Ay'da Buluşalım

Ay'da Buluşalım

Ay'da Buluşalım

22.08.2012 - Yakup ÇAK
Ay'da Buluşalım
Sımsıcak bir muhabbettir mektup, samimi, içten ve bir o kadar da cana yakındır. Her ne kadar elektronik bir çağda yaşıyor olsak da, onda ki samimiyeti bir başka yerde bulmak, neredeyse imkânsızdır. Çünkü her şey bir tarafa, yazanın eli titrer sevgisini anlatırken satırlara. Okuyan kişi, bir daha, bir daha, bir daha okur ve asla bıkmaz, gelen mektubu okumaktan. Ve saklanır mektup, üstünden yıllar geçse de o, hep eski tazeliğindedir.

Kimi zaman hasretler, kimi zaman aşklar, kimi zaman ihtiyaçlar yazılır. Ve türküler bestelenir gelmeyen mektuplar için, ağıtlar yakılır. Yani o kadar sıcaktır ki mektup, sözlerin yetmediği yerde, tercümanlık eder hislere.

Zamanımızda yerini kısa mesajlara, elektronik mektuplara bıraksa da, mektup hayattaki yerini hala korumaktadır. Yalnız onda ki samimiyeti başka yerlerde bulamayanlarla, mektup geleneğini yaşatmak isteyenler, kâğıtla kalemin raksını başka ortamlarda aramak yerine, bu güzel geleneği bütün kuşatmalara rağmen sürdürmektedirler. Ay'da Buluşalım bu geleneği günümüzde yaşatmak adına, kitaplaştırılmış mektuplardan oluşmaktadır.

Ay'da Buluşalım, kuşak çatışması diye, gençlerle ihtiyarlar arasında bir uçurum açmak isteyenlere, bunun öyle olmadığını gösteren, mükemmel bir örnektir. Gazeteci yazar Sadun Tanju ile torunu, Selin Nazlı Ustaoğlu'un mektuplarından oluşan bu kitap, günümüzde de mektup geleneğinin yaşatılabileceğini göstermektedir. Yaşı doksanlara dayanan Sadun Tanju, Paris'te eğitim gören torunu Selin Nazlı ile düşüncelerini, hayata bakışını ve tecrübelerini mektuplar aracılığı ile paylaşmış, geçmiş ile geleceğin aslında birbirinden ayrı olmadığını göstermiştir.

Sevgi, saygı çerçevesinde, dede ile torunun bu hoş ve güzel mektuplarını okurken, Sadun Tanju'nun hayat tecrübelerini, hayata doksan yaşından bakan birisi olmasına rağmen, tamamen yapıcı eleştiriler yaparak, gençlere yol gösterdiğini şahitlik edeceksiniz.

Selin Nazlı Ustaoğlu'ndan, Paris gezilerini okurken adeta sokak sokak onunla birlikte dolaşacaksınız. Hem kendi ağzından, hem de Sadun Tanju'dan Paris'in değerlerini tanıyacak, gezilecek yerleri hakkında, geniş bir bilgi sahibi olacaksınız. Kitap, içerisinde bulunan Sadun Tanju ile torununun, birçok fotoğrafı ile ayrı bir zenginlik kazanmıştır.

Mektuplarında, hayata dair fikirlerini gençlere bir nasihat niteliğinde sunan Sadun Tanju, gündemle ilgili birçok konuya da yorum yapmaktadır. Buna örnek olarak şunu yazabilirim: Balzac, gazetelerde ilginç haberler okuyunca, yazacağı hikâyeler için malzeme bulduğuna sevinirmiş. Üstat, gerçeklerin, hayal edilemeyecek kadar güçlü olduğuna inanırmış. Ben bu yaşımda olana bitene baktıkça, hele iletişimin bu günkü gelişimi ile her şeyi ayan beyan gördükçe, zamanımın gençlerine şöyle haykırmak istiyorum: "Hayal etmeyi bırakın, sadece gözlerini açın... Görün!"

Sımsıcak bir sohbet tadındaki bu kitaptan ve basının çınarlarından olan Sadun Tanju'dan, hayat adına pek çok ayrıntıyı okuyabileceğiniz Ay'da Buluşalım, Pan yayıncılık tarafından okuyucuya ulaşmıştır.

Ben o zaman 70'li yaşlardaydım. Yılın yaklaşık 10 ayını Bodrum Turgutreis'de bir kıyı evinde geçirirdim. Torunlarım küçücüktüler. Yaz gelsin de birkaç hafta birlikte olalım diye tatili iple çekerdik. Nazlı, telefonda sorardı: "Dedeciğim, sizin orada da Ay görünüyor mu?" Yıldızlı gökyüzünü araştırır, Çatal Ada'nın üzerinden Japon feneri gibi asılı Ay'ı görünce: "Evet kızım, testekerlek duruyor orada " derdim. Çığlık atardı Nazlı. "Tamam dedeciğim, şimdi ikimizde Ay'a bakıyoruz, buluştuk sizinle" derdi. (Sadun Tanju)

Aslında herkesin Ay'da buluşacak bir bilge dedeye çok ihtiyacı var. Ona yol göstersin, hayatı sevdirsin. En azından bu kitapla bunun nasıl olabileceğini hakkında bir ön bilgi sahibi olmak mümkün.

Ay'da Buluşalım
Dedem Sadun Tanju ile mektuplaşmalarım
Selin Nazlı Ustaoğlu,
Pan yayıncılık
144 sayfa
Yakup ÇAK - 22.08.2012

,

2837

Yakup ÇAK Hakkında

Yakup ÇAK

1971 Karaman doğumluyum, ilkokulu kendi köyümde, ortaokulu da Karaman'da okudum, Lise'yi ise Konya Meram Ticaret lisesine gittim ama bitirmek nasip olmadı. Şu anda Konya da Özel bir ambalaj tesisinde çalışıyorum. Edebiyata olan düşkünlüğüm elimden kalemi bırakmama müsaade etmedi. Ve kendi imkânlarımla Sızak adında bir roman çıkardım. Halen şiir, hikâye, deneme ve roman alanında çalışmalara devam ediyorum.

Not: Fotoğraftaki şahıs kendisi değildir.

Yakup ÇAK ismine kayıtlı 30 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin