Bir Öğretmenin Romanı

Bir Öğretmenin Romanı

Bir Öğretmenin Romanı

15.01.2016 - Misafir Köşesi
Bir Öğretmenin Romanı

Berhan AKAY yazdı...

Bu kitabı nasıl anlatabileceğimi bir hayli düşündüm. Çünkü anlatmak oldukça zor bir iş. Zira okuduğum anlarda başka bir âlemde yaşıyormuş hissine kapıldım. Toplumun koyduğu ve yaşadığı kuralların tamamen dışında, sıra dışı bir öğretmenin nefes kesen öyküsü. Ali Erkan Kavaklı bu romana kendini vermiş, ruhunu katmış her satırına, her kelimesine, her harfine… Okurken insani duyguları ve özellikleri o kadar güzel işlemiş ki, ağlamamak için kendinizi tutuğunuz halde başarılı olamıyorsunuz. İnsanda var olması gereken hassasiyetler o kadar güzel nakşedilmiş ki, insanın damarlarına işliyor ilmek ilmek… Damarlarınızdaki kanın hızlandığını ve heyecanın güzel yanını keşfediyorsunuz. Bütün hücrelerinizle yaşıyorsunuz olayı nefes almaksızın.

Fedakârlığın ne olması gerektiğini ve bunun niçin yapılacağını romanın her karesinde buluyorsunuz. Daha doğrusu kendinizi fark ediyorsunuz: iyilik yapmayı, Allah rızası için yaşamayı, yaşamınızın sadece size ait olmadığını ve onda başkalarının da hakkının olduğunu… Cemal, bir öğretmen. Her zorlukta rahatlamayı ve rahatlatmayı bilen ve seven bir öğretmen. İhtiyacı olanların yanında olmayı insanlık görevi sayan ve herkesin başarılı olacağı bir yönü bulup ortaya çıkaran bir öğretmen… Öğrencilerin yaşamdaki hedefin ne olması gerektiğinin farkına vardıran ve başarılı olmanın yöntemlerini açık bir şekilde uygulanabilecek tarzda veren bir öğretmen… Okul içindeki çeteleşme ve derslere ilgisizliği sadece içtenlik ve sevgisiyle çözen bir davranış şekli…

Kendine düşmanlık yapana bile gül uzatacak kadar narin, ince ve nezaket timsali bir öğretmen… Hayatın niçin yaşanılacağını örnek yaşamıyla ortaya koyan bir öğretmen… Sokak çocuklarını evine alıp insani duyguları zirveye taşıyan bir öğretmen… Şule için kendi çocuğuymuş gibi davranan onunla ağlayan, yaşayan bir öğretmen… Herkese örnek olacak, örnek alınacak bir hayat tarzı… Öğretmenliğin ne olduğunu ve nasıl yapılması gerektiğini ortaya koyacak bir prototip öğretmen Cemal.

Şule, Manevi hiç bir inancı ve kuralı kabul etmeden yaşarken, öğretmenin sevgi ve şefkat dolu ilgisiyle dönüş yapan bambaşka bir insan oluyor. Annesinin ölümüyle hayatın anlamsızlığını düşünen ve intiharın eşiğinden Cemal öğretmen tarafından döndürülen bir genç kızın duyguları sergileniyor bütün gerçekliğiyle. İntihar girişiminden sonra Cemal öğretmenin ilgisiyle hayatı büsbütün değişen Şule’nin unutulmayacak duygusal hikâyesi, bütün hücrelere varıncaya kadar duygusallığı yaşatıyor insana…

“… Unutma ki insan, iyilik yapmaktan daha büyük zevk alır. Ümitsize umut, çaresize çare olmak, düşmüşün elinden tutmak, büyükleri saymak, küçükleri sevmek… İnsanı insan yapan erdemler bunlardır. Büyük insanların kalbinde sadece sevgiye yer vardır, küçük insanlar kin tutar… Yüreğindeki sevgi madenini keşfet…” düşünceleriyle sevgi temelli olmanın güzelliklerini yansıtıyor.

Eczacı Halim Bey, yaşadığı hayatın anlamsızlaştığının farkına Cemal öğretmenle tanıştıktan sonra varır. İçinden kızmasına rağmen onu tasvip etmektedir. Yapılan sohbet toplantılarından istifade ettiği, önceki yaptığı yanlışları yapmamak üzere karar almasında ortaya çıkmaktadır. Çocuklarına yaptıklarının yanlışlığın farkında ve pişmanlık duymaktadır. Ve Müge hanımla evlenerek İslam’ın söz sahibi olduğu bir evliliğe çocuklarıyla birlikte başlayarak geçen zamanın boşa geçmişliğinin üzüntüsünü yaşamaktadır.

Sokakta bıçağı boynuna dayayan genç Gangster Kazım’a çorba içirecek kadar dünyalara sığmayacak kocaman yürekli, evine alacak kadar şefkat dolu, ideali için bütün riskleri göze alacak kadar sıra dışı ve insani duyguları yaşayan yaşatan bir davranış örneği… “Sustalıyı Susturan Şefkat” nasıl olur da insanı duygulandırmaz. Okurken bütün bu gerçekliği gözyaşlarınızın arkasına saklıyorsunuz. Ağlıyorsunuz, ağlıyorsunuz, ağlıyorsunuz… İnsan olarak sorumluluğunuzu hatırlıyorsunuz. Ve yeni bir şeyler yapabileceğinizi hatırlıyorsunuz. “Sevdiriniz, nefret ettirmeyiniz; kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız!” prensibiyle yeni ufuklara uzanıyorsunuz.

Ve yazar Ali Erkan Kavaklı’ya yaşattığı bu doyumsuz duygular için teşekkür ediyorsunuz. Teşekkürler Ali Erkan Kavaklı Bey. “Gülen Öğretmen” defalarca okuyacağınız enfes bir kitap.

Gülen Öğretmen

Ali Erkan Kavaklı

Hayat Yayınları

Misafir Köşesi - 15.01.2016

,

2680

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 184 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin