Coğrafyalar Gezdi Yüreğim, Edebiyat, Misafir Köşesi

Coğrafyalar Gezdi Yüreğim yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Coğrafyalar Gezdi Yüreğim

05.12.2014 09:08 - Misafir Köşesi
Coğrafyalar Gezdi Yüreğim

Zeynep Sena Kelebek, Kitaphaber için kaleme aldı.

Yazarımız bu kitabında biz okuyucuların, ulaşamadığı, göremediği coğrafyalardan resimler sunuyor. Gezi notları şeklinde hazırlanmış olan kitap aynı zamanda bizlere anlatılan ülkelerin iç sorunlarından, halkın sıkıntılarından, yaşam koşulları ve kültürlerinden bahsediyor. Keyifli bir dille anlatılmış olan kitapta yazar farklı kültürlerden insanların yüreğine dokunuyor.

Serüvenimiz Lübnan/Beyrut ile başlıyor. Beyrut'a 2005 yılında İsraille olan savaş esnasında giden yazarımız, bu ülkede savaşın bıraktığı etkileri ve halkın duruşunu anlatıyor. Bununla birlikte Hizbullah ve Hasan Nasrullah'ın da anlatıldığı bölümde daha çok yapılan faliyetler ve halkın Hizbullah'a olan sevgisinden söz ediliyor.

Lübnan, çok çileler çekmiş, çok badireler atlatmış bir ülke. Kısaca bu zorluklardan bahseden yazarımız aynı zamanda orada bulunan halkın dirayetinden, değerlerine sahip çıkmalarından da bahsediyor. İsrail ile çekişmeli giden savaş ve bununla birlikte verilen diplomatik savaş anlatılırken, bu durum karşısında Türkiye'nin tutumundan da söz ediliyor.

Lübnanda halk Şiilik ve Sünnilik konusunda sıkıntı çekmiyor. Hasan Nasrullah bu konuda verdiği demeçlerle halkın nabzını iyi koruyor ve üzerlerinde bu konuyla oyun oynanmasına izin vermiyor. Bu konuya da değinen yazarımız Hasan Nasrullah'ın hayatından bahsetmekte...

Şehadet'in onlar için ne demek olduğunu aslında zaten ne olması gerektiğini anlıyoruz bu bölümde; ve görüyoruz ki sadece Hizbullah değil, bununla birlikte birçok grup ülkenin ayakta durması için çalışıyor.

Aynı zamanda bir din adamı olan M. Hüseyin Fadlullah'ı da şu sözlerle anlatıyor bizlere Sefer Turan:
"Ortadoğu'da çok dolaştım ve çok kişilerle röportajlar yaptım. Bunlar içerisinde beni en çok etkiliyen isimlerden biri Lübnanlı din adamı Muhammed Hüseyin Fadlullah olmuştur."

Bu sözlerle başladığı yazısında önemli din adamının hayatına ve Fadlullah'a ait sözlere yer verilmiş.

Yazarımız Beyrut'tan Suriye'ye geçiyor. Bu bölgeden bahsederken ilk olarak yakın komşumuz olan Suriye ile zaman zaman aramızda geçen gergin anlardan bahsediyor. Zaten böyle gerginliklerin yaşandığı bir dönemde oraya giden Sefer Turan halkın, Türk halkına olan sevgisinden bahsediyor... Ve aslında Suriye halkıyla çokta uzak olmadığımızdan...

Buradaki anılarına yer veren Turan aynı zamanda Türkiye ile Suriye arasındaki politik olaylara, birazda espirili bir uslubla yer veriyor.

Bizden de birçok devlet adamının ve önemli şahsiyetlerin ziyaret ettiği Suriye'yi anlatırken Golan'dan bahsetmeden geçmiyor. Golan hala İsrail tarafından işgal altında. Hatta bu yüzden Suriye ile İsrailin arasıda oldukça gergin. Suriye'de kendimi hiç yabancı hissetmedim diyen yazarımız, en sevdiğim kentlerden biri! diye sonlandırıyor gezisini.

Buradan sonra kendimizi Yemen'in sokaklarına atıyoruz. Yemen'de en dikkat çekici hususlardan biri "kadın." Çarşafla Osmanlı'yla birlikte tanışan kadın Yemen de çok önemli bir yere sahip.

Sefer turan diyor ki: Halk, kadın konusunda son derece hassas. Bir Yemenli: "Bizde aile kutsaldır. Ne olursa olsun devlet bile evlerimize giremez." diyordu. Ve hatta fotoğraf çekerken bizi iki şey çekmeyin diye uyardılar. "Asker ve kadın"...

Ve bununla birlikte ilginç detaylarla öğreniyoruz bir başka coğrafyayı...

Sudanda da dikkat çekici hususlardan biri, Yemen'de bahsettiğimiz gibi kadının toplumdaki yeri. Kadın, siyasi alana kadar her yerde bulunan ve varlığı oldukça hissedilen bir konumda. Askeri eğitimde dahi gördüğümüz kadın, bu ülkelerin aslında batının bizlere verdiği eşitlik ve özgürlük portresine karşı çok gelişmiş bir alternatif portre çıkardığını görüyoruz. "Müslüman eşittir gericilik!" sloganına karşı verilmiş bir cevap adeta bu ülkeler...

Ayrıca ülkelerin, maddi bakımdan fakir olmaları, fikri olarak da geri oldukları anlamına gelmediğini görüyoruz Sefer Turan'ın yazdıklarında. Etiyopya gibi fakirliği ile ünlü olan ülkelerde, sömürülmenin ne olduğunu anlıyoruz. Etiyopya da 82 dil konuşuluyor diyen yazarımız, aslında bu ülkenin neden bu kadar fakir olduğunu açıklıyor biz okuyuculara.

Bundan sonra kitabında, Umman, Afganistan ve Keşmir gibi önemli fakat unutulmuş şehirlere yer verilmiş. Sudan'da kadın olmayı, Etiyopya'da yaşamayı öğreniyoruz. Keşmir'i hatırlıyor ve Afganistan'da Taliban ile yaşamanın ne demek olduğunu anlıyoruz.

Okuduğumuz her sayfa bizi o ülkelerin sokaklarında gezdiriyor; ve bizlere verilebilecek en güzel coğrafya derslerinden birini veriyor adeta...

Coğrafyalar Gezdi Yüreğim
Sefer Turan
Pınar Yayınları
Şubat, 2011


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 05.12.2014 09:08 - Güncelleme Tarihi: 24.11.2021 13:33

,

3370

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 620 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • Mervesimsek54 2011.02.25 06:42

    Kalemine kuvvet kardeşim. Sayende bir kere daha hatırladık kitabı çok teşekkürler.  Sanki tekrar oralara gitmiş gibiyim. Hep birlikte gerçekten gitmek de nasip olur inşaallah.

    Allah razı olsun.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin