Dokuz Kandil - Arif Ay, Edebiyat, Nihat İLHAN

Dokuz Kandil - Arif Ay yazısını ve tüm Nihat İLHAN yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Dokuz Kandil - Arif Ay

02.02.2011 18:50 - Nihat İLHAN
Dokuz Kandil - Arif Ay

Şiirin diline esenlikler getiren Ünlü Şair Arif Ay'ın dostlarına, saygı duyduğu insanlara dair ithaf etmiş olduğu şiirlerinden oluşan "Dokuz Kandil" adlı şiir kitabı, bütün bir zamanı etkileyen o mübarek dokuz insan için hazırlanmış güzel bir eser.

İsimlerini burada ayrı ayrı zikredeceğim; Gönenli Mehmet Efendi, Necip Fazıl Kısakürek, Fetih Gemuhluoğlu, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Halis Altındağ, İlhami Çiçek, Hasan Aycın.

Hepsinden ayrı birer etkileniş ve her biri böylece farklı şekillerde zikredilmiş. Kimi dost olarak, kimi hocası, kimi şiir önderleri… Önsözünde de belirtiyor Arif Ay, kendisinin ve şiirinin onlardan nasıl etkilendiğini. Hepsi onun can yoldaşları. Aynı evi paylaşmış ve aynı evden çoğalmış gibiler. Davaları aynı olan bu adamlar birbirlerine sonsuz hürmetlerini de şiirle gösteriyorlar. Çiçek gibi bir şiir dili var Arif Ay'ın. İnsanın içini hoş ediyor. Dili sade. Kelimelerle sevdiklerinin gönüllerine hitap etmeyi gayet iyi biliyor.

Çok güzel bir eser olmuş. Her biri için bir metin hazırlandıktan sonra bir veya iki sayfaya sığdırılan şiirlerinden oluşturulan küçük bir kitap Dokuz Kandil.

Necip Fazıl'a ithafen yazmış olduğu metin:
"Yüzündeki her çizgi bin yıllık tarihten birer yaprak.
Bütün çilemize rağmen, keyfiyet bakımından bir taksiyi dolduracak sayıya ulaşamadık derdi. Oysa, tek başına bir orduydu."

İşte böyle güzel yazıyor o dostlar hakkında. İşte dosta muhabbet budur diyelim. Bir dosta bu kadar yakın olmak işte en az bu kadar güzeldir diyelim. Arif Ay'ın kalbinden bu dokuz güzel insanı görmek isteyen herkesin okumasını istediğim bu kitap, içinde tarifsiz kelimeleri içerir.

"ah kara gözlü yalnızlık
dedemin cep saati yalnızlık
Yusuf kardeşimle büyüttük biz seni
Ali bir Ehl-i Beyt hüznü
gibi ah kara gözlü yalnızlık"

Dokuz Kandil
Arif Ay
Yedi Gece Kitapları


Yazar: Nihat İLHAN - Yayın Tarihi: 02.02.2011 18:50 - Güncelleme Tarihi: 24.11.2021 09:09

,

3029

Nihat İLHAN Hakkında

Nihat İLHAN

14 Eylül 1991 Bursa/Yenişehir doğumlu. Halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Muhasebe Bölümünde okumaya devam ediyor.

Nihat İLHAN ismine kayıtlı 33 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin