Çizgi Kitabevi

Çizgi Kitabevi

Çizgi Kitabevi

09.04.2015 - Kitaphaber
Çizgi Kitabevi

Çizgi Kitabevi 1991 yılında Konya’da kuruldu. İstanbul ve Ankara gibi merkezler başta olmak üzere tüm Türkiye’deki matbuat hayatını yakından takip eden Çizgi, seçkin yayınevlerinin kitap ve süreli yayınlarını Konyalı okurlarla buluşturarak önemli bir boşluğu doldurdu. 90’lı yıllarda hareketlenen özgür düşüncenin edebî ve fikrî üretimlerine olduğu kadar her alanda klasikleşmiş yapıtlara raflarında yer verdi. Çizgi Kitabevi, özellikle üniversite camiasının ve kitap kurtlarının diledikleri kitaplara, yeni yayınlara en kısa zamanda ulaşabilmelerine özen gösterdi ve böylece kitapseverlerin güvenini kazandı.

Kitabevi, taze çay eşliğinde sıcak sohbetlerin yapıldığı, dostlukların kurulduğu bir mekân oldu. “Nitelikli kitap nitelikli okur” duyarlığına her zaman sadık kaldı. 1996’da ülkemizdeki entelektüel birikimi geçmişten günümüze, bugünden yarına kalıcı, etkin, kaliteli çizgide taşıyabilmek umuduyla yayınevi olma noktasında karar aldı. Aynı yıl sanat, edebiyat, sosyoloji ve siyaset bilimi alanlarında hazırladığı birkaç seçkin kitapla yayın dünyasına ilk adımını attı. Bilim, Toplum, Siyaset, Edebiyat, Tarih, Arkeoloji, Felsefe, Sosyoloji, Eğitim, İletişim, Araştırma, İnceleme, Kaynak Kitap, Gezi, Sinema gibi geniş bir yelpazede yerli-yabancı birçok önemli yazarın eserini literatüre kazandırdı. Usta kalemlerin yanında genç, yeni yazarların ve akademisyenlerin teliflerine Çizgi’de yer verdi.

19. yılında zengin bir yazar kadrosuna ve 600’ye yakın kitaba ulaşmanın kıvancını yaşıyor. 2005 yılında Ali Utku’nun editörlüğünde titiz bir çalışmayla hazırlanmaya başlayan, Osmanlı Felsefe Çalışmaları, Çizgi Kitabevi’nin ilgi çeken bir dizisi olarak göz doldurmaktadır. 2015 yılı itibarıyla 37. kitabını neşrettiğimiz bu dizi, yayın dünyasındaki iddiasını istikrarıyla ispatlamıştır. Önceki yıllarda Mehmet Harmancı’nın editörlüğünde yayımlanan Metafor dergisi ve 2013 yılından itibaren Köksal Alver’in editörlüğünde yılda iki kez yayımlanan Sosyoloji Divanı dergisi, yayınevinin süreli yayıncılıktaki çalışmalarına iyi birer örnektir.

Çizgi Kitabevi Yayınları, Anadolu’da yayıncılık yapmanın güçlüklerinin bilincindedir. Ancak bu güçlüklerin özgüven, cesaret, gayretle aşılabileceğini de bilmektedir. Çizgisini hiç bozmadan bugünlere ulaşan yayınevi, 2014 yılı Türkiye Yazarlar Birliği’nin “Özel Yayıncılık” ödülüne layık görülmüştür. Özgün düşünceye, sanata, kaleme, kâğıda, yazıya, yazara, kitaba verdiği önemle bilinen Çizgi Kitabevi, kendisine yoldaşlık yapan tüm dostlarına teşekkür eder. Bütün kitapseverleri Çizgi’ye davet eder.

Adres:
Sahibiata Mh. Mimar Muzaffer Cd. Helvacıoğlu Apt. No:41/1
42040
Meram / KONYA

Telefon:
(0 332) 353 62 65 
(0 332) 353 62 66 

Fax:
(0 332) 353 10 22

E-Mail:
bilgi@cizgikitabevi.com

http://www.cizgikitabevi.com/anasayfa

Çizgi Kitapevi TYB 2014 Özel Yayıncılık Alanında Ödül Almıştır.

Kitaphaber - 09.04.2015

,

4963

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini ve kitaphaber adına yaptığımız söyleşileri bu profilden sizlerle paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin