2014 Yılının Seçilmiş 10 Filmi

2014 Yılının Seçilmiş 10 Filmi

2014 Yılının Seçilmiş 10 Filmi

04.05.2015 - Betül Süslen
2014 Yılının Seçilmiş 10 Filmi

Siz sinamaseverler için 2014 yılına damgasını vurmuş olan filmlerden 10 tanesini listeledik. IMBD puanlamasından da anlaşılacağı üzere filmler oldukça başarılı. Listemizde aksiyon, macera, dram, romantik olmak üzere bütün kategorilerden filmler mevcut. Yağmurlu geçen bahar ayında keyifle izleyebileceğiniz filmler "Kitap Haber" ayrıcalığı ile listelendi. Şimdiden keyifli seyirler...

1- KIŞ UYKUSU:

IMBD: 8,4

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Senaryo: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan

Oyuncular: Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ, Ayberk Pekcan, Nejat İşler

Vizyon Tarihi: 2014

Yapımı: Türkiye, Fransa, Almanya

Tür: Dram

Süre: 196 Dak.

Ödüller: Film, 2014 Cannes Film Festivali'nde büyük ödül Altın Palmiye'yi kazanarak 1982 yapımı Yol'un ardından bu ödülü kazanan 2. Türkiye yapımı film oldu. Film ayrıca Oscar ödüllerine Türkiye'nin adayı olarak katıldı.

FİLM ÖZETİ: Artık emekliye ayrılmış ve emeklilik günlerini geçirmek üzere Orta Anadolu'nun küçük bir şehrine taşınan ve burada bir otelde çalışmaya başlamış eski bir oyuncu olan Aydın'ın (Haluk Bilginer), eşi (Melisa Sözen) ve kardeşi (Demet Akbağ) ile sorunlu ilişkisini anlatan filmin çekimlerinin önemli bir kısmı Kapadokya bölgesinde yapıldı.

Türk sinemasının yurtdışında en prestijli ödülleri kazanmış yönetmeni Nuri Bilge Ceylan'ın Bir Zamanlar Anadolu'da filminden sonra hayata geçirdiği son yapım olan Kış Uykusu'nda Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Nejat İşler gibi isimler yer alıyor. Filmde Ceylan, tıpkı bir önceki filminde olduğu gibi yine Orta Anadolu'yu kendine mekan olarak seçti.

2- BÜYÜK BUDAPEŞTE OTELİ:

IMBD: 8,1

Yönetmen: Wes Anderson

Senaryo: Wes Anderson

Oyuncular: Ralph Fiennes, Tony Revolori, Edward Norton, Jude Law, Tilda Swinton

Vizyon Tarihi: 2014

Yapımı: ABD

Tür: Dram - Komedi

Süre: 100 dk.

Ödüler: 87.Akademi Ödülleri'nde; En İyi Yapım Tasarımı ve Set Dekorasyonu, En İyi Özgün Film Müziği, En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında ödüle layık görülmüştür. Film Şubat 2014 tarihindeki 64. Berlin Film Festivali açılış filmi oldu. Festivalde Jüri Özel Ödülü Gümüş Ayı ödülünü kazanmıştır.

FİLM ÖZETİ: 20. yüzyılın başlarında iki savaş arasındaki dönemde geçen hikayede, Avrupa'nın hayali Zubrowka şehrinde bulunan Büyük Budapeşte Oteli'nin ihtişamlı dönemine tanık oluyoruz. Gustave H, otelin işleyişini büyük bir profesyonellikle idare eden, müşterilerini dahi en ince ayrıntılarına kadar tanıyan bir konsiyerj görevlisidir. Bir gün otele bellboy ve komi görevlisi olarak Zero Mustafa adında genç bir adam gelir ve kısa zamanda aralarında yakın bir arkadaşlık başlar. İkili birbirlerinin sırdaşı olurken yaşadıkları şehir de büyük bir savaşa doğru sürüklenmektedir. Bu esnada Gustave'ın yaşlı sevgilisi Madame D. esrarengiz bir şekilde hayata veda eder, ikili Madame D.'ye veda etmek için yola çıkar. Bir asilzade olan Madame D.'nin şatosuna vardıklarında miras bölüşümünün yapıldığı toplantıya denk gelirler. Madame D., Gustave'a miras olarak paha biçilmez bir Rönesans tablosu bırakmıştır ve bunun açıklanmasıyla aile içerisinde büyük bir karmaşa çıkar. Bu andan itibaren belalarla dolu bir maceraya atılan Gustave ve Zero, gerçeklerin peşinde koşarken dışarıda da bir çağ değişmektedir…

3- ŞEF:

IMBD: 7,3

Yönetmen: Jon Favreau

Senaryo: Jon Favreau

Oyuncular: Jon Favreau, John Leguizamo, Bobby Cannavale, Scarlett Johansson, Amy Sedaris.

Vizyon Tarihi: 2014

Yapımı: ABD

Tür: Komedi

Süre : 115 dk.

FİLM ÖZETİ: Carl Casper (Jon Favreau) çok başarılı bir aşçıdır, ancak kariyeri giderek düşüşe geçmektedir. Aile hayatı da kötü durumdadır. Bunun üzerine ünlü bir gurmenin kendisini eleştirmesiyle kariyeri tükenme noktasına gelir. Son çare olarak eski eşinin önerisini mecburen kabul eder, yanına oğlu Percy ve eski iş arkadaşı Martin'i de katarak bir yemek karavanı alır ve şehir şehir gezerek yeni bir hayata başlar. Percy'nin teknik bilgisi ve Martin'in iyimser ve hevesli karakteri, Casper'ın kaybettiği heyecan ve motivasyonu bulmasına yardımcı olacaktır.

4- FURY:

IMBD: 7,7

Yönetmen: David Ayer

Senaryo: David Ayer

Oyuncular: Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman, Xavier Samuel, Jason Isaacs

Vizyon Tarihi: 2014

Yapımı: ABD

Tür: Aksiyon, Dram, Savaş

Süre: 134 Dak.

FİLM ÖZETİ: Fury, 1945 yılının Nisan ayında, İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde geçiyor ve Komutan Wardaddy, topçu Boyd Swan, yükleyici Grady Travis, şoför Trini Garcia ve yardımcı şoför Norman'dan oluşan müfrezenin, 300 düşman askeriyle karşılaştığı ve tüm imkansızlıklarla savaşmak zorunda kaldığı 24 saati konu alıyor. Beş askerden oluşan küçük ekip, zırhlı tanklarıyla, Almanya'da savaşın ortasında kalır ve bu ekip bölgede kalan son Amerikan ordusu askerlerinden oluşur. Birlik az sayıda askerden oluşmasının yanı sıra cephane anlamında da bir hayli zor durumdadır. Gruba komuta eden Çavuş Wardaddy'nin Avrupa'nın tamamını yıkıma uğratan bu savaştaki son görevi, askerlerini Nazi birliklerinin kuşatması altında olan bu bölgeden sağ salim çıkarabilmektir. 20. yüzyılın en kanlı senelerinden biri olan 1945 yılında geçen ve müfrezenin geçirdiği bir günü ele alan savaş dramının yönetmeni ve senaristi David Ayer. Filmin başrollerini ise Brad Pitt, Shia LaBeouf ve Logan Lerman paylaşıyor.

5- SİVAS:

IMBD: 7,7

Yönetmen: Kaan Müjdeci

Senaryo: Kaan Müjdeci

Oyuncular: Okan Avcı, Banu Fotocan, Doğan İzci, Muttalip Müjdeci, Hasan Özdemir.

Vizyon Tarihi: 2014

Yapımı: Türkiye

Tür: Dram

Süre: 95 Dak.

Ödüller: Venedik Film Festivali'nin ana yarışmasında yarışarak büyük bir başarı elde etti. Sivas, festivalin Jüri Özel Ödülü'ne layık görülürken küçük oyuncu Doğan İzci de Premio Bastio D’Oro En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü ve En İyi Kurgu Ödülü'nü kazanırken başrol oyuncusu Doğan İzci de Behlül Dal Özel Ödülü'nü kazananlardan biri oldu.

FİLM ÖZETİ: 11 yaşındaki Aslan'ın yaşadığı küçük köydeki tek gündeliği okula gitmek ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten ibarettir; en büyük derdiyse aynı sınıfta okuduğu Ayşe'ye olan aşkıdır. Bir gün yaşadıkları yerde bir hayli popüler olan köpek dövüşlerinden birine denk gelen Aslan, burada dövüşü kaybeden ve yaralanıp yere yığılan Sivas adında terk edilmiş kangal köpeğiyle karşılaşır. Bu karşılaşma o andan itibaren yaşayacağı hayatı etkileyecek en önemli dönüm noktalarından biri olur.

Kaan Müjdeci'nin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği ilk uzun metrajlı filminin başrolünde Aslan'ı Doğan İzci canlandırırken, ona köpek Çakır eşlik ediyor. Oyuncu kadrosunda ise Muttalip Müjdeci, Hasan Özdemir, Ezgi Ergin ve Furkan Uyar gibi ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştiren isimlerin yanı sıra Ozan Çelik, Banu Fotocan ve Okan Avcı gibi profesyonel oyuncular da yer alıyor.

6- YARININ SINIRINDA:

IMBD: 7,9

Yönetmen: Doug Liman

Senaryo: Dante Harper

Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson, Jonas Armstrong, Jeremy Piven.

Vizyon Tarihi: 2014

Yapımı: ABD

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon

Süre: 113 Dak.

FİLM ÖZETİ: Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzaylı birliği, birçok büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün eşiğinde bekletir. Dünyada hiçbir ordu, onların hızına, silahlarının gücüne ve de en önemlisi telepati yoluyla emir verme ve uygulama güçlerine ulaşamaz. Artık dünyadaki tüm ordular bu uzaylı sürüsüne karşı güçlerini birleştirmek durumundadır ve bu güç birliği dışında ikinci bir şansları yoktur. Subay Bill Cage daha önce bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir askerdir ve atıldığı yeni görevi onun için bir nevi intihar anlamına gelmektedir. Beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür... Fakat bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur. Cage, sıradışı bir şekilde cehennem gibi bir günde uyanır, kendini kırılması zor bir döngünün içerisinde bulur. Buna göre her seferinde ölüp sonrasında yeniden dirilip aynı savaşı bir kez daha tekrarlamak zorundadır. Her geri dönüşünde daha güçlü, daha zeki ve Mimics'lerle daha kolay başa çıkabilir hale gelse de kendine verilen iş dünyanın en zorlu görevidir.

Başrollerini Tom Cruise, Emily Blunt ve Charlotte Riley 'nin paylaştığı filmin yönetmenliğini Doug Liman üstleniyor.

7- KAYIP KIZ:

IMBD: 8,2

Yönetmen: David Fincher

Senaryo: Gillian Flynn

Oyuncular: Ben Affleck, Rosamund Pike, Boyd Holbrook, Missi Pyle, Neil Patrick Harris.

Vizyon Tarihi: 2014

Yapımı: ABD

Tür: Dram, Gerilim, Gizem

Süre: 145 Dak.

FİLM ÖZETİ: Amerika'nın Missouri eyaletlerinden birinde sıcak bir yaz sabahı, Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadırlar. Fakat o gün Amy aniden ortadan kaybolur. Geri dönmeyince, polisin gözünde kocası Nick tüm şüpheleri üzerine çeker. Nick'in ise kafası karışmıştır zira Amy'ye ne olduğuna dair hiçbir fikri yoktur ama bir anda kendisini Amy'nin ailesinin haızlradığı bir yardım operasyonu içerisind epiyon olarak bulur! Nick masum olduğu konusunda ısrar etse de üstündeki şüpheleri tamamen yok edemez. Amy'nin hayatta olup olmadığı ise büyük bir muammadır...

Yapımcılarından birinin güzel oyuncu Reese Witherspoon olduğu filmin yönetmen koltuğunda David Fincher oturuyor. Başrollerde ise Ben Affleck ve Rosamund Pike bulunuyor.

8- ÇOCUKLUK:

IMBD: 8,1

Yönetmen: Richard Linklater

Senaryo: Richard Linklater

Oyuncular: Ethan Hawke, Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Lorelei Linklater, Megan Devine

Vizyon Tarihi: 2014

Yapımı: ABD

Tür: Dram

Süre: 162 Dak.

Ödüller: Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali'nde gerçekleştiren film, 2014 Berlin Film Festivali'nde 'Altın Ayı' için yarışan filmlerden biri.

FİLM ÖZETİ: En son Before Midnight filmiyle izleyici karşısına çıkan Richard Linklater'ın senaryosunu yazıp yönettiği film, çıkış noktası olarak yakın zamanda boşanmış bir çiftin, Mason ve Olivia'nın hikayesine odaklanıyor. Sahip oldukları tek çocukları ise artık anne ve babasının bir arada yaşamadığı gerçeğine alışmak ve bu yabancı düzen içerisinde yaşamayı öğrenmek zorunda. Çocuğun 6 yaşında başlayan bu yeni tecrübesini 12 yıl boyunca sürecek olan bir büyüme evresine yayan yönetmen, bu süreç boyunca yaşananları beyaz perdeye aktarıyor.

Richard Linklater'ın, 12 yıllık bir süre zarfının belirli zaman aralıklarında çekimlerini tamamladığı filmin başrollerini Ellar Coltrane, Patricia Arquette ve Ethan Hawke paylaşıyor.

9- GECE VURGUNU:

IMBD: 7,9

Yönetmen: Dan Gilroy

Senaryo: Dan Gilroy

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Bill Paxton, Riz Ahmed, Kathleen York.

Vizyon Tarihi: 2014

Yapımı: ABD

Tür: Dram, Gerilim, Suç

Süre: 117 Dak.

FİLM ÖZETİ: Lou Bloom kariyer peşinde, genç ve hırslı bir adamdır. Hayatta "amaca giden her yol mübahtır" düsturunu benimseyen bu hırslı adam, geceleri şehirde yaşanan suç olaylarını tüm açıklığı ile kamerasına kaydetmeye başlar. Şehrin önde gelen televizyon kanallarından birinde gece muhabiri olarak işe girmesi de uzun sürmez. Fakat ne var ki, kariyerinde benimsediği yolun da bir faturası elbet olacaktır...

The Fall ve Real Steel gibi filmlerin senaryolarında kalem oynatan Dan Gilroy'un ilk uzunmetrajlı filmi olan suç ve gerilim türündeki yapımda, Oscar adaylığı olan Jake Gyllenhaal başrolde yer alıyor.

10- AYNI YILDIZIN ALTINDA:

IMBD: 8,0

Yönetmen: Josh Boone

Senaryo: Scott Neustadter, Michael H. Weber

Oyuncular: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Willem Dafoe, Nat Wolff, Laura Dern.

Vizyon Tarihi: 27 Haziran 2014

Yapımı: ABD

Tür: Dram

Süre: 126 Dak.

FİLM ÖZETİ: 16 yaşındaki Hazel üç yıldır tiroid kanseriyle boğuşmaktadır ve kanser akciğerlerine de sıçradığı için yanında bir oksijen tüpüyle gezmektedir. Kanserli hastalar için oluşturulan destek grubunun bir terapi seansı esnasında Augustus isimli bir gençle tanışır. Augustus da beyin tümörüyle savaşmış ve bu yolda bir bacağını kaybetmiştir. İkili birlikte zaman geçirdikçe birbirlerine aşık olurlar. Akciğer tedavisi için hastaneye yatırılan Hazel'ın yanından bir an dahi ayrılmayan Augustus, sevgilisinin çok istediği bir hayali gerçekleştirmek için onunla birlikte yola çıkar. Planlarına göre Amsterdam'a gidecek ve Hazel'ın en sevdiği yazar olan Peter Van Houten'i bulmaya çalışacaklardır...

Josh Boone’un yönetmenliğini üstlendiği film, John Green’in romanından Scott Neustadter ve Michael H. Weber tarafından uyarlandı. Filmin başrollerindeyse Shailene Woodley, Ansel Elgort ve Willem Dafoe yer alıyor.

Betül Süslen - 04.05.2015

,

2950

Betül Süslen Hakkında

Betül Süslen
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin