Dönüş! Hem de Tüm Yaşanmışlıklara Rağmen

Dönüş! Hem de Tüm Yaşanmışlıklara Rağmen

Dönüş! Hem de Tüm Yaşanmışlıklara Rağmen

30.12.2013 - Misafir Köşesi
Dönüş! Hem de Tüm Yaşanmışlıklara Rağmen

Can Akbulut Yazdı...

Bu ay için Ayşe Kulin tarafından kaleme alınan ve kendisinin son kitabı olan "Dönüş" adlı romanını inceledim. 1941 yılında İstanbul'da doğan yazar kaleme aldığı biyografik eserleri ve romanlarıyla çok okunan yazarlardan biri olmuş ve birçok ödül kazanmıştır. Üslubundaki akıcılık ve yalınlıkla büyük övgü alan yazarın öykü ve kitapları senaryolaştırılıp beyazperdeye aktarılmıştır.

"Siz hiç kayboldunuz mu? Ayşe Kulin'in yeni romanı Dönüş, bir genç kadının, duygularının sarmalında önce kaybolmasının, sonra kendini bulmasının hikayesi…"

İlk önce İlhami'nin dünyasını gördük kendi penceresinden… Daha sonra ise Bora'nın acınası geçmişini ve yaşamadığı gençliğini… Şimdi de Derya'nın gözünden bakıyoruz olayların seyrine. Zaman zaman ise annesi Eda'nın… Ayşe Kulin bizleri yine etkilemeyi başaracak bir roman olan "Dönüş" adlı kitabı kaleme almış. Asla kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz bir giriş ve asla tahmin edemeyeceğiniz bir sonuç… Her iki durumda bu romana özgü. Hoş bu söyleyeceklerimi daha önce İlhami ve Bora için de söylemiştim ama şimdi Derya için de söylemezsem ona haksızlık olur. Ah Derya! Senin hikâyen o kadar farklı ki… Bir o kadar da aynı ama… Her boşanan çiftin çocuklarının yaşadıkları durumlarla, ailenin seni kötülüklerden korumak için söylediği beyaz yalanlarla, ihanetle, aşkla…

"Eda,
Bu işler başıma daha önce geleydi, mahkemeye başvurur, kızımı görme hakkını söke söke alırdım. Ama ne yazık ki Derya on sekiz yaşını geçti, babalık haklarım için kanuna da başvuramıyorum. Yalvarıyorum sana; bana adres, telefon, e-posta, ne olursa olsun bir bağlantı adresi ver. Susma! Bu intikam ne zaman bitecek Eda? Nereye kadar saklanacaksın benden?"

Gelişme kısmında her bir bölümün başlangıcı fotoğraflarla zenginleştirilmiş olan roman zaman zaman bir gezi kitabı görevi görmekte. Ayşe Kulin kalemi farkıyla daha önce gitmediğim Urla'ya kesinlikle gitmeye karar verdim diyebilirim. Anlatılan diğer yerler Singapur ve İngiltere daha önce gittiğim yerler olduğundan bu ülkeler hakkında az çok bilgim var diyebilirim. Yazar o kadar güzel kaleme almış ki, okuduğum zaman buralara yeniden gitmişim gibi hissettim.

Evet! Göreceğiniz üzere Ayşe Kulin "Dönüş" adlı romanıyla yeniden karşımıza çıktı! Çok da iyi yaptı. Hikâye ilk olarak "Gizli Anların Yolcusu" adlı eser ile başlamıştı. Daha sonra "Bora'nın Kitabı" ile devam etti. Ve şimdi de "Dönüş" çok iyi bir final sahnesiyle bu seriye katıldı. Analizini yaptığım eserde karşıma olumsuz bir değerlendirme yapacak bir şey çıkmadı. "Bora'nın Kitabı" adlı eserde kapak resminin daha gösterişli olması gerektiği düşüncesindeydim. Fakat bu eserde Ayşe Kulin sanki bana nazire yaparcasına kapağa göze hoş gelen bir görsel seçmiş. Sürükleyici konusu, etkileyici kapak tasarımı, kendimi kitapta bulabilmem ve konular arasında bir kopukluk olmaması benden tam puan aldı.

"Dönüş" adlı roman Remzi Kitabevinden çıktı. İnternet kitapçıları ve tüm kitap evlerinden temin edebilirsiniz.

Dönüş
Ayşe KULİN
Remzi Kitabevi
296 sayfa

Misafir Köşesi - 30.12.2013

,

2598

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 184 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin