Bir Bebeğin Günlüğü

Bir Bebeğin Günlüğü

Bir Bebeğin Günlüğü

18.12.2013 - Birsen ÇAY
Bir Bebeğin Günlüğü

Bu kitap, Joey isimli kurgusal bebek kahramanımızın duygularının, düşüncelerinin, davranışlarının, bütünleştirmelerinin ve hayatı anlamlandırmasının günbegün bir günlük tarzında kaleme alınmasının hikayesidir.

Daniel Stern, "anne kendi bebeğini şekillendirirken, bebek de annesini şekillendirmektedir" cümlesiyle kitabın özetini sunmuş bize adeta. İnsanın yaratılışının sosyal bir çevreye ihtiyaç duyduğunu, kendiliğin gelişiminin nörobiyolojik spontanlıktan değil, sosyal çevrenin uyaran vererek nörobiyolojik olarak oluşturduğunu ve bunu da beynin, gelişiminin kritik dönemi olan, ilk iki yılda yaptığını kanıtlamıştır.

Bu günlükte çok basitçe ama ustaca tüm kuramın gizli ayak izlerini görmek mümkündür. En önemlisi, günlüğün bebekler hakkında ki güncel bilgilerini temel almakla birlikte, otuz yıllık yapmış olduğu deney ve araştırmalardan müteşekkildir.

"Çocuklarının eğitimi için Peygamber Efendimiz'e gelen bir babaya:
- Çocuğun kaç yaşında?
- İki yaşında
- Çok geç kalmışın!" hadis'i şerifinin bilim destekli şerhi niteliğinde gibi.

"Tepkilerinizin birçoğu siz çocukken size nasıl davranıldığına, ebeveynlerinizin sizin duygu ve davranışlarınızı nasıl yorumladığına bağlıdır."

Bebek ağlarken, gülerken, duvara bakarken, yerden bir nesneyi alırken, annesinin yüzüne bakarken, annesi ile göz göze gelirken, babasının kucağındayken, acıkırken, kaybolurken, kırılırken... Dünyasında neler dönüyor? Ona kullandığımız kelimeler zihninde nasıl şekillenir ve bize geri dönüşümü nasıl olur? Tepkilerimiz ile duygu dünyasının neresine ilişiyor ve zihin coğrafyasına hangi resmimizle linkleniyoruz gibi soruların cevaplarını bulabiliyoruz.

"Ebeveynin yanlış yorumu bebeğin, daha sonra çocuğun resmi ve kabul edilen davranışı haline gelir. Bebeğin ebeveyne yöneltilmiş keşfetme eylemleri, aslen bebeğin kendisine ait olmayan bir saldırganlık haline gelebilir. Bebek de kendini saldırgan hatta düşmanca biri olarak görebilir. Başkasının gerçeği onun gerçeği olmuştur. Bu yüzden öznelerarasılıktaki başarısızlık hayat boyu devam eden bir bozukluk haline gelebilir."(s.106)

Daniel Stern, Joey isimli kurgusal bebek aracılığı ile ebeveynlere mesaj göndermiş, davranışların temelinde ebeveynlerin rollerini hikayeleştirmiştir. Bizleri çocuğun dünyasında bir gezintiye çıkarıyor ve onların küçük bedenlerinde devasa dünyayı hayretle temaşa etmemizi sağlıyor. Zihin coğrafyalarında aktivitelerinin oluşumunda, birleşimde, akışında ve kendi hikayelerinin figüranlarını seçmelerinde, yaşayacağı süre içinde kimliğinin oluşumunda ebeveynlerin yanlış veya doğru yorumları ile bağlantılı olduğunu kanıtlayarak empati yoluyla o küçük dünyanın içine bizleri çekerek ebeveyn olmanın sorumluluğunu hissettirmektedir...

Bir Bebeğin Günlüğü
Daniel N. Stern
Çeviren: Sandy Kohen
Litera Yayıncılık
190 Sayfa

Birsen ÇAY - 18.12.2013

,

3124

Birsen ÇAY Hakkında

Birsen ÇAY

"Oku" emrine tabi olduğum günden beri yeni kelimelerin izini sürüyorum. Yeni kelime sevdası, yeni kitapların sokaklarına saldı beni.

Okudukça? Ne çok okunacak kitap var? demek yetmedi, okudukça okuyamadığımı anlamak ağır ve sancılı bir süreç oldu. Yazmak-okumak arasında akla ve ruha ızdırap çektirenlerden biri olduğum için Kalemi yaratana şükrediyorum.

Nazarımda bir alimin içtihadı kadar kıymetli olan kelime keşfinin sevdasına, usta kalemdarların peşindeyim.

Birsen ÇAY ismine kayıtlı 16 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin