Bakanlar ve Görenler - İsmet Özel

Bakanlar ve Görenler - İsmet Özel

Bakanlar ve Görenler - İsmet Özel

02.02.2011 - Nihat İLHAN
Bakanlar ve Görenler - İsmet Özel
Dünyaya müslümanca bakan bir düşünce adamından, bir şairden, bir yazardan görmek ister miydiniz bir de dünyayı! Batının ‘teklonojik dramını’, meseleyi en ince noktalarından yakalayan ve yaptığı açıklamalarını, yazmış olduğu cümlelerini insanın yüreğine ok gibi saplayan bir adamdan, İsmet Özel’ den öğrenmek ister miydiniz!

Dünyaya Müslümanca Bakmak

İsmet Özel, ‘Bakanlar Ve Görenler’ isimli bu yapıtında dünyaya, çağımıza egemen olan teklonojinin, Müslümanlar üzerinde ki etkilerine değiniyor. Müslümanların böyle bir çağ da yani Batının teklonojiyi ‘en büyük dinmiş’ gibi tanıttığı bir çağ da nasıl hareket etmesi gerektiğini, teklonojiyi nasıl kabul etmesi, nasıl ele almasını ve teklonojinin Müslümanların iman ve itikadı üzerinde bıraktığı etkilerinin ne derece büyüdüğünü kaleme alıyor. Bunu yaparken de Müslümanlığın geri de kalmışlığının ne yönden olduğunun farkına varıyor insan.

Batı’yı, teklonojiye tapan bir millet olarak tanıtıyor Özel. Batı ülkelerinin içte yaşamış olduğu bunalımları, sıkıntıları, içinden yüzyıllardır çıkamadıkları karanlığı teklonojiyle aydınlatmaya çalıştıklarını, müslümanlarınsa zaten İslam’ın vermiş olduğu nur ile böyle bir sıkıntısı olmadığına değiniyor. Deyim yerindeyse ‘İslam’ı ayrı bir köşeye, Batının teklonojisini ayrı bir köşeye oturtarak’ ele alıyor bir de dünyayı.

İşte, kitabın asıl maksadını da en iyi ‘Dünyaya müslümanca bakmak’ cümlesiyle açıklamış oluyor Özel. Bakmaktan kasıt, batının teklonojiye rağmen içinde bulunduğu bunalımları anlayabilmek, bunlardan ders çıkarmak ve müslümanlığın bütün teklonojik fakirliğine karşın yine de mutluluklarının,iç huzurunun farkına varmak. Görmek ise meseleyi anlamadan müslüman teb’anın, batının teklonojisine imrenmesi ve bu yüzden onu kendinden üstün görmesi. Halbuki dünya da olan her şey ölümlüdür ve bir sonu vardır. Bu da batı teklonojisini anlamsız kılmaktadır. İnançsız bir toplumun kaygısıdır ölümden sonrası, Mümin insan için böyle bir şey söz konusu değildir.

Müslümanlara, teklonojiye bir de maneviyat yönünden bakabilmeyi aşılayan Özel, cümlelerinde ki etkileyicilik ile de okuyucusuna ana fikri ‘damardan işlemeyi’ başarıyor. Her müslümanın okuyupta ibret alması gereken bu kitap şimdiler de Yayın Evlerinin ellerinde hazır beklemekte.

Okuyucunun idrak kuvvetini zorlayan ve genişleten “Bakanlar Ve Görenler” adlı bu kitap bir kere okunmayla herkesin kavrayamayacağı bir eser. Düşünce boyutuna yönelen bir yapıya sahip ve ağır dil kullanımıyla gerçek okuyucu kitlesi tarafından benimsenebileceği belli.

Bakanlar ve Görenler - İsmet Özel - Şule Yayınları Nihat İLHAN - 02.02.2011

,

3821

Nihat İLHAN Hakkında

Nihat İLHAN

14 Eylül 1991 Bursa/Yenişehir doğumlu. Halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Muhasebe Bölümünde okumaya devam ediyor.

Nihat İLHAN ismine kayıtlı 36 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin