Ahmet Telli ile

Ahmet Telli ile

Ahmet Telli ile

12.08.2013 - Mehtap Altan
Ahmet Telli ile

Şiir yahut bütün bir edebiyat kuşak bağlamında değerlendirilirse ancak kategorize etmiş oluruz. Öyleyse, her şairin kendi biricikliğini düşünmeliyiz.

Mehtap Altan: Sayın Ahmet Telli “Su Çürüdü” dediniz, adının sığınağında yalnızlığını öpen bir ülke oldu şiir yüreğiniz. “Kayıp Adresteki” dediniz, dostluğun o kutsal ırmağından yudum yudum hüzün içirdiniz. “Kuş Ölümleri” dediniz, üşürken yalnızlığın ruhumuza demir atan çıplaklığını giydirdiniz… Bize sizi anlatır mısınız?

Ahmet Telli: Ne diyordu Cemal Süreya: “Şairin hayatı şiire dâhil”. Öyledir. Gayrısı fazladan kimlik bilgileridir zaten.

Mehtap Altan: Sayın Ahmet Telli denemelerinizden oluşan son kitabınız “Neylersin” duyarlılıktan vefaya, mektupların acı kokusundan vedaların yaralı ıslığına, yitirilen değerlerimizin acısından anıların kundağındaki çığlığa kadar birçok konuya bir şair bir yazar ve en çok da bir insanın sesindeki kekre ayaz şefkatiyle dokunmuş. Bize biraz “Neylersin” den bahseder misiniz?

Ahmet Telli: Ben, şiirlerimi yayılmadan önce kitap tanıtma yazıları, denemeler yazdım. Dilin işlekliğini bu çabalarımla fark ettim diyebilirim. Bu yazılardan bir kısmını kitaplaştırdım. Neylersin, dördüncü düzyazı kitabım. Yazdığım yazıların tamamını kitaplaştırmıyorum. Amacım şu, sağlığımda yayımladıklarımdan geriye kalanlar unutulsun gitsin. Neylersin, gezi, anı, anma ve düşünce yazılarından oluşuyor. Sunu’da belirttiğim gibi bu türlerin bileşkesidir yazılar.

Mehtap Altan: Sayın Ahmet Telli Camberra’daki  “Savaş Müzesi”nde gördüğünüz köstekli saat için bir öykü tasarladığınızı söylüyorsunuz. O köstekli saatte sizi ne etkiledi ki bir öykünün sancısı bize kadar ulaştı? Ve romantizm ile savaşın bağlantısını sorsam?

Ahmet Telli: Günümüzdeki savaşlar ile romantizm ilişkisi kurulamaz. Bunlar vahşet ve katliam örnekleridir. Savaş müzesinde gördüğüm köstekli saatle ilgili duygularımı yazıda anlatmıştım zaten. Şöyle söyleyeyim: Bireyin trajiği bazen bütün bir insanlığın öyküsü olabiliyor

Mehtap Altan:Metin Altıok Parkı’ndaki kavakların sesini dinlemek. Ve o kavakların “ki eğer büyüyorlarsa!”  her yaprağında bir ülkenin insanlığın vicdanına dair utancın sesini duymak!. “Acının Islığı” ndan bahseder misiniz biraz?

Ahmet Telli: Bergamalı idi Metin Altıok. Belediye orada şairin adının verildiği bir park yaptı. Parkın açılışındaki duygularımdır yazıda vurguladığım. Metin’in Sivas’ta öldürülmesi hangimizin yüreğinde bir acı ıslık haline dönmemiştir ki!

Mehtap Altan: Folklorik unsurların günümüz şiirine etkisi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Halk kültürünün modern şiire yansıması geleneği ayakta tutmaya yeter mi?

Ahmet Telli: Modern şiirle folklor pek barışık değildir. Çünkü anonim duyarlığın birey oluşla çelişkisi vardır.

Mehtap Altan:80 kuşağı şairlerinin hem kendilerinden sonraki kuşağı hem de 70’li yılların şairlerini etkilemiş olmalarının sizce nedeni nedir?

Ahmet Telli: Şiir yahut bütün bir edebiyat kuşak bağlamında değerlendirilirse ancak kategorize etmiş oluruz. Öyleyse, her şairin kendi biricikliğini düşünmeliyiz.

Mehtap Altan:Sayın Ahmet Telli, zaman ayırıp edebiyat, şiir ve yaşam adına kurduğunuz her cümle için gönülden teşekkür ediyorum…

Ahmet Telli: Başarılar diliyorum.

Mehtap Altan - 12.08.2013

,

2650

Mehtap Altan Hakkında

Mehtap Altan

1973'de Kayseri'de doğdu. Anadolu Üniversitesi AÖF Halkla İlişkiler Bölümü mezunu. Hâlen İzmir'de yaşamaktadır.

Şiir, deneme, öykü, kitap tanıtım yazıları ve edebî söyleşileri Dil ve Edebiyat, Yedi İklim, Temrin, Acemi, Dîvanyolu, Berceste, Berfin Bahar, Hayal Bilgisi, Şehir ve Kültür, Sincan İstasyonu ve Ihlamur'da yayımlandı. 2014 yılında Yağmur Dergisi Ulusal 6. Hikâye Yarışmasında "Kuyudan Kumbara" adlı öyküsü üçüncülük ödülü almıştır.

Yayımlanmış kitapları:

  • Beyaz Ağıt, şiir, 1995
  • Çivi, şiir, 2014
  • İmgenar Sokağı, öykü, 2015
Yorumlar
  • Mehmet Demirkapı 2013.08.12 12:13

    Kısa ve özlü söyleşinin bir "uzun" hali daha mı tatlı olurdu,diyesim geliyor...Tebrikler...

  • Bilal Can 2013.08.12 12:46

    Güzel bir söyleşi oldu. teşekkürler.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin