Birinci Söz - Senai Demirci, Düşünce, Misafir Köşesi

Birinci Söz - Senai Demirci yazısını ve Misafir Köşesi yazılarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Birinci Söz - Senai Demirci

18.04.2012 13:17 - Misafir Köşesi
Birinci Söz - Senai Demirci

Ersin Kendir, kitaphaber okurları için değerlendirdi.

Senai demirci her ne kitap yazsa mutlaka okurum diyen bir okur kitlesine sahip olup yazdıklarıyla okuru kendine, özüne çağıran değerli kalem sahibi yazarlardandır. Birinci söz eseri ile de Risale-i Nur'un Sözler mecmuasına ait birinci söz-besmele bahsini konu edinmektedir. "Risale-i Nur'u yeni okumaya başladım" diye mesajlara muhatap olan yazar bu konuda okura hacmi küçük ama içeriği büyük olan birinci söz risaleciğini sunmuştur.

Yeni başladım anlayamıyorum, eski yazı var hep diye ümitsizlenenlere şöyle bir ifade ile mukabele etmektedir, "risale-i Nur'u yeni okumaya başlamak iki türlü güzeldir. Birincisi, yeni okuduğunuz kitap risale-i Nur olduğu için güzeldir. İkincisi, risaleyi yeni okuyor olduğunuz için güzeldir. Risaleyi 'yine' okuyanlar 'yeni' okuyanların heyecanından alacakları bir şeyler olmalı. Bugüne kadar risale etrafında gelişen olayların ve bakışların, risale adına öne çıkan kişi, kurum ve tavırların haklı-haksız imajından sıyrılıp risaleyi yeni okumaya başlamak şüphesiz büyük serüven olmalıdır."

Sonrasında besmelenin bazen içinde bazen dışında bazen ara sokaklarında dolaştırmaya başlayan yazar "elif ve be" harflerini o güzel özlü anlatımı ile okura tattırmaktadır. "arab alfabesinde 'elif' ve 'be' harflerinin şekilleri de ses nüansına uyan bir farklılık sergiler.

Elif, elifbânın en kolay harfidir; tek bir çizgiden ibarettir; ilave bir noktası ya da çizgisi yoktur. Yukarıdan aşağıya uzanan zarif, nazlı bir çizgi halinde adeta bütün harflere meydan okur. Kendi manasını ifade etmek için başka bir şeye, mesela nokta yâda çizgiye muhtaç

Değildir; kendisi kendisinden ibarettir.

'be' ise:

Elif çizgisi kendi başına olmaktan çıkmış, kendisi dışında bir nokta ile birlikteliğe razı olmuş, hatta noktaya refakat etme uğruna beli bükülmüş, boynu burulmuştur.Bir diğer ifade ile 'be', 'elif'in kendi kendiliğine son verilmesidir; başına buyruk olmaktan çıkıp, noktaya göre hizaya gelmesidir. (s.25)

Besmele bir esma bahsidir, her şeyin başı olan besmele'dir derken besmele dersinin bitirilemeyeceğini ima etmektedir.

Sözler mecmuasında birinci söz de verilen örneğe atfı nazar ederek "mağrur ve mütevazı" şahsın analizini sunmuştur.

"Tevazu halini rabbine göre tarif eden bir mümin, alçakgönüllülük halini sürekli insanların makamına göre ayarlamak zorunda kalmaz" diyerek konunun can alıcı noktasına değinmiştir.

Birinci Söz
Senai Demirci
Timaş Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 18.04.2012 13:17 - Güncelleme Tarihi: 03.12.2021 16:36

,

3810

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 620 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin