Diriliş Türküsü - Mustafa Özçelik

Diriliş Türküsü - Mustafa Özçelik

Diriliş Türküsü - Mustafa Özçelik

02.02.2011 - Nihat İlhan
Diriliş Türküsü - Mustafa Özçelik
Geldi mi şiire böyle girer eylül
Güneş solgun resimler çizerek gizlenir parkların
tenhalığına

Şair/ Yazar Mustafa Özçelik, hayatı anlatmayı iyi bilen biri. Kelam ilmine sahip, edindiği tecrübeleri ile bunları harmanlayıp şiire yediren bir adam. Her mısrasında derin bir anlam süzülür onun yazdıklarında. Şiir dediğinse hayatı yansıtır. Bizde onu bu yüzden böyle saygı ile okuruz. Şiirin en rahatsız edici yönü budur. İnsan hayatı anlatır kelimelere. Sonrası oturup onu anlamak kalır biz okurlara.

Çünkü güller
Bir girdabın dans derslerinden serinlikler alarak
bize yaşama dersleri sunardı

Kolay değil cümleleri hemen anlamak. Üzerine düşünmeden ele almak şiirlerine yapılacak en büyük saygısızlık. Zira şiir kendini hemen ele veriyorsa bize kalan sadece onu okumaktır. Halbuki şiir bir sırra işaret etmelidir. Maddeyi değil, mananın ötesine geçerek bize oradakini sunmalıdır. Yoksa şiir tam vücut şeklini alamamıştır. Son zamanın en iyi şairlerinden biri olarak karşınıza elbette ki Mustafa Özçelik çıkar. “Diriliş Türküsü” adlı kitabı ile gönüllere ortak olmaya gelmiştir.

Hangi çölde kalmışsa Leyla sevgimiz su
Mahirdir sözlerimiz
incilere dönüşür kum taneleri

Diriliş Türküsü kitabı daha önceki şiir kitaplarından yapılan derlemelerle oluşturulmuş. Hayat karşısında en acımasız, bazen de en sevimli notlarını alan bir şairin günlüğü gibi. Fakat bir şair yazmış, eğer yazan şairse kelimeler bir sırra dönüşür ve her harfte ayrı bir haberin müjdeleyicisi olur. Gerçekten de şiir okumak isteyenler için kaliteli kitaplar sıralamasında ilklerde yer alacak bir paya sahip. Diğer şairlerden çok ince bir farkı var. Cümleleri yürekleri okşuyor, acıtıyor ve onların içinde ki acıları iyi bir de sıvazlıyor.

Gittikçe bunalan seslerle doluyor dünya
Yalnızlığını hangi adreslerde sorarsın
Omzunda hayatın anlamsız yükü
Kalbim bu sığ geçitlere zor sığarsın

Belki kendini açıklıyor, belki de bizi. Kesin olan ise herkese hükmeden sözler bunlar. Ancak bir şair hayatı bu şekilde betimleyebilir. Acıyı ancak bu kelimeler anlatır.

Kitaptaki Bölümler;
İFŞA
GÜLE, YAĞMURA VE BAHARA SELAM
SERENAT
DÜNYANIN TENHASINDA

Diriliş Türküsü - Mustafa Özçelik - Birleşik Yayıncılık Nihat İlhan - 02.02.2011

,

2752

Nihat İlhan Hakkında

Nihat İlhan

14 Eylül 1991 Bursa/Yenişehir doğumlu. Halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Muhasebe Bölümünde okumaya devam ediyor.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin