Dualar ve Zikirler, İlahiyat, Ferhat ÖZBADEM

Dualar ve Zikirler yazısını ve tüm Ferhat ÖZBADEM yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Dualar ve Zikirler

19.11.2012 08:31 - Ferhat ÖZBADEM
Dualar ve Zikirler

Dua ve zikir alanında yazılan ve neşredilen eserler sanırım dini kitaplar içinde en fazla talep edilen kitaplardır. Okuyucu açısından baktığımız vakit içinde bulunduğu manevi boşluğu doldurmak adına duaya ve zikirlere duyduğu ihtiyaçtan dolayı sürekli bu kitapların farklı versiyonlarını talep etmektedir. Bununla birlikte İslam ile yeni tanışan insanlar eksiklerini tamamlamak için bu tür eserlere yönelebiliyor. Vakıf, dernek, cemaat ve ev sohbetlerinde belli bir süre bulunan bireylere bu tür kitapların tavsiye edilmesi de kitapların tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Dua ve zikir kitaplarını neşreden yayınevleri penceresinden baktığımız zaman sürekli satılan, güncelliğini kaybetmeyen ve iyi kazandıran kitaplar olduğundan sürekli baskıları yenilenen kitaplardır. Bir noktada arz talep meselesi olarak görebiliriz. Birçok yayınevini ayakta tutan eserler dua ve zikir formatında kitaplardır.

Dua ve zikir ile ilgili neşredilen eser çok fazla olunca bu noktada seçici olmak ve ayet ile sahih hadis delilli eserleri iyi tespit etmek gerekiyor. Kitap piyasasında en fazla istismarın olduğu alanın dini kitaplar olduğu gerçeğini göz önünde tutarsak neden seçici olmamız gerektiğini daha iyi anlarız. Dolayısı ile bir kitabın adına bakarak kitabı almak bazen iyi niyetle de olsa yanlış bir din algısına sahip olmamıza sebep olabilir. Bununla birlikte popülerlik adına yazılan kitapların cazibesine kapılıp bidat ve hurafe bataklığına batma ihtimalimiz yüksektir. Bu durumda nasıl seçici olabiliriz? Sorusuna cevap arayalım.

Hangi dini kitap olursa olsun öncelikle görüşlerine getirdiği delillere bakmak gerekir. Görüşlerini delillendirmeyen eserler kökleri olmayan ağaç misalidir. Dışarıdan sağlam görünse bile içinden çürümüştür. Bu noktada dua ve zikir içerikli eserlerde özellik ile dikkat etmemiz gereken husus dua ve zikrin içerik ve şekli ile ilgili olarak ayet ve sahih hadis delili var mıdır yok mudur? Eğer ayet ve sahih hadis var ise o eser sağlamdır. Yok yazarın kendisinin belirlediği içerik ve şekilde ise ondan uzak durmak gerekir. Dua ve zikir ibadettir. İbadetlerin içerik ve şekli ancak Allah'ın kitabında izah edilmiş Resulün sünneti ile gösterilmiş ise sahih ibadetlerdir. Aksi durumda sapmalar ve yanlışlar söz konusu olabilir.

Dua ve zikir konusunda ayet ve sahih hadisler ile delillendirilmiş eserler neşreden zatların başında İmam Nevevi gelir. İmam Nevevi'nin El Ezkar adlı eseri bu alanda nam bulmuştur. İmam Nevevi ile birlikte Said el Kahtani'nin Hısnıl Müslüm adlı eseri bu alanda nam bulmuş eserlerdendir. Üzerinde duracağımız eser ise İmam Nevevi'nin talebelerinden İbn Teymiyye'nin bu alanda neşredilmiş fakat pek bilinmeyen eseridir.

İbn Teymiyye'nin dualar ve zikirler adlı eseri baştan sona bir hadis kitabıdır. Eserde kesinlikle kişisel görüş ya da başka bir şahsın görüşleri verilmiyor. Mevcut başlık ile ilgili hadisler ard arda diziliyor. Hadislerin hepsinin kaynağının beyan edilmesi de dikkatten kaçmıyor. Günlük dua ve zikirler olarak ele alabileceğimiz eser, bir müslümanın sabah uyanmasından gece uyumasına kadar bir gün içinde ne şekilde dua edeceği ve hangi zikirleri yapabileceğini hadisler ile öğretiyor.

Dualar ve zikirler
İbn Teymiyye
Tevhid yayınları


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 19.11.2012 08:31 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2021 17:35

,

3112

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

Yayınlanmış eserleri:

Araştırma-Düşünce: Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları.

Roman: Muaz, Brezilya, Beşir ve Gazali, Beşir ve Selahaddin Eyyubi, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Sultan Abdulhamid.

Biyografik Roman: Hasan el Benna, Seyyid Kutub, Mevdudi, Aliya, Malkolm X, Muhammed Ali, Meryem Cemile, Mehmet Akif, Metin Yüksel, Said Halim Paşa, Necip Fazıl Kısakürek, Akif İnan, Ömer Muhtar, Zeynep Gazali.

Tavsiyeler: Hasan el Benna, Said Havva, Yusuf el Karadavi, Hasan en Nedvi, Seyyid Kutub, Mevdudi, Fethi Yeken, Malkolm X, Aliya, Mustafa Meşhur.

Şiir: Ebrulim. Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 202 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin