Bülent Ata ile Kitaplarının Hikâyesi

Bülent Ata ile Kitaplarının Hikâyesi

Bülent Ata ile Kitaplarının Hikâyesi

04.09.2015 - Bilal CAN
Bülent Ata ile Kitaplarının Hikâyesi

İlk kitabınızın yazılış öyküsünü bize anlatır mısınız? İlk eserinizi ne zaman yazdınız? Neler hissettiniz?

İlk kitap dosyam Eve Gitmek İstemediğim Günlerdi. 1996 yılından itibaren bu şiirler Ankara’da yayınlanan İzlek, Kül, İzmir’de yayınlanan Dize ve İstanbul merkezli Varlık, Dergah, Kırklar, Kaşgar, ve Merdiven gibi edebiyat dergilerinde yayınlanmıştı. Dosyanın tamamlanıp basılması 2004 yılında gerçekleşti. Eve Gitmek İstemediğim Günler, üniversite öğrenciliğim yıllarında yazılmış, yayınlanmış ve kitaplaşmış oldu. Değerli şair Ali Ural, dosyanın editörlüğünü de üstlenerek ilk kitabımızın Şule Yayınları’ndan basılması için destek olmuştur. Dosya sekiz yıllık bir yazım sürecinin sonunda ortaya çıktı. Dolayısı ile içinde ilk şiirlerden başlayarak bir şairin sekiz yıllık dönüşümünün resmini görmek de mümkün. Kitap basıldığında uzun bir zaman kayda değer bir geri dönüş olmadı. Ancak sonraki kitaplarla birlikte fark edilip bir toplam olarak okurların ilgisi kendini gösterdi. Benim için ilk kitap biraz şaşkınlık ve acemilik dolu idi. Kitap ilk çıktığında duyduğum heyecanı bugün bir kez daha okuyunca yeniden hissediyorum. Çünkü bu kitaptaki şiirler sonraki şiirlere de uç veren ilk örnekler.

Yazmasaydınız delirir miydiniz? Yazmak sizin için ne anlam ifade ediyor?

Yazmak bir delirme biçimi zaten. Ha biraz önce ha biraz sonra.

Size göre okumak yazmanın neresindedir? Okumadan yazmak mümkün mü?

Okumak avcının av olarak kendini metin ormanına bırakmasıdır bence. Yazmaya başladığı zaman ava çıktığını görürüz. Okumadan yazmak dilin imkânlarından bir eksiklik olarak kendini ele verir diye düşünüyorum. Ama okumak sadece kitap okumak değil, film seyretmek, müzik dinlemek ve sohbet etmekle birlikte sanatın pek çok türüyle haşır neşir olmak olarak bende karşılık buluyor.

Bilal CAN - 04.09.2015

,

2932

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 4 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 291 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin