Bursalı Kitapseverler Nerede?

Bursalı Kitapseverler Nerede?

Bursalı Kitapseverler Nerede?

08.03.2011 - Büşra Nur KARAARSLAN
Bursalı Kitapseverler Nerede?
- Ben… Yoksulların ve şairlerin kitabı. Sayfalarıma 7/18 yaş deli/kanlıların dokunmasını özledim; bu tozlu raflar arasında içindeki mabede, dışındaki dünyayı konuk edecek kalpleri bir de.

- Ben… Yoksul ve şair. Aslında şair bile değil. Üç-beş kırık harfi bir arada tutmaya çalışan sefil. Ordasın işte elimi uzatsam kapağına dokunur mu yüreğine parmaklarım?

- Tablo, deklanşörümün pinokyo burnuna değiyor, çekiliyor bir fotoğraf, peynir yerine kitap deyip gözlerini kısıyor kitap ve sefil. Ve bir parıltı. Ve karmaşa. Ve yoğunluk. Ve Fatma Karabıyık. Ve Münib Engin Noyan ve Metin Önal Mengüşoğlu. Ve İstanbul hikâyelerinden fırlayan Muhtaç ile Aziz. İlle de keşmekeş, ille de İskender Pala. Kuyruk. Yüzlerce insan, ucu sonu olmayan. Tarık Tufan ortalarda görünmüyor, bir yandan gözlüklerini silip, ıslanmış başörtüsünü düzeltmeye çalışırken bir yandan da O’nu arıyor sahibem. Gelemeyeceğini öğrendiğinde hayal kırıklıklarının en büyüğünü yaşıyor, buğulanmış gözlük camlarını silmekten vazgeçiyor. Sonra benim gözlerim kamaşıyor, yoruluyorum tablo kusmaktan. “Biraz hava almalıyım” diyorum; Engin Noyan gülümsüyor:

- Hadi nefes al, diyor bana.

Birlikte mescide geçerken tebessümün sadakalığını konduruyor yüzüme. Sahi insanlara İslam ne de çok yakışıyor.

Bir kadın hararetli bir koşturma ile “heyy! Evlat bir bakar mısın?” diye sesleniyor elimden tutan hanım ablaya.

- Buyur teyze, diyor sahibem.
- Ahmet Maranki nerdeymiş; sen de ona geldin değil mi?

Masum sorularına tebessüm sunuyor sahibem, yol gösteriyor sonra kokoş ablaya; “sana yüzde yüz doğal ilaçlarınla ve estetik kaygılarınla mutluluklar!” diye geçirip içimden, el sallıyorum… Geçelim bunları azizim, geçelim. Hoş ve naif hatıraların en güzeli, fuar mescidinde yaşanıyor.

12'lik bir kuzu, elinde hikâye kitabı en ciddi halini takınıyor, ülkeler kuruyor, ülkeler yıkıyor, devrimler yapıyor, büyük adam oluyor... 12'lik bir kuzu, yağmura aldırmadan sessizce kitap okuyor. Sonra temizlikçi olduğunu kıyafetinden tahmin ettiğimiz bir Rum teyze İslam’la şerefleniyor ve Profil’in repliğini kekeliyor: ‘Biz kitaba inanıyoruz!’

Velhasıl; bu yıl 9.su düzenlenen Bursa Kitap Fuarı tüm ihtişamı ile açılıyor...

Fısıltı gazetesinden duyup sonra fuarın resmi internet sitesinden* öğrendiğimiz kadarı ile 225 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen Bursa 9. Kitap Fuarı’nda söyleşi, şiir dinletisi, panel ve çocuk etkinlikleri gibi 65 etkinlik gerçekleştiriliyor, e siz hala oturup bu yazıyı mı okuyor musunuz, haydi buyurun Bursa’ya.

*Fuar hakkında boğazınıza takılan kılçıkları buradan temizleyin efendim: http://www.tuyap.com.tr/webpages/bursakitapfuari/index.php Büşra Nur KARAARSLAN - 08.03.2011

,

2841

Büşra Nur KARAARSLAN Hakkında

Büşra Nur KARAARSLAN

Sakarya Üniversitesi Matematik Öğretmenliği mezunu; çalışıyor. Öğrencileri ve kitapları ile mutlu. Büyüyünce yazar olacak sanıyorlar; bakalım kısmet diyor; sınavı kazanırsam...

Büşra Nur KARAARSLAN ismine kayıtlı 24 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin