Aynalar ve Eduardo Galeano, Düşünce, Bilal CAN

Aynalar ve Eduardo Galeano yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Aynalar ve Eduardo Galeano

17.02.2011 20:17 - Bilal CAN
Aynalar ve Eduardo Galeano

Gençliğimi kaybettim birtakım odalarda;
Kaybolan gençliğimi aradığım aynalarda
Ölüler dolaşıyor böğürlerinde elleri,
Aynı şeyi arayan akraba hayalleri.
Yalnız bir taze kadın yaşlılığı arıyor;
Yaşlılığım, yaşlılığım! Diye yalvarıyor.
Sırları dökülüyor baktığı aynaların;
Söndürüp yürüyor bir bir aynaları kadın.
[Ahmet Muhip Dıranas]

Aynalar her şeyi olduğ gibi yansıtır, gösterişe bulandırmadan, yalanı uzatmadan, öylecesine, durduğu gibi, oturduğu gibi, sıralandığı gibi, sesli veya sessizce. Aynalar gerçeği söylediği gibi yalanı da söyler mi! Bunun üzerine düşünmek lazım. Aynalardan çalınamaz hiçbir görüntü. O görüntüleri kendi içinden söyler ve yansıtır.

Bazı aynalar da vardır ki olduğundan farklı gösterir her şeyi. Yansıttığı şey ile yansımaya çalışan şey arasında dağlar kadar fark vardır. Bunlar özel üretim aynalardır. Özel işlemlerden geçerek, camın ve simin daha başka sözün birleşmesinden ortaya çıkarlar bunlar. İşte asıl sorun orada başlar. O aynalar gerçeği söylemediği gibi, gerçeği söyleyecek şekilleri de yoktur. Onlar kendilerince buluşturur yansıyan ve yansımaya çalışan şeyleri.

Eduardo Galeano'nun Aynalar kitabı da işte bu ikinci türden aynaların bahsedildiği konulara işaret ediyor. Sanırsınız ki sanki bir tarih kitabı. Ama ben diyeyim ki bu bir tarih kitabı değil. Olması da beklenilemez. Olsa da zaten o kadar abartılacak bir durum yok. Kitap tamamen okuyuculara hoş dakikalar yaşatmak için tarihin mitoloji ve yalancı ve rivayet geçmiş zaman eklerine göre düzenlenmiş. Tamamı için bunu söylemek zor olsa da genel görünüş öyle.

Aynaların içi insanlarla dolu
Görünmez insanlar bizi görürler.
Unutulmuşlar bizi hatırlarlar
Biz aslında onları görürüz görürken kendimizi.
Peki, biz gidince onlar da mı giderler!

Kitapta 600 civarı tarihte mimlenecek olayı derlemiş yazar kendi anlatım tarzıyla. Sınıfların ortaya çıkışı, biranın, şarabın kısa tarihleri, eski Çin, Mısır, Yunanlı, Amazonlu kadınlar, Mayalar, Aztekler, Bacakları kapama grevi, İskender, Homeros, Muhammed, Ayşe, Asansörün icadı, Mozart, Tesla, Fidel, Che, Maradona, Muhammed Ali, Bhopal, Bilgisayarların babası Alan Turing, Samba'nın, Tango'nun ortaya çıkışı, Stalin, Lenin, Hitler vs. Kitabın kronolojik olarak Adem ve Havva'dan başlayarak hazırlanmış olması da iyi çalışılmış bir kitap olduğunun göstergesi.

Tarihin dikkat çekici olaylarının toplandığı eser tarih kitaplarının tozlu ve ciddi sayfalarından bunalan insanlar için okunulması gereken kitaplardan. Yazarın da dediği gibi "Neredeyse evrensel bir tarih"

Aynalar
Eduardo Galenao
Sel Yayıncılık


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 17.02.2011 20:17 - Güncelleme Tarihi: 22.11.2021 14:07

,

4067

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021.
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 294 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 4 kitap bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin