Ayine Dergisi 5. Sayısı Çıktı

Ayine Dergisi 5. Sayısı Çıktı

Ayine Dergisi 5. Sayısı Çıktı

22.02.2014 - Kitaphaber
Ayine Dergisi 5. Sayısı Çıktı

Edebiyat ve sinema dergisi olarak yola çıkan Ayine Dergisi her sayıda içerik ve görsel kalitesini artırarak yoluna devam ediyor. Seçkin bir okur kitlesi edinen Ayine Dergisi yine dopdolu ve özgün içeriğiyle 5.sayısıyla okurların karşısına çıkıyor.

Ayine'nin 5. Sayısının röportaj ve kapak konusu "Din ve Estetik". Bu bağlamda gerçekleştirilen röportajın konuğu birçok kitabın yanı sıra "Din ve Estetik" kitabının yazarı Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Aydın Işık. Hayrettin Sonkan ve Abdurrahman Badeci, Işık ile "Sinema, Müzik ve Sanat bağlamında Din ve Estetik" konusunu uzun uzaya tartışıyor. Aydın Işık, Din ve Estetik hakkında merak edilen birçok sorunun cevabını Ayine okurları için cevaplıyor.

Her sayısında usta kalemlerden farklı yazarlara mihmandarlık eden Ayine Dergisi beşinci sayısında  "Antichrist/Deccal Kim?" isimli sinema eleştirisi ile Rıdvan Şentürk'ü, "Paya Düşen Üzerine" öyküsü ile Nihat Dağlı'yı, "Sanat Ne Olmamalıdır" makalesi ile Muhammed Özdemir'i ve "Gölgeye Asılı Şiir" isimli şiiriyle Şair/Yazar Mehmet Şamil Baş'ı Mihmandarlar bölümüne konuk ediyor.

Bu sayıda İbrahim Karpuz, Yusuf Ay, Emre Tüfekçi, Metin Erol, Ahmet Öztürk, Oğuz Eren Önal, Özge Çetinkaya şiirleri ile; Fatima Nur Aygümüş, Ayşe Nur Kanat, Nihal Polat, Halil Eser, Sa'd ve Metin Öztürk deneme, makale ve öyküleri ile katkıda bulunuyor.

Ayine'nin her geçen sayıda okuyucu kitlesi artıyor. Bunda şüphesiz edebiyat dergisi olmasının yanı sıra sayfalarında sinemaya da yer vermesinin etkisi büyük. Dünya sinemasından örnekler göstererek film eleştirilerine Ayine'den bakmak isteyenler bu sayıda Enver Gülşen'den ‘Torino Atı ve Nietzsche'yi, Baki Demirtaş'tan bilim kurgu film ve dizileri hakkında çeşitli örnekler vererek kaleme almış olduğu ‘Biri bizi Uyutuyor'u, Turan Demir'de ‘Iron Man 3 ve Oyuculuğun Geleceği' hakkında yazmış olduğu Sinema yazısını, Şeyma Arslan'dan ise İran sinemasından ünlü yönetmen Macid Macidi'nin ‘Serçelerin Şarkısı' film eleştirisini okuyacak.

Şiir, poetika, öykü ve denemelerin yanı sıra, sinema, tiyatro, fotoğraf, karikatür gibi çeşitli sanat dalları üzerine yazı ve çalışmalara yer veren Ayine Dergisi bu yönüyle de edebiyat dergileri arasındaki yerini gittikçe sağlamlaştırıyor. Hatice Kübra Kula'nın çevirdiği Amerikan şair ve yazar Elizabeth Bishop'un "one art" şiiri ise dergini çeviri sayfasının bu sayıdaki şiiri.

Ayine'ye ulaşmak isteyenler güncel facebook ve twitter hesaplarından ve temsilciler vasıtası ile ulaşabilir.

İletişim: ayinedebiyat@gmail.com

Kitaphaber - 22.02.2014

,

2784

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini bu profilden paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin