Bir Overlokçu Kıza İlan-ı Aşk - İdris Özyol, Edebiyat, Bilal CAN

Bir Overlokçu Kıza İlan-ı Aşk - İdris Özyol yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Bir Overlokçu Kıza İlan-ı Aşk - İdris Özyol

15.02.2011 19:06 - Bilal CAN
Bir Overlokçu Kıza İlan-ı Aşk - İdris Özyol

"ey bana, aynalara karşı acımasız olmayı ve traş olurken yüzümü kesmeyi öğreten isim, gel ve kandan korkmadığımı gör. Kanamak hoşuma gidiyor benim. Bu nedir! Her soruya parmak kaldıranları vurun be! Vurun kendini tarifte zorlananları."

Bu kitap 147 sayfada içinde bizden cümleler içeren ve bizlere bizleri anlatan ağrıyan yanımızla bizlere türküler söyleyen, unuttuğumuz duruşlarımızı bize hatırlatan kalbimiz kırıldığında bir kavgada bağıra bağıra söyleyeceğimiz isimleri söylüyor.

Çetin dilli yazar İdris Özyol bu kitabıyla serinin ikinci kitabını bize hediye etmiştir. Bizim de alıp bağrımıza sarmamız lazım. Çünkü onun kaleminden çıkan kelimeler bir aşktan alınmışçasına, bir savaştan çıkarcasına, yenik bir zaferden sonra büyüyen bir yenilgi gibi içimizde büyüyüp yayılmaktadır.

Tam da "yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır" der gibidir onun sözleri. Kimi zaman nasihatlerle, kimi zaman o artık alıştığımız Özyol sesiyle bize sesleniyor yazar.

48 denemeyi sıra sıra okuyoruz. Hiçbir satırını atlamadan. Çünkü her satır birbirine zincirle bağlı. Hangisini çekerseniz cümle ile birlikte içinize düşer.

İlk kitabına göre daha güncel yazılarla karşılaştığımız bu kitabında sert ünsüzlerin çokluğu yine karşımıza çıkmaktadır biraz ironiyle birlikte.

''katilimi seçme hakkı tanınsaydı bana, ürkekliği ve gaddarlığı aynı anda yaşayan ve her iki haleti ruhiyye içinde yanardöner bir eşya gibi gidip gelen bu halkı seçerdim. En sahicisi bu olurdu herhalde ölümün"

Az biraz kapalı oda havası çekmiş insanların eline kalem tutuşturulduğunda kelimelerin canını okuyan ve o cansızlığa can veren halleriyle unutulmaz cümleler kurmuşlardır. İdris Özyol' da yaşadığı gerçekliği yüreğinin sıcaklığıyla ve sert ve ironi içeren üslübuyla yazdığı "lanetli sınıf" serisi canı sıkıldığında içinin harflerini bileylemek isteyen herkesin okuması gereken kitaplardan.

"cesaret, senin ellerinden benim ellerime taşınan ısı ve benim gözlerimden sana doğru uçan narin bir kelebektir. Kırılgan ve şeffaf olduğu için gereklidir cesaret ve cesur adımlarımızla şekillenir aşkımız."

Lanetli sınıf serisinin çoğalmasını diliyor
Yazana teşekkür ediyoruz

Bir Overlokçu Kıza İlan-ı Aşk
İdris Özyol
Birey Yayıncılık


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 15.02.2011 19:06 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 15:09

,

3185

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021.
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 294 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 4 kitap bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin