Biz bu değişimin neresindeyiz?, Düşünce, Misafir Köşesi

Biz bu değişimin neresindeyiz? yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Biz bu değişimin neresindeyiz?

29.06.2012 10:27 - Misafir Köşesi
Biz bu değişimin neresindeyiz?

Amine Özden, Kitaphaber için kaleme aldı.

Zaman olanca hızıyla değişmeye devam ediyor. Bu değişim beraberinde yeni insanları, yeni dünyaları, yeni hayatları da getiriyor. Her geçen dönem insanların hayata yaklaşımları farklılık gösteriyor. İşte tam da bu noktada kendimize yönelttiğimiz soru: "Biz bu değişimin neresindeyiz?"

Kuranı Kerim 14 yy. önce bize kurtuluş rehberi olarak gönderilmişti. Efendimiz Hz. Muhammed (sav) Kuranı Kerim'in çağlara aktarımı ile vazifelendirilmişti. Ondan önce gelen diğer peygamberlerin de vazifelendirildikleri görev hep aynı noktadan başlamıştı: Tevhid!

Peki, ne yapmışlardı? Her biri farklı toplumlardan sorumlu kılınmış olan Allah'ın elçileri aynı davayı farklı toplumlara toplumun yapısına, sorunlarına, önem sıralamasına göre iletmişti. Allahu Teala Kuranı Kerim'de önceki toplumlardan bahsederken her birinin en önemli yanlışları ve peygamberlerinin onlara yaklaşımlarına değiniyor. Zira merhem yaraya göre olmalıydı.

Tam da bu noktadan hareketle öncü rasullerin takipçisi olan ve dünyada yaratılışımızla tebliğ vazifesini yüklenen bizler içinde bulunduğumuz toplumlarda neye göre, nasıl davranmalıyız sorularına cevap bulamadan yaptığımız her atakta başarısızlıkla geri dönüş yapmak durumunda kalacağımızı görüyoruz. "Toplumsal Değişme ve Din" kitabı bu anlamda önümüzü açarak yolumuzu gösterebilecek konumda bir eser... Zira içinde bulunduğumuz toplumu etki altına alma çabasına girmeden toplumu etkileyenin ne olduğunu tespit etmek ve buna göre bir yol belirlemek işimizi doğru kalıba oturtmak olacaktır.

Kitapta başlangıç olarak toplumların başlıca etkileşim noktaları üzerinde duran yazar, başta doğu toplumları olmak üzere doğu-batı toplumlarının içerisinde bulunduğu mevcut değişimler ve değişimi tetikleyen etkenlere değiniyor.

Ardından sorunu çözüme kavuşturmak, bir toplumsal değişimi gerçekleştirebilmek için izlenebilecek olan bir takım yöntemler üzerinde duruluyor ve din sosyolojisine değiniliyor. İçinde bulunduğumuz toplumda çokça tartışılan dinin toplum üzerindeki etkilerinin ele alındığı eserde toplumsal değişimde dinin artı ve eksi noktaları gözden geçiriliyor.

Özellikle dinin sosyolojik boyutuna değinilmesi sebebiyle müellif dinin sosyolojik boyutunun yanında her boyutuyla incelenmesinin ne derecede elzem olduğunu ısrarla ifade ediyor. Bu noktadan hareketle İslam'ın sadece tek bir noktadan anlaşılmasının ne boyutta bir hata olduğunu, bunun İslam'a hiçbir getirisinin olmadığını, tam tersine İslam'ın eksik anlaşılmasına yol açtığını da zikretmiş olalım.

Eserin devamında din-toplum ilişkisinde farklı yaklaşımların geniş çapta ele alındığını görüyoruz. Dinin etkili olduğu toplum, dinin etkisi altında olduğu toplum şeklinde bir ayrışmaya tabi tutarak bu noktada uzun örneklendirmeler ve detaylandırmalarla karşılaşıyoruz.

Devamında Kuran'da sünnetullah kavramına değiniliyor ve sünnetullah, ecel kavramlarının anlaşılması noktasında doğru olduğunu kanıksadığımız bir takım yanlış anlamaların tashihi üzerinde duruluyor. Ve doğru bir bakış açısı geliştiriliyor. Ardından toplumsal değişim üzerine Kuran'da geçen kavramlar ve Kuran'ın farklı boyutlardan yaklaşımlarına değiniliyor ve sonuç kısmıyla eser tamamlanıyor.

İçinde bulunduğumuz çağın süratle değişim gösteren bir dönem olması hasebiyle tebliğle muvazzaf olan bizlerin ısrarla üzerinde durması gereken konulardan biri toplumsal değişim... Toplumsal değişimin ne olduğunu idrak etmeden toplumu değiştirmeye kalkışmak sonuç getirmeyecek bir amel olur yalnızca. Bu anlamda Ejder Okumuş'un kaleminden bizlere sunulan bu eser, okunması gereken eserler arasında...

İyi okumalar...

Toplumsal Değişim ve Din
Ejder Okumuş
İnsan Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 29.06.2012 10:27 - Güncelleme Tarihi: 22.11.2021 22:37

,

2820

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 620 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • Ferhat özbadem 2012.06.29 08:01

    Toplumsal değişim, fıtrata uygun yönetim ile ancak mümkündür. Yönetim hangi erk'in elinde ise değişim o erk'in istediği yönde ilerler.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin