Bir İlk Kitap : Taşranın Sazendesi

Bir İlk Kitap : Taşranın Sazendesi

Bir İlk Kitap : Taşranın Sazendesi

17.09.2012 - Bilal Can
Bir İlk Kitap : Taşranın Sazendesi
Her şair ilk eseriyle Rus ruleti oynar. Şiirlerinin ilk kez toplu olarak okuyucu karşısına çıkması onunla okuyucu arasında ne olacağı belli olmayan hesaplaşmaların da başlangıcıdır. Bazen bu ilk eserler bir aceleciliğin kurbanı olurken bazen de gecikmişliğin vermiş olduğu durum söz konusu olabilir. Bu yüzden şair ilk eserini ortaya koyarken ne gecikmeli ne de erken davranmalıdır. Aksi taktirde bu onunla okuyucu arasında bir Rus ruletine dönüşebilir. Abdulkadir Akdemir de Rus ruleti oynamayı göze alarak daha önce çeşitli dergilerde yayınlanan ve yayınlanmamış olan şiirlerini toplayarak ilk eserini verdi.

Taşranın Sazendesi bir ilk eser olması hasebiyle bir cesaretin ürünüdür diyebiliriz. Çünkü okurla bu ilk derli toplu karşılaşma şairin "şiirlerim iyi mi kötü mü" ayrımına düşerek hazırladığı eserdir. Bu da büyük bir cesaret gerektirir. Bu yüzden ilk eserini vermiş birini cesareti dolayısıyla kutlamak gerekir.

İstanbul ve Taşra Sazendeleri

Edebiyat camiasında taşra ve merkez ayrımı vardır. Merkez genelde taşradan daha gündemde olan, daha çok konuşulan, üzerinde tartışılan, tekrar tekrar söz konusu olan eserlerin yeridir. Bu genel kanaattir. Bu yüzden taşra kökenli şair ve yazarların eserleri genelde merkezde çok konuşulmaz. Bu bir tahammülsüzlüğün göstergesidir. Kendinden başka yazar/şair tanımayanların üç maymunu oynamasıdır.

Taşranın Sazendesi belki de buradan başlayarak okunması gereken eserlerden biridir. Abdulkadir Akdemir'in Taşra'sı içinde yaşadığı ve yabancısı olmadığı bir yerdir. Taşra kökenli olmak, taşradan seslenerek merkezi yerlerde yer edinmek zordur. Bu merkez- taşra ayrımı her ne kadar büyük oranda kırılmış olsa da hala kendini göstermektedir. Akdemir bir nevi zoru başarmıştır ilk eseriyle.


Değirmen Dergisi Yayınlarınca yayınlanan eserde şiirleri iki kısma ayrılmış : Savaş Provaları ve İntihar Şüphesi. İlk bölüm olan Savaş Provaları Akdemir'in iyi şiirleri olarak işaretlenebilir. Bu kısımdaki şiirler daha çok sert, prostest bir tavırla (neo)epik tarzına yakın bir şekilde kaleme alınan şiirlerdir. Bir çoğunu zaten dergilerde gördüğümüz şiirlerin temel özelliği "şairin derdidir".

"Efendim beyaz öyle böyle bir renk değil sordum ve öğrendim
Bunca zaman karamsarlık ile bilendim" [syf 10]

"Diyeceğim o ki Tanrım zararına yaşıyorum
İflası görmeden indir kepenklerimi" [syf 12]

"Çıngar kopmak üzeredir yaşamak eksik kalsın" [syf 17]

"Sırasını bekliyormuş gibi görünmeyen insanların arasında
Kara kutusunu duvarlara çarpa çarpa dolduracağım hayatın"[syf 19]


ARBEDE I-II, Taşranın Sazendesi, Şule Dağında Bir Korkak, 12. Saat ve Sonrası isimli şiirler Akdemir'in bana göre en iyi şiirleri olarak seçilebilir. İkinci bölümde ise daha lirik söylemlerle bireyselliği, hayata bakışı, aşkı, kini ve öfkeyi gözlemlediğimiz temalarla yazılmış şiirler göze çarpmaktadır. Bu bölümdeki şiirler birinci bölümdeki şiirlere göre daha vasat, sıradanlığa kaçan ifadelerle yazılmıştır.

Şiire başladığı günlerden beri tanıdığım Abdulkadir Akdemir'in ısrarla şiir üzerine çalışması, şiir söylemekten vazgeçmemesi, şiiri söylemden çok bir yaşama dair sözler söyleme olarak görmesi tebrik edilecek nedenlerden birkaçıdır. Bu ilk eseriyle yolunun açık olmasını dilerim.


Taşranın Sazendesi
Abdulkadir Akdemir
Değirmen Yayınları
87 Sayfa
Bilal Can - 17.09.2012

,

2920

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 3 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Yorumlar
  • Rambo 2019.07.12 22:39

    Hocam çoook güzel bir kitap olmuş tebriklee

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin