Angelika - Yıldız Ramazanoğlu

Angelika - Yıldız Ramazanoğlu

Angelika - Yıldız Ramazanoğlu

17.02.2011 - Bilal Can
Angelika - Yıldız Ramazanoğlu
Yıldız Ramazanoğlu’nun son kitabı Angelika kadınlar üzerine kurulmuş öykülerden oluşuyor. Kadınlar üzerinde yabancılık, toplumsal cinsiyetin vermiş olduğu etkinin insanlardaki bakış açısı, sosyal düzen içinde kadının yeri gibi konuları yansıtan ve bu yazılarını bazen birinci şahsın diliyle bazen başkasının diliyle anlatmaktadır yazar.

Mostar Dergisi’nin 61. sayısındaki ” Kadın Hikayelerinin Büyülü Evi” Adlı yazısında söylediği gibi ”Aslında kadın şehre ilk geldiği günden itibaren kılıktan kılığa giren tehlikelerden tehlike beğenmekte, eliyle kaderini seçmektedir. Kadın artistik bir ölmenin peşinde gibi düşünülse de asıl olan gerçek ölmenin peşindeki kadın değil, şehrin öğüten yanıyla nice kuytularda nice kadınların bir yanını öldürdüğü gerçeğidir” demiştir. Kadının şehir hayatı içinde nerede durduğu ve bu yerin hikayelerde nasıl gözüktüğünü kadın bir yazarın diliyle hikayelerinden okumak da bu cümlelerin bir nevi uygulunaşı ve nasıl durduğunun göstergesi.

Angelika kitabı üzerine yapılan bir söyleşide Ramazanoğlu’ya ”Angelika’daki öykülerin neredeyse tamamı kadınların gözünden anlatılıyor. Bunun özel bir anlamı var mı!” sorulduğunda karşılık olarak verdiği cevap da bu kitabın yazılış gayesini özetler nitelikte: ”Bu kitapta yabancılaşan kadını anlatmak istedim. Her hikaye yaşamın hızlı akışı içinde kaybolmamak için direnen, içten içe yazma çabasını sürdüren kadınlarla ilgili. Yazma isteğinin tekinsiz kıyılara atüğı kadınlar. Bu öyle bir yabancılaşma ve başka olarak görülme alanı ki yaşananlara yazarak bakmak isteyen kadım, buradan bakıldığında, Afrikalı ya da Avrupalı bir kadın kadar bilinmez, uzak ve tekinsiz kılıyor. İşte bu başkalığa ve başkaların ise inanılmaz kesişme noktalarının tuhaflığına dikkat çekmek istedim”

Yıldız Ramazanoğlu kitaplarında hep bir kadın olgusu olmuştur. O öykülerini genelde kadınlar üzerine kurmuş ve öyle genişletmiştir. Son kitabı Angelika’da da yine öykülerin ortak noktası kadın. Bu sefer tek bir farkla yazılmış öyküler. Bu da ”yabancı kadınlar” temasıyla ve onların gözüyle hikayelerini toplamış.

Kitaba ismini veren hikaye daha önce sel yayınlarından çıkan ”Kadın Öykülerinde Ankara” isimli kitapta ”Angelika’nın Ankara’yı unutuşu” ismiyle yayınlanmıştı. Yeni çıkan Kitabındaysa ”Angelika’nın unutuşu” ismiyle okuyuculara sunulmuş.

Kitapta ayrıca At Hikayesi, Alissa Yolu, Mübarra’nın Kaydetmesi, Hüküm, Şairle Randevu, Sinemacı Kadınlar ismiyle toplam 7 hikaye var.

Angelika, Yıldız Ramazanoğlu, Timaş Yayınları, 160 sayfa Bilal Can - 17.02.2011

,

2834

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2012 yılından beri Kitaphaber.com.tr nin editörlüğünü, 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin