Bi’keresinde Bir Kitap Okudum…

Bi’keresinde Bir Kitap Okudum…

Bi’keresinde Bir Kitap Okudum…

28.03.2016 - Tuba DERE
Bi’keresinde Bir Kitap Okudum…

Başına olmadık işler gelen bir çocuk, “Bi’keresinde” diye yaşadıklarını anlatmaya başlarsa kulaklarınızı dört açıp onu dinleyin. Çünkü o çocukla birlikte, bir tavşanın peşine düşüp Harikalar Diyarı’na giden Alice gibi siz de rengarenk düşler içine girebilirsiniz. Bir çocuk, hayaller ve düşler diyarında bir çocuk olmaktan başka neler neler olabilir? Bu sorunun bir çırpıda akla gelmeyecek onlarca cevabı var. Tüm bunları nereden mi biliyorum? Fatih Turanalp’in “Bi’keresinde” adlı kitabından…

Biri içerisinden yavaşça diğerine akan ve 25 öyküden oluşan “Bi’keresinde”yi, öykülere pek uygun çizimleriyle Sevgi İçigen renklendirmiş. Kitabı elinize alınca kurgu kadar resimler de dikkatinizi çekecek ve kitabın kapağını açar açmaz maceralarını anlatmaya başlayan bir çocukla beraber, okur olarak siz de rüya perdesini aralayacaksınız. Çocukların rüyaları elbette hayalleri kadar renklidir. Birkaç öyküden sonra türlü kılıklara giren ve başka başka roller üstlenen kahramanın, anlattıklarının düş mü hayal mi olduğu pek ayırt edemeyebilirsiniz. Çünkü o, kâh domates kılığında pazarda satılacak, kâh dağlarda çoban olup keçilerle konuşacak, kâh matematik probleminin içinde kaybolacak. Aslında olan biteni kavrayabilmek için çocuk olmak, en azından biraz çocuksu olmak gerekiyor.Çocuk dünyasının içinden, onlara çok uygun düşen düş ve hayaller, bu anlatılanlar. Olmadık işlerle meşgul bir kahraman, minik bireylere kendi dillerinden sesleniyor. Öykülerde hepimizin dikkatini çekecek ince ayrıntılar da var.Tertemiz sayfalarını sadece iyilik ve güzelliğe ayırmak isteyen defterler, gökyüzünü gösteren mavi trafik ışıkları bunlardan yalnızca birkaçı.

Kitapta mecazlar ve deyimler henüz soyut düşünme çağında olmayan çocukların bakış açısıyla, onların algılayış biçimine uygun olarak dile getiriliyor; kurguların temelinde mecaz anlam, yan anlam, eş seslilik üzerine kurulu söz oyunları bulunuyor. Mesela öykülerden birinde kurguyu “keyif”le ilgili deyimler oluşturuyor. “Keyfinin kâhyası olmak”, “keyfine diyecek olmamak”, keyfi olmamak”, “keyfi kaçmak” gibi deyimler öyküde çocukça anlamları ve yorumlarıyla yer alıyor. Bir diğer öyküde denize düşenin yılana sarılıp sarılmayacağı meselesi tartışılıyor. Başka bir öyküde ise “yüz” sözcüğü farklı manalarda, eşsesli olarak kullanılıyor.

Bi’keresindesize, gönderme ve çağrışımlarıyla bilindik masalları hatta şarkıları da hatırlatacak, bu kitapta başka kurgulardan tanıdığınız kahramanlarla ama onların yeni ve farklı yorumlarıyla karşılaşacaksınız. Bir çocuk yanlışlıkla Rapunzel gibi upuzun saçları olan bir kızın saçına basarsa karşısında kimi bulur, dersiniz. Okuyun ve görün, derim. Hem belki bu kitabı okuyunca sizin de fikirleriniz yeşerir ve onlarla yeni şeyler yapmak istersiniz.

Fatih Turanalp’in Nar Yayınları’ndan çıkmış olan “Bi’keresinde” adlı kitabının 8-12 yaş aralığındaki minik okurlara oldukça keyifli, eğlenceli bir okuma deneyimi sunmakla kalmayacağı, yetişkinlere de çocuk dünyasına yaklaşabilmek için iyi bir fırsat olacağı kanaatindeyim.

Fatih Turanalp

Bi’keresinde…

Nar Çocuk

2013

Tuba DERE - 28.03.2016

,

3159

Tuba DERE Hakkında

Tuba DERE

Gazi Üniversitesinde önce Okul Öncesi öğretmenliği okudu, daha sonra da Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Bir süre edebiyat öğretmenliği yaptı ve ders kitaplarıyla ilgilendi. Hâlen bir kurumda kütüphanecilik yapıyor. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde Çağdaş Yayıncılık ve Yayıncılık Yönetimi alanında yüksek lisans öğrencisi. Çocuk dergileri üzerine çalışıyor.

Hece Öykü, Ayraç, Siyah Sanat, Ayna İnsan gibi dergilerde ve Beyaz Bulut çocuk edebiyatı dergisinde yazıları yayınlanıyor. Önce iyi okur sonra yazar olmak istiyor."

Tuba DERE ismine kayıtlı 5 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin