Çağdaş Konumumuz, Düşünce, Ferhat ÖZBADEM

Çağdaş Konumumuz yazısını ve tüm Ferhat ÖZBADEM yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Çağdaş Konumumuz

08.10.2012 08:25 - Ferhat ÖZBADEM
Çağdaş Konumumuz

Tarihsel süreç içinde İslam ümmetinin sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomi alanında yaşadığı sorunlar birbirine yakın olunca bu sorunlara yönelik farklı dönemlerde kaleme alınan eserlerin içeriğinin ve bu eserlerde getirilen çözüm yöntemlerinin birbirine benzemesi doğal bir hal olarak karşımıza çıkıyor. Asrı Saadet döneminin hemen ardından zuhur etmeye başlayan sorunlar günümüze kadar küçük nüans farkları ile sürekli devam ediyor. Bugün bu problemleri çözmek adına atılan adımlar ile ilk dönem atılan adımlar birbirine çok benziyor. Bu noktada şunu hatırlatmamız gerekir; ilk dönemden bugüne kadar aranan çözüm önerilerini dikkate alıp sorunları çözmeye çalışmalı. Farklı bakış açılarını dikkate alarak önerilecek çözüm önerileri daha verimli olacaktır.

Ümmet olarak karşı karşıya olduğumuz sorunların temelinde ümmeti temsil makamında bir otoritenin olmamasıdır. Bu durum sürekli çözümsüzlüğe sebep olmaktadır. Bireysel ya da parça olarak sorunları düzeltmeye yönelik çabalar samimi olsa dahi sonuç getirmiyor. Eğer gerçekten çözüm istiyor isek otorite konusundan başlamamız gerekiyor. Ne şekilde olacağı, nasıl işleyeceği ile ilgili kısımlar masaya yatırıp üzerinde durulabilir. Önemli olan mevzu otorite meselesinin çözümün kilit taşı olduğu bilincinin yerleşmesidir.

Ümmetin içindeki sorunlara karşı duyarlı olan islam alimlerinden olan Muhammed Kutub hala Mekke'de ikamet etmekte olup aziz islam şehidlerinden Seyyid Kutub'un küçük kardeşidir. Çağdaş konumumuz adlı eserinde ümmetin kurtuluşunun reçetelerini paylaşmıştır. Bu noktada islam ümmetinin tekrar dirilişi ve muzafferiyetinin sahabe modeline yönelmesi ile olacağını ifade etmektedir. Sahabenin duruşu, donanımı, imanı ve azmi ile ilgili olarak bilgiler vermektedir.

Sahabe-i Güzin efendilerimiz öncelikle Kur'an'dan besleniyorlardı. Efendimiz Muhammed'in (s) sünnetine ittiba edip, kişilik özelliklerini örnek alıyorlardı. Samimi bir imana ve bitmez tükenmez bir mücadele azmi ile çalışıyorlardı. Onların ahlak öğretileri imani idi. Tevhid ahlakı ile ahlaklanmışlardı. İşte Kutub'un bahsettiği bu özellikler ümmetin kurtuluş reçetesidir.

Çağdaş konumumuz adlı eserin ikinci bölümünde islam ümmeti içindeki sapmalar ve sonuçları ele alınıyor. Emevi, Abbasi, Osmanlı dönemi mercek altına alınıyor. Tasavvuf başlığı ise müstakil olarak ele alınıyor. Bu süreçlerde yaşanan sapmaların sebep olduğu sonuçlar olarak her türlü gerilemeyi okuyucu ile paylaşıyor. Kitabın hatimesinde Mısır tarihi ve coğrafyasının bu sapmalardan etkilenme sonuçları olarak düşünsel emperyalizm ve fiili işgallere işaret ediliyor. Kendisi Mısırlıdır.

Yol göstermesi ve çözümleri tekrar hatırlatması babında ümmet konusunda duyarlı olan insanların okuması ve üzerinde fikri mülahazalarda bulunması çözüm sürecine katkı sağlayacaktır. Çağdaş konumumuz adlı eser, sahabe modeli ve sahabenin donanımını Yoldaki işaretler'de kıta metin olarak verilen bilgini şerhi konumundadır. Bu açıdan bakıldığında eserin muhteviyatı ve kalitesi daha iyi anlaşılacaktır.

Çağdaş konumumuz
Muhammed Kutub
Hilal Yayınları


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 08.10.2012 08:25 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2021 07:34

,

2666

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

Yayınlanmış eserleri:

Araştırma-Düşünce: Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları.

Roman: Muaz, Brezilya, Beşir ve Gazali, Beşir ve Selahaddin Eyyubi, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Sultan Abdulhamid.

Biyografik Roman: Hasan el Benna, Seyyid Kutub, Mevdudi, Aliya, Malkolm X, Muhammed Ali, Meryem Cemile, Mehmet Akif, Metin Yüksel, Said Halim Paşa, Necip Fazıl Kısakürek, Akif İnan, Ömer Muhtar, Zeynep Gazali.

Tavsiyeler: Hasan el Benna, Said Havva, Yusuf el Karadavi, Hasan en Nedvi, Seyyid Kutub, Mevdudi, Fethi Yeken, Malkolm X, Aliya, Mustafa Meşhur.

Şiir: Ebrulim. Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 202 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin