Bir Yusuf Masalı - İsmet Özel

Bir Yusuf Masalı - İsmet Özel

Bir Yusuf Masalı - İsmet Özel

15.02.2011 - Bilal Can
Bir Yusuf Masalı - İsmet Özel
İsmet Özel denildiği zaman durmak lazım. Bir Yusuf Masalı ismiyle yayınladığı eserini artık bilmeyen yoktur. Büyük ses getirdiği kesin. Aynı şekilde Türk şiirinde de yankı yapan bir kitap olarak elime aldığımda heyecan duymadığımı söyleyemem. Çünkü kitap elimde kıpır kıpır duran bir kitaptı ve aldığım andan itibaren yazılanların bende yankılanacağını biliyordum.

Şaşırmadım. İsmet Özel yazdığı eseri divan edebiyatının gül kokan eserlerini hatırlatan devasa bir eser telif etmiş. Bölümlerden bunu anlayabiliriz. Münacat/Naat/sebeb-i telif/dibace…

”Bu yaşa erdirdin beni, gençtim almadın canımı
ölmedim genç olarak, ölmedim beni leylâk
büklümlerinin içten ve dışardan
sarmaladığı günlerde
bir zamandı.’‘

Şiiriyle başlıyor ve aynı sıklıkla devam ediyor kitap. Safları sıkı tutulmuş her bir şiir insanda değişik hisler uyandırıyor. Çok sesliliği ve sert rüzgârları üzerimizde hissediyoruz kitabı okurken. Ellerimize aldığım kitap bir fırtınanın, bir duruşun, bir çığlığın yankısı olup yayılıyor beynimizde ve kalbimizde.

İyiki okumuşuz diye söylüyorum bunu. Okurken titremişiz, yıkılmışız, düşmüşüz, kalmışız ve durmuşuz. Ağlamışsak da bu masal da ellerimizden tutan şaire selam etmişiz.

”Dinleyin ey vakti duymak doruğuna varanlar!
falları grafiklerde baklanlar, siz de işitin!
külden martı doğuran odalıklar
ve kahyalar…”

Bir söyleşisinde ” Size ben şimdi şiir merkezli ne söyleyeceğimi tam olarak seçmiş değilim. Beş senedir şiirle ilgili dersler veriyorum ve bu konuda çok laf söylüyorum. Ama bu her gün biraz daha benim açımdan netlik, sarahat kazanıyor ki, şiirler yaşadığımız dünya arasında birebir bir bağ var.” Diyerek kalbimize sağ cenahtan sahici bağlar kuruyor hayatla gerçek arasında. Bir şair olanı mı söyler. İsmet Özel bu soruya kendisi cevap veriyor evet. İşte Bir Yusuf Masalı bunu tetikleyerek gerekçeleriyle sunuyor eserini.

”Ben hem kendi kuşağımın hem benden sonra şiire emek veren insanların, benim okumadan edemeyeceğim, cebimde taşıyacağım şeyler yazmasını hep ümit ettim. Buna niye ulaşamadığımı üzülerek soruyorum kendime. Bütün gayretim de başkaları için bunu yapabilmek. Tekrar tekrar okuma ihtiyacı duyduğum metin üretebilmek. Bir Yusuf Masalı böyle bir şey ise eğer, amacına ermiş demektir”

Amacına ulaşmış bir kitap olarak karşımızda duran efsane bir kitaptır Bir Yusuf Masalı. Cebimizde, kalbimizde, sızımızda, çantamızda, aklımızda yer edinecek şiirlerle dolu. Bu fikirde olan ve unutulmayacak şiirler yazmayı amaçlayan şairler çoktur ama bunu başaran ise çok azdır. İsmet Özel bu azlıkta çokça şiir söyleyen bir şairdir.

”sızıyı gideren su.
Suyun sızladığını kimseler bilmez.”

İsmet Özel’e teşekkürler. Bilal Can - 15.02.2011

,

4994

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2012 yılından beri Kitaphaber.com.tr nin editörlüğünü, 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin