Bir Büyü Dükkanı

Bir Büyü Dükkanı

Bir Büyü Dükkanı

30.06.2014 - Birsen ÇAY
Bir Büyü Dükkanı

"Her insanın yaşamında çok istediği ancak sahip olamadığı bir şeyler vardır. Yada sahip olup kaybettikleri... Bazen de sahip olduğu ancak kurtulmak istediği şeyler... İşte bütün bunlar, o ülkede yaşayan insanların bir kısmı için Büyü Dükkânı'na gelme nedeniydi. Bu dükkânda isteklerinizi sınırlamak zorunda değilsiniz, müşteriler hayal edebildikleri her şeyi isteme ve alma hakkına sahiptirler; tabi bedelini ödedikleri takdirde. Her yerde olduğu gibi bu dükkânda da almak istediğiniz şeyin bir bedeli vardı. Bu bedelin ne olacağı, dükkân sahibi ile yaptığınız pazarlık sırasında ortaya çıkardı. Ancak Büyü Dükkânı'nda maddi değerlerin hiçbir hükmü yoktu. Bazı müşteriler, bir şeye sahip olabileceği düşüncesiyle, cepleri kabarık gelirlerdi. Oysa burada yapılan pazarlıklar, günlük yaşamdakilerden biraz farklı olur ve pek çok müşteriyi şaşırtırdı.(s.16)

Yazar, kitabın ismini ve temasını bu şekilde özetleyerek, içindeki öyküleri, bir psikoterapi yaklaşımı olan psikodramın "Büyü Dükkanı (Magic Shop)" isimli tekniğinden esinlenerek kurgulamıştır. Ebatı küçük içeriği büyük olan bu kitap, her farklı öyküyle iç dünyamıza kapılarını aralıyor yaşamımıza ait notlar iliştiriyor.

Altı Çizilen Satırlar

"Geçmişi hatırlamayanlar, onu bir kez daha yaşamak zorunda kalırlar" (s.23) 

"Gittiğiniz her diyarda güdülecek bir deve vardır. Hangi diyardaki deveyi güdeceğinize siz karar verceksiniz. Yalnız bunu yaparken devenin özelliklerinden ve kendi gücünüzün sınırlarına bakmayı unutmayın" (s.40)

"İnsanlık tarihi, isteklerin korkuya yenik düşmesinin ve garanti arayışlarına feda edilmesinin örnekleriyle doludur. Oysa istek ve korku hep var olmuş, garanti ise hiç olmamıştır." (s.54)

"Belki de mutluluğun sırrı, birbirinden çok farklı lezzetlerin bir araya gelerek ortaya çıkardığı armoninin inceliğinde gizliydi." (s.58)

"Büyükler oyun dünyasından uzaklaştıkça, çocukların dünyasından da uzaklaşıyorlardı." (s.64)

"Bazen çocuklar, hiç büyük olmadıkları halde büyükleri anlarlar ancak büyüklerin hepsi daha önce çocuk oldukları halde çocukları anlamakta zorlanırlar." (s.65)

"Mutsuzluklarımın büyük bir kısmının, mutluluklarımı yok saymamdan kaynaklandığını anlıyorum." (s.86)

"Yeryüzünde her keşif, kâşifinden çok, onun tanımadığı, tanıyamayacağı insanların işine yarıyordu. Ne çok insan sınırlı ömrünü, kendi işine yaramayacak şeyleri keşfetmek, üretmek ve dünyaya bırakmak için harcamıştı. Belki de asıl bırakmak istedikleri yalnızca isimleriydi. Acaba bu insanlar, dünyaya bir isim bırakmanın bedelini mi ödemişlerdi, yoksa dünyaya bıraktıklarının yanında isimleri de mi kalmıştı?" (s.91)

"Büyük ve güzel kanatlar, ancak onları taşıyabilecek bir gövde varsa işe yarar. Aksi takdirde sırtınızda bir yük olmanın ötesinde gidemezler." (s.108)

"Geçmiş uğurladığınız bir misafir, gelecekse henüz tanımadığınız bir yabancıya benziyordu. İkisi de bizden değildi. Bizden olmayanlar ise bizim dikkatimizi her zaman daha fazla çekmişlerdir." (s.112)

"Sağduyu, huzuru olmayan bir ortamda beslenemiyor." (s.125) 

Büyü Dükkanı ve Anımsattıkları

Büyü Dükkânı, Doğan Cüceloğlu'nun "İçimizdeki çocuk" kitabının ve tasavvufta insanın, rahmani-hayvani nefs arasında gelgitlerinin çağrışımını yaptırdı bana. İnsan ve insan arası ilişkilerde, Allah ve insan arası ilişkilerde ve kişinin kendisiyle olan ilişkisinde hep bir pazarlık söz konusudur. Kâr veya zararımız tercihlerimiz doğrultusunda olacaktır. Dolayısıyla kitabın son bölümünde okuyucu köşesinde geçen "Ne dilediğine dikkat et, ya olursa!" fikrini dikkate almalı.

Negatif ve pozitif yönleriyle kendini keşfetmeli insan. Aksi halde üstünü örterek görmezden geldiği yönü, bir zaman sonra şiddetli darbeyle sarsıntıya uğratacaktır kendisini.

Kitabın içeriğinde, "Hayallerin sınırsız olabileceği" vurgusu ve "hayatta olmanın bir şans olduğu" düşüncesi, Büyü Dükkânının sıvasında oluşmuş birkaç çatlak. Takılmadan içeriye girerek çay yudumlamanızı tavsiye ediyorum.

Büyü Dükkanı
Yeşim Türköz
Epsilon Yayıncılık
135 Sayfa

Birsen ÇAY - 30.06.2014

,

2279

Birsen ÇAY Hakkında

Birsen ÇAY

"Oku" emrine tabi olduğum günden beri yeni kelimelerin izini sürüyorum. Yeni kelime sevdası, yeni kitapların sokaklarına saldı beni.

Okudukça? Ne çok okunacak kitap var? demek yetmedi, okudukça okuyamadığımı anlamak ağır ve sancılı bir süreç oldu. Yazmak-okumak arasında akla ve ruha ızdırap çektirenlerden biri olduğum için Kalemi yaratana şükrediyorum.

Nazarımda bir alimin içtihadı kadar kıymetli olan kelime keşfinin sevdasına, usta kalemdarların peşindeyim.

Birsen ÇAY ismine kayıtlı 16 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin