Alnı Mavide - Ahmet Büke, Edebiyat, Bilal CAN

Alnı Mavide - Ahmet Büke yazısını ve tüm Bilal CAN yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Alnı Mavide - Ahmet Büke

11.05.2011 12:49 - Bilal CAN
Alnı Mavide - Ahmet Büke

Sokağın karanlığını, rengini, orada yaşananları canlı bir şekilde ortaya koyar bazı eserler. Yazarın kaleminden fırlayan her kelime pastel boyalarla renklendirir zihnimizi. Zihnimiz yazarın söylediği kelimeleri canlandırmak için yine yazarın kelimelerinden yola çıkarak cümlelerine başvurur. Hangi yazar canlandırmasını iyi yapıyorsa öykülerinde o yazar yazdığı öykünün hakkını okuyucuya veriyor demektir.

Ahmet Büke Alnı Mavide eserinde sokakların öyküsünü okuyuculara sunuyor. Sokağı esere almak onu iyi gözlemlemekle mümkündür. Sokağın yaşayan hali, renkleri, devingen zamanlarını, dingin anlarını, gelip geçeni yazmak için sokaklardaki o can halini iyi bilip orada epey bir zaman geçirmek gerekir. Ahmet Büke de sokakların can pazarında epey vakit geçirmiş olacak ki eserlerindeki sokak örgüsü canlı ve hareketli bir şekilde yazdığı öykülere sinmiş.

Alnı Mavide daha önce kanat yayınları tarafından basılmıştı. Eserin yeni baskısı Can Yayınları tarafından okurlara sunuldu. 2008 Oğuz Atay eserini alan eser sokağın sıra dışı canlılığını ortaya koyarken bir yandan da sokağın kirini, tozunu, dumanını da okura sindiriyor.

Sınırda yaşayan insanların sınırlarını tahayyül derecesine göre zorlayan Büke, öfkeleriyle, kinleriyle, renkleri ve resimleriyle o sokakta yaşayan biraz kirli, biraz kaçılan, biraz deli insanların hayatlarını ortaya koyarak çözümlemelerde bulunuyor. O insanları anlatarak onları bizim zihnimiz içinde canlandırmaya çalışıyor.

Alnı Mavide eseri bir İzmir kitabıdır. Eser insanlar ve sokaklar üzerinden İzmir'in Basmane, Bornova, Konak havasını yaşatarak okuyucuya nüfuz ediyor. Oradaki havanın yazarın bakışıyla iyinin nasıl koktuğunu, kötünün ne şekilde şekillendiğini izleyebilirsiniz. ''Karanlıkta rengimiz koyulaşıyor bizim.''(s.15) Karanlık renkleri karartan bir çarşaf gibi inerken şehre tüm renkleri de kendine benzeterek koyulaştırır. Koyu renk biraz korku, biraz leke, biraz kötülük barındırır. Siyahın galebe çalan korkusu vardır. Şehirleri korkuya bürüyen bu karanlık kimisi için kötülüğü resmederken kimisi için eşsiz bir andır.

Alnı Mavide iyiyle kötünün, güzelle çirkinin savaş verdiği bir dünya resmidir. Öykülerdeki karakterlerin aşırı uçlar sergilemediği ama metropol insan albümlerinin bariz bir şekilde sunulduğu öykülerden oluşan bir eser olarak karşımıza çıkmıştır. Kişisel menfaatlerin her şeyin üstünde olduğu, insanların mefaatleri için nasıl canavarlaştığını bariz bir şekilde görebilirsiniz. Bir nevi 3. Sayfa haberleri gibi karşımıza çıkan olayları Ahmet Büke yorumuyla net çizgilerle belirgin bir şekilde ortaya konulmasa da görebilirsiniz.

''Zaman küçük yerlerde menderesler çizerek akar. Yönünü ve bilincini kaybetmiş gibidir. Döner durur ve kendi için en uygun zemini yoklar. Bazen geriye çevirir yolunu. Tekler, hastalıklı burgaçlarıyla yatağını doldurur; durup gölleşir. Bu ağır çekim yaşama tutunabilmek için tek şart ona kendini bırakmaktır. '' (s.35) Bir mahalle arasında bulunan köşk, köşkün sahibi ve sokak çocuklarının hayatını konu alan ''Biz'' isimli öykü küçük parçalarla küçük kahramanların bakış açısıyla anlatılan ve onların dünyasını okuyuculara sunan bir hikâye. Bazı kısımları kapalı olsa da hikâye sokaktaki durumu ve sokak çocuklarının durumunu ortaya koyması bakımından değerli olabilir. 12 Eylül döneminin etkilerini, yazarda yer eden bazı olayların da öyküler içerisinde verildiğini görebilirsiniz.

Alnı Mavide
Ahmet Büke
Can Yayınları
157 sayfa


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 11.05.2011 12:49 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 17:59

,

3406

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021.
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 294 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin