Ağustos Ayı Kitaplığı

Ağustos Ayı Kitaplığı

Ağustos Ayı Kitaplığı

14.08.2013 - Fatmanur DEMİR
Ağustos Ayı Kitaplığı

Geçmişten Günümüze Kabadayılar – Çınar Özkan – Kamer Yayın

Seni karakolda güzelce kurutayım sözünün karakolda dövüleceğl şeklinde algılandığını anlayan Serkomiser Niyazi bey gazino müşterilerine dönerek karakol ve karakol adabı hakkında küçük bir nutuk çekti. Karakol kanun evidir. Orada adam dövülmez. Şahsımla ilgilenmek isteyenler varsa ben her gece Nizamda Madende ve Dilde yalnız dolaşırım. Çok kere tabanca da taşımam.

Malihulya – Tayfun Pirselimoğlu – İthaki Yayın

Henüz yüzüne ustura değmemiş genç berber çırağı Haşmet bir gece rüyasında O'nu görür ve hemen derin bir aşka gark olur; peşinden Bağdat'a doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Bu büyülü yolculuk sırasında karşısına çıkan, hayatları tuhaf aşklarla bezeli insanlar Haşmet'e kendi hikayelerini anlatıp onu uyarırlar. Lakin, Haşmet'in kalbi çoktan akıldışı aşkının girdabına kapılmış, ruhu sönmemek üzere alev almıştır bile. Ne zavallı kondüktörün anlattıkları, ne tel cambazı Yakup'un dehşet verici kaderi, ne aynacının korkunç hikayesi, ne meczuplar gemisinin kaptanının ne de gedikli yolcusunun uyarıları Haşmet'i yolundan döndürür. Onun hayranlık uyandıran aşkı menziline ulaşmaya kararlıdır...

Sohbetler – Ö. Tuğrul İnançer – Sufi Kitap

Ö. Tuğrul İnançerin Eskişehirde gerçekleştirdiği sohbetleri, günlük hayatımızdaki tasavvuf izlerini gün yüzüne çıkarıyor. Hz. Mevlânâ, Yunus Emre ve Süleyman Çelebi gibi gönül erlerinin yakıcı sözlerinden bahsediyor. Kullandığımız tâbirlerden yüzyıllardır süregelen âdetlerimize, Peygamber Efendimizin hicretinin mânâlarından Fahr-i Kâinâtın âhirete doğumuna varıncaya kadar çeşitli konularda dervişâne bir sohbete davetlisiniz.

Bazıları Siyah Sever – Barbaros Altuğ – Nar Yayın

Murathan Mungan'dan Perihan Mağden'e, Ayşe Kulin'den Mehmet Murat Somer'e kadar pekçok yazarın temsilciliğini yapmış olan Barbaros Altuğ 2010-2013 yılları arasında Taraf gazetesi, Dipnot tablet dergisi ve Medyaradar internet sitesinden yayınlanan yazılarını bir kitapta topladı. Yazar Ayşe Arman'la yaptığı röportaj sonrası Perihan Mağden ile yollarını ayırdı. Altuğ, kaleminin kıvraklığı ve cesaretiyle tanınıyor. Bu kitapta bir araya gelen yazıları edebiyat zevki, görgü, tatlı dedikodu ve hayat bilgisini bir araya getiriyor. Satırlarının arasında Jeanette Winterson'dan Ayşe Kulin'e, James Baldwin'den Paul Auster'a pek çok yazar gezinirken Altuğ bizi Londra, New York, Paris, Delhi, Berlin ve diğer sevdiği şehirlerde de gezdiriyor.

Fay Boşluğu – Kadir Yüksel – Alakarga Sanat Yayın

Fay Boşluğu yazınımızda bir benzeri daha olmayan bir çalışma. Kadir Yüksel öykücülerimizin kaleminden çıkmış deprem öykülerini bir araya getirmiş. Doğusundan batısına hassas faylar üzerinde uzanan ülkemizin yazınsal niteliği yüksek bir deprem analizi. Özellikle yeni kuşakların dikkatli okuması gerekiyor. Bu Öyküleri bir araya getirmek boynumda bir borç olarak asılı duruyordu. Bir yıldan uzun süredir Samipaşazade Sezai'den bugüne bütün bir öykücülüğümüzü taradım. Elbette bu seçki bulduğum bütün öyküleri bir araya getirmiyor. Öyküler ardı ardına okunduğunda öncesiyle sarsıntısıyla sonrasıyla tortularıyla depremin bütün aşamalarını anlatabilsin istedim. Böylesi bir dizilişe uygun öyküleri seçip yerleştirdim. Öne çıkan elbette ki bu doğa olayının insanlara yaşattıklarıdır. Toplumbilimsel ruhbilimsel yanıdır. Ama her şeyden önce depremde yaşananlara ilişkin öykücülerin tanıklığına başvurmaktır.

Gül ile Bülbül – Hüseyin Bayçöl – Timaş Yayın

Her şey cinleri, insanları, hayvanatı, nebatatı buyruğuna alan, hükmünün üstüne söz söylenemeyen o yüce Hükümdar'ın zamanında yaşandı. Hikâyenin evveli de ahiri de Andelib'di. Yani Bülbül. Şahit olmadığı, adını bilmediği, kokusunu tanımadığı Gül'e âşık olan, aşkından o yüce Hükümdar'ın verdiği vazifeyi dahi unutan Bülbül. Kuşlar âleminin rehberi Hüdhüd'den Simurg'a, Tuti'den Baykuş'a bu aşkı dillerinden düşürmeyen kuşlar. Bülbül'e aşkın yedi sırrını veren bilge Nilüfer.

Şiir Mabedi – Mutlu Çakır – Çatı Kitap

Kayıp çocuklar... Masumiyetlerine, en sevdikleri oyuncaklar gibi sarılan çocuklar. Kendilerinden uzağa sürüklenen ve ekseriyeti kendinden uzakta ölen çocuklar. Bu kitaptaki şiirleri, dirsekleri, dizleri, kanamış, yüzleri çilli, elleri kirli o sevimli, kayıp çocuklar ve hayatımda rastladığım, sevdiğim bende iz bırakan herkes için... Usulca mabedin sunağına bırakıp, çekiliyorum…

Fethi Şikaki ve İslami Cihad – Hasan Hameyar – Feta Yayın

Şehid Dr. Şikaki Filistin halkının mülevves Siyonist varlığın pençelerinden kurtarılması için mücadele eden cihadî ve İslamî bir hareketin önderi değildi sadece; o, baştan ayağa ihlâs ve fedakârlığın timsali olan bir rehberdi de. Şehid Şikaki aynı zamanda, çağdaş İslam ve Arap dünyasının gerçek devrimcileri, ıslahatçı düşünürleri ve İmam Humeynî'nin öğrencileriyle birlikte anılması gereken bir kişiliğe da sahipti.

Fatmanur DEMİR - 14.08.2013

,

2402

Fatmanur DEMİR Hakkında

Fatmanur DEMİR

Zamanının çoğunu hizmete ve kalem-kağıda vermeye çalışan biri... Yazıyı ihtiyaçtan öte bir sevda, kalemi de İnce belli yarim olarak adlandıran ve zamanın cihadının da kalemle yapılması gerektiğini düşünen bir mücahide...

Fatmanur DEMİR ismine kayıtlı 27 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin