Çatı Katı - Nihan Kaya

Çatı Katı - Nihan Kaya

Çatı Katı - Nihan Kaya

16.02.2011 - Bilal Can
Çatı Katı - Nihan Kaya
Çatı katı denilince akla hemen yıllanmış sayfalar tozlu bir mekân ve bu mekanda sağa sola konmuş eşyalar, kutular, malzemeler, bu malzemeler ve eşyaların bizlerde bıraktığı hatıralar, anılar gözümüzün önüne gelir.

Benim aklımdaki çatı katı böyledir. İçimde böyle bir çatı karı özlemi durur hep belki de. O yüzden böyle abartarak yazdım. Ama genel olarak bir ”çatı katı” betimlemesinin böyle olduğunu da tahmin etmiyor değilim. Eskilere olan ilgim yüzünden bu çatı katları her zaman beni kendisine çeken yer olarak durmuştur zihnimde. Oraya girdiğimde dış dünyadan soyutlanıp her eşyanın üzerine sinmiş o garip ama saf duyguyu düşünüp içime çektiğim çok olmuştur. Her eşyadaki anılar bu anıların bıraktığı etki, eşyalar üzerindeki izlerle adaş olan şeylerdir.

Nihan Kaya’da ise ”çatı katı” bir çalışma odası, durup düşünme, ordan dünyaya bakışın nasıl olduğunu anlatan bir mabet, bir nefeslenme yeri, bir korku yuvası.

Kitaptaki hikâyeler çatı katından bakan bir insanın gördükleri ve yaşadığı olaylar üzerinden anlatılmış. Her hikâye yavaş yavaş ve duru akan bir nehrin hali gibi gittikçe etkisini artırıp hızlanan bir hale bürünüyor okundukça.

Eşyalar ve nesneler tanımında ”şeyler”in insan hayatında belirginleşerek gözükmesi hikâyelerin içindeki en büyük malzemelerden. ”kent, hikâye ve pardesü yakası” nda bunu görebilirsiniz.

Öznede insan. Nesnelerde, değişik sıfatlarda başka insanlar ve başka izler. Yer başka bir ülke. Ruh hali özlem belki de maceralı günlerin sıkıntısı ve şair havasında geçen günler insanı daha da büyütüyor.

Teşekkürler çatı katından bize seslenen yazanına. Bilal Can - 16.02.2011

,

2689

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2012 yılından beri Kitaphaber.com.tr nin editörlüğünü, 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin