Bir Delinin Anıları - Gustave Flaubert

Bir Delinin Anıları - Gustave Flaubert

Bir Delinin Anıları - Gustave Flaubert

17.02.2011 - Bilal Can
Bir Delinin Anıları - Gustave Flaubert

Bir Delinin Anıları Flaubert’in on yedi yaşındayken yazdığı eseri. On yedi yaşında birinin yazdığı eser nasıl olabilir acaba düşünmeye gerek yok. Anlattığı konular kendi yaşına uygun olmasına karşın kullandığı cümlelerin sağlamlığıdır.

Kitap çevirmenin önsözü ile başlıyor. Çevirdiği eser hakkında bilgiler vererek Flaubert hakkında biyografik bilgileri verdikten sonra eserin daha iyi anlaşılması için Fransız ve dünya edebiyatı okumalarının yapılmasının faydalı olacağını söylemektedir.

Flaubert’in Madam Bovary eserini bilmeyen yoktur. Oradaki alaycılık, zekice işlenmiş kurgu, ahlaksal değerleri topa tutan kurgu çoğu okuyanı etkilemiştir. Çağının bir nevi temsilcisi olarak yaşadığı çağın bir nevi Fransız toplumunun ahlaksal değerlerini topa tutan bir eser olması bakımından önemli.

Madam Bovary’i daha iyi anlamak için yazarın geçtiği safhaları ve diğer eserlerini okumak gerek. Bu eserlerden biri de Bir Delinin Anıları’dır. Bir Delinin Anıları Türkçeye yeni kazandırılan eserlerden bir tanesi olarak raflarda yerini aldı.

Kitapta Flaubert’in okulla ilgili düşünceleri ve aşk hakkında yaşadığı olayların onda bıraktığı etkileri okumak mümkün. Hastalığı, babasının ve kız kardeşinin ölümü onun hayatı için bir dönüm noktası olmuştur. Kitaptaki geçişler ve ruh hali bir delininkinden farksız. Hayal gücünün sınırsızlığı, egzotik yerler görme isteği ve kadınlarla ilgili o yaştaki düşünceleri kitapta üzerinde durulan konulardan.

23 anıda birleşen tek bir şey var o da yazarın zihninden geçen düşüncelerin aykırılığı. Kısa kısa bölümlerden oluşmuş kitap yazarın düşüncelerinin yorumlanmasına biraz daha katkıda bulunacak gibi.

Bir Delinin Anıları
Gustave Flaubert
Türkçesi: Burak Zeybek
Sel Yayınları
94 sayfa

Bilal Can - 17.02.2011

,

3570

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2012 yılından beri Kitaphaber.com.tr nin editörlüğünü, 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin