Afet Ilgaz vefat etti

Afet Ilgaz vefat etti

Afet Ilgaz vefat etti

19.01.2015 - Alıntı
Afet Ilgaz vefat etti

Bir süre önce rahatsızlanan ve Bağcılar Hospitalist Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Afet Ilgaz, bugün sabaha karşı hayata veda etti.

Afet Ilgaz'ın cenazesi 18 Ocak Pazar günü Kocamustafapaşa Sümbül Efendi Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Yedikule mezarlığında toprağa verilecek. Kendisine Allah'tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. 

Afet Ilgaz (Muhteremoğlu)

Afet Ilgaz(Muhteremoğlu) 2 Ocak 1937 tarihinde Çanakkale'nin Ezine ilçesinde doğdu. Çapa Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Klasik Diller Bölümü'nü bitirdi. İzmit'te başladığı Türkçe öğretmenliğini kısa bir süre İstanbul'da sürdürdü. Sahibi olduğu bir ana okulunda öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İlk soyadını taşıyan bir kitabevi açtı. Sanat hayatına, İstanbul dergisinde yayımlanan (1956) öyküleriyle başladı.

1968 yılında, yazar Rıfat Ilgaz'la evlenmeden önce, Afet Muhteremoğlu adıyla yazdı. Bilahare Rıfat Ilgaz'dan ayrıldı. Haluk, Uğur Çırakman adlı iki oğlu ve Defne Ilgaz adlı kızı var. Hikaye ve yazıları İstanbul, Yücel, Varlık, Yeditepe, Türk Dili dergilerinde çıktı. Uzun yıllar Millî Gazete'de köşe yazarlığı yaptı. Yazılarını  2010 yılından beri YENİÇAĞ gazetesinde sürdürmekteydi. Yol adlı romanı ile de 1993 yılında TYB Roman ödülünü kazanmıştı. 

Kitaphaber ailesi olarak Afet Ilgaz'a Allah'tan rahmet, dost ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Alıntı: TYB

Alıntı - 19.01.2015

,

2463

Alıntı Hakkında

Alıntı

Alıntı ismine kayıtlı 345 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin