Aşkar 22 : Bu Kuklaların Kukla Olmadığı Besbelli

Aşkar 22 : Bu Kuklaların Kukla Olmadığı Besbelli

Aşkar 22 : Bu Kuklaların Kukla Olmadığı Besbelli

11.06.2012 - Kitaphaber
Aşkar 22 : Bu Kuklaların Kukla Olmadığı Besbelli

üç aylık periyotla yayın faaliyetini gerçekleştiren edebiyat dergisi aşkar'ın yeni sayısı çıktı. "nisan-mayıs-haziran 2012" tarihli 22. sayısıyla aşkar, türk edebiyatının soluğunu yeni şiirler ve hikayelerle güçlendirmeye devam ediyor.

aşkar şairlerinden özgür ballı'nın ebabil yayınları'ndan çıkan "ironika" isimli şiir kitabı ve bu kitap üstüne yapılmış bir inceleme derginin nesir bölümünde sizleri bekliyor. özgür ballı'nın "türk şiirinin bir hamle yapmak üzere olduğunu hissediyorum" başlıklı uzun söyleşisini okuyarak onun sıcak ve samimî üslûbundan şiir ve edebiyat serüveninin duraklarını, ironika'nın oluşumunu öğrenebilir ve genç şairin dünyasına bir adım atabilirsiniz.

edebiyatın nabzını tutan aşkar, bu sayısıyla özgür ballı söyleşisinden başka türkiye yazarlar birliği'nin deneme dalındaki ödülünü kazanan reşit güngör kalkan'a yer veriyor. reşit güngör kalkan ile ilgili üç yazının yer aldığı yazıda ayrıca yazarın kendisiyle "Ben ismet özel'le fevkalade orijinal bir tavır sahibi olması dolayısıyla temas etmeye çalıştım." başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilmiş. aşkar'ın 22. sayısında vural kaya "şiiri sayıklamalardan kurtararak gerçek dünyaya söz iletebilen bir araç kılmak benim ilgilendiğim şeydir." başlıklı bir söyleşiyle, yılmaz yılmaz ise "ben nasih değilim, basit bir insanım. o basitlik için yaşamaya ve yazmaya çalışıyorum." başlıklı söyleşilerle yer almış.

dergide söyleşisiyle yer alan reşit güngör kalkan, önemli bir meseleyi ele aldığı denemesiyle dergide yer alıyor: "kapitalist müslüman, burjuva mümin" süleyman ceran'ın "scorsese, miles ve tanpınar arasında zamanın efendisi: hugo carbet" başlıklı yazısı yaptığı atıflar, uzandığı yan konularla birlikte bir sinema yazısının ötesinde dikkate değer bir "deneme" olarak ele alınmayı hak ediyor. felsefî denemeleriyle aşkar'da yer alan hikmet çamcı bu sayıda: "insanî mağara" yazısıyla yer almış. ismail demirel ise nermin tenekeci'nin "yoksa" isimli hikaye kitabı hakkında yazdığı eleştirel deneme ile yer alıyor.

22. sayısında, bugünlerde şule yayınları'ndan "insan aldanır" isimli şiir kitabı okuyucuyla buluşan bülent ata, bir şiiriyle yer almış. aşkar'ın şiir bölümünde görmeye alıştığımız ilhan kayhan, mustafa melih erdoğan, özgür ballı, aziz mahmut öncel, irfan dağ, idris ekinci, hüseyin karacalar, hikmet çamcı isimleri şiirleriyle yer aldı. aşkar, son dönemde salim nacar, ali karan, veysel karani tur, süleyman unutmaz şiirleri göz dolduran, yetenekli genç şairlere sayfalara sürekli yer vererek kalitenin adresi olduğunu gösteriyor.

ayrıca derginin şiir sayfalarında aşkar'ın şiir bölümü için yeni isimler de var: mustafa uçurum, rıdvan ünal, ozan can türkmen, murat çelik, yavuz ertürk.

derginin son sayfasında yer alan aykut ertuğrul'un "ömer seyfettin ödülü" aldığı haberini de hatırlayarak aşkar'ın hikaye sayfalarına bakalım. ilginç bir deneme yapılmış bu sayıda. aykut ertuğrul'un 21. sayıda yer alan hikâyesine "son anahtar ve başka bir ihtimal" başlıklı hikâyesiyle mukabele etmiş fatma akkubak. aykut ertuğrul, aşkar'ın önceki sayısında hikâyesine bir dipnot düşmüş ve okuyucuyu hikâyenin bir bölümünü yazmaya davet etmişti. aşkar'da hikâyelerini bazen bir hüzünle, bazen bir tebessümle okuduğumuz "postmodern meddah" mustafa çiftçi'nin yeni hikâyesi "deli hamit'in oğlu bilal ile zabıta haydar'ın kızı neslihan" bize mahsus bir neşeyi ve hüznü aynı anda bünyesinde barındırarak arzı endam ediyor. söyleşisi de derginin sayfalarında yer alan yılmaz yılmaz ise ilginç, eşine az rastlanır, bu toprakların suyundan içtiği belli, mütevekkil bir karakterin hikayesine bizi ortak ediyor: "çingene" aşkar'da son dönemde yer alan mazlum dirican "rüya defterleri" ile, aysun ellidokuzoğlu "ekimin on üçü" ile, ismail ısparta "sesler ve gölgeler" ile, regaib albayrak da "taksim hitabesi" ile dergide hikaye bölümüne nefeslendiren isimler.

kaynak: edebifikir

Kitaphaber - 11.06.2012

,

2714

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini bu profilden paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin