Bazı Yalnızlıklar İyidir

Bazı Yalnızlıklar İyidir

Bazı Yalnızlıklar İyidir

05.09.2017 - Merve Yüksel
Bazı Yalnızlıklar İyidir

"Yalnızlığa giden yol kalabalıklar arasından geçer...

Çarpa çarpa, eksile eksile, azala azala yalnız kalacaksın..."

Her bir bölümü farklı bir yaşanmışlığı barındıran Bazı Yalnızlıklar İyidir kitabı, Tolga Akpınar’ın Hayykitap’tan çıkan son kitabı. Her bölümdeki yazı farklı sınırlarda birleşerek adeta değişik bir bilgi tecrübesine dönüyor. Hepimizin yaşadığı gerçekleri gün yüzüne çıkararak başkaca bir bütünlüğe erişiyor. Her bölüm bir kelime, bir cümle, bir atasözü ve bir mısraya yer vererek başlıyor. Kitabın kapağı ise yalnızlığı bir bardak demli çayla renklendiriyor.

‘’Hayatımızın en güzel mevsiminde yapraklarımızı döküyorlar… En taze dalımızdan kırılıyoruz, en güzel meyvelerimiz çürüyor birer birer. Kafamızın içinde yorgun düşünceler, bir bakıyorsun duyguların yorulmuş,duygular yorulur mu hiç? Yoruluyor işte. Niye, ne için, neye istinaden bu yaşamak? O kadar da güzeldi kalbimiz. Neden yıprattılar! Bilmiyoruz. Bizden öncekiler gibi biz de yaşıyoruz. Aynısını, bir eksik bir fazla. Teker teker, önce içimizden sonra büsbütün, ölüyoruz. ‘’ (syf,16)

Yazar, bu metin kanalıyla okuyucularına şu iletiyi aktarıyor: Yazının barındırdığı düşünce unsuru yalnızlıktır. Yazar, hakimane bir yaklaşım ortaya koyuyor. Kitapta önce karamsar bir his olarak gurbet ve yalnızlık duygusu dışa vuruluyor; ancak daha sonra bu karamsar duygu, iyimser bir duygu olan ümide evriliyor. Yazar Tolga Akpınar, farklı modern bir yaşam tarzıyla sosyal anlamda mensubu bulunduğu hayatın yaşam tarzının içinde kaldığından duygularını bir sosyal yalnızlık ve gurbet felsefi planında aktarıyor. Yazar okuru hepimizin ortak hissiyatında, coşkusunda, acısında, kırgınlığında, yalnızlığında; inanç, duygu, heyecan bağlamında ortak bir çizgide buluşturuyor.

Yazar, dış dünyayı gözlemliyor. Zekası ve sezgi gücüyle gözlemlediği unsurlarla değişik ilişkiler ve bağlantılar kuruyor. Kendi iç dünyasına, ruhsal durumuna ve düşüncesine karşılık gelen şeyler özgün bir görüntü, çağrışımlar, muhakemeler, tesadüfler, alışkanlıklar ve benzer ilgiler yoluyla, sade bir üslupla dile dökülüyor. Okuyucunun gözünde özgün çarpıcı görüntüler oluşturan Bazı Yalnızlıklar İyidir kitabı, yalnız ve değerli şeylerle meşgul olanlara yoldaş bir kitap.

Keyifli okumalar dilerim.

Bazı Yalnızlıklar İyidir

Tolga Akpınar

Hayy Kitap

Merve Yüksel - 05.09.2017

,

2749

Merve Yüksel Hakkında

Merve Yüksel

Kitap sever, deniz sever, camilerin ezan seslerinin bereketinde yaşar; sadece olduğu gibi yaşamaya çalışan, gördüğünün ve yaşadığının hakkını vermeye çalışan bir kul...

 

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin