Aşkın Gözyaşları: Tebrizli Şems - Sinan Yağmur

Aşkın Gözyaşları: Tebrizli Şems - Sinan Yağmur

Aşkın Gözyaşları: Tebrizli Şems - Sinan Yağmur

13.10.2011 - Hasip Çifci
Aşkın Gözyaşları: Tebrizli Şems - Sinan Yağmur

Hangi Kimya sırrını çözebildi Şems"in"
Hangi Kimya güneşte erimezdi ki"


Çok şey konuşuldu ve yazıldı Hz. Şems ve Hz. Mevlana hakkında bazen çok uyduruk hikayeler bazen abartılar bazen getirim elde edilmek üzere iftiralar ve nicesi. Şems"i şüphesiz en iyi Allah bilirdi. Şems kimine göre Mevlana Hazretlerinin kadim dostu kimine göre garip bir yolcu, kimine göre ise malzeme edilesi en garip insanlardan birisi.

Velakin Şems"i Şems"ten dinleyen çok az mutlaka. Elinde imkânı olanlar için şemsi anlamanın en güzel yolu yine onun eserini yani Makalat"ı okumaları olacaktır. "Aşkın Gözyaşları" şuana kadar Şems için yazılmış en kaliteli eserlerden birisi muhakkak. Konya"nın sokaklarında aşkın kokusunu almayan ve Mevlana Hazretlerini ziyarete gelen nice yolcu biliyorum ki o mübarek dergâhı müze gibi gezip Hz. Mevlana"nın yanı başında saygıdan yoksun bir hal içinde olmuşlardır. Sıradan bir türbe ziyareti gibi görüp el yüz sürüp adaklar adayanlara da rastlamamak mümkün değil ne yazık ki. Hatta Konya"da olup o dergahın yolunu bilmeyen, Şems hazretlerinin mekanını görmeyen, bir gün olsun merak edip ziyarete dahi gerek duymayan insan makineleri haline gelmişiz.

Şimdi tutup ta belli bir kazanç elde edebilmek için kirli kalemlerine AŞK"ı sürdüğünü iddia edip dünyevi sahte sevgileri Şems"in AŞK"ı ile karşılaştırmaya kalkanlara yönelik güzel bir derleme ile oluşturulan bu biyografik roman birçok kişiye yol haritası olacaktır umarım.

İşin aslı kitap Şems"i tanımak isteyenlere güzel bir kaynak. Önsöz okumayı atlayan kitap okuyucuları için söyleyeceklerim ise mutlaka bu kitapta önsözü atlamasınlar. Şems Hz."nin kendi ağzından okuyacağınız önsöz size kitabı yeterli derce de tanıtmaya yetiyor.

Kitabı okuduktan sonra ise;

Konya"nın sessiz bir köşesinde onca kalabalık içinde yalnız bırakılan Şems Hazretleri belli başlı onca kitapta yer alıyor olmasına rağmen asıl Şems"i merak edenler mutlaka ömürlerinde bir kez o mübarek zatları ağırlayan şehri ziyaret edip şimdilerde müze diye adlandırılan dergaha varsın. Dergahta o kalabalığı yırtıp gelen sesi içinizde hissedin. Sağlı sollu insanları görmezden gelip bir an olsun o zamanlara yolculuk edin. Sonra uzak değil dergahın cümle kapısından çıkar çıkmaz beş yüz metre sonra Şems Hz."nin mekanına yol alın. Kimya"nızın değiştiğine başka bir aleme yol aldığınıza bizzat kendiniz şahitlik edeceksiniz.

Hz. Mevlana ile Şems"in aşkına orada şahitlik edeceksiniz...

Kitap toplamda 242 sayfadan oluşup bölüm bölüm Şems"in hayatından ve Konya"ya geldiği tarihten itibaren Hz. Mevlana ile olan diyaloglardan oluşuyor. Ta ki Şems Hz."nin şehid edilişine kadar. Ara ara sohbetlere ve konuşmalara yer veriliyor. Kitabı okurken elinize birde işaret kalemi almanızı tavsiye ederim.

Aşkın Gözyaşları: Tebrizli Şems
Sinan Yağmur
Biyografik Roman
Karatay Yayınları

Hasip Çifci - 13.10.2011

,

3162

Hasip Çifci Hakkında

Hasip Çifci

Konyada doğdu, Konya'da yaşıyor. Kitap okumayı ve çocukları seviyor: her baba gibi.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin