Ebabil - Ahmet Veske

Ebabil - Ahmet Veske

Ebabil - Ahmet Veske

15.02.2011 - Bilal Can
Ebabil - Ahmet Veske
Kıyıda köşede duran nice kitaplar vardır ki içindeki denizi okumadan sunmaz. Onunla vakit geçirmedikçe, onunla hülyalara, düşlere dalmadıkça kendini açık açık sermezler. İşte öyle bir anda bir kitapçıda vakit geçirirken elime düşen kitapta parmak izlerimi gezdirirken şahit oldum o kitabın içindeki dünyaya.

Bana malcolm x’e adanmış bir şiir sunarken gözbebeklerimin içinde büyüyen bir ”afrika” belirdi.

”kırbaç şaklamalarında bitip tükenmez kahırlar
sırtlarında onulmaz yol izleri yaraların
bir Virginia tütününde zenci ezikliği
dinmez bilal özlemidir tutuşur/yüreklerde
konuşulan afrikadır”


Ahmet Veske’nin tek kitabı beyan yayınlarından çıkmış. Ebabil ismiyle yayınlanan kitaptaki şiirler Veske’nin saf ve temiz bir dille Anadolu kokan ezgiler içeren şiirlerle dolu. İlk şiir anne geçen bir şiir. Şefkat kokan sözlerindeki sevgiyle karşılıyor şiir kitabını.

”sensiz sancıdır içimde akşamlar
suskunluğun süren sorgusunda
az biraz morcadır ellerim anne”

Veske’nin dilindeki güzellik bu tek kitabıyla anlaşılabilir. Şiirlerini dolandırmadan, eğmeden bükmeden saf bir dille yazmıştır zaten sevgi de ancak bu dille söylenebilir. Herkes sevgi sözcükleri söyleyip aşkı katık edebilir sözlerine. Ama herkes saf ve berrak bir anlatımla bunu yapamaz.

”darmadağın saçlarımda çok yazlar eskittim
sevdiğim”

ara ara çarpan ünlü harflerini sesli bir söyleyişle, kulaklarımızı çınlatan çığlıklarla duyuyoruz. Veske ” kentli bir im taşır yüreğimiz” şiirinde kent izlerini taşıyan yüreklerimize şiirler söyleyen bir şairdir.

”bir kadın saçlarını kaldırımlara seriyorsa eğer
iğrenç tükürükler savuruyorsa yüzlere
yapayalnız
öksüz bırakıyorsa çocuklarını
sözü edilen yetim bir toplumun kara yazgısıdır”

ince bir sızının resmi gibi duran şiirler acının bir insanda nasıl durduğunun gizli tanıkları.

”umutsuz ve muzmahil
geldim kapına
durdum divanına

ebabil
ilk taşı bana fırlat”

Yazana bu eser için teşekkürler. Bilal Can - 15.02.2011

,

2301

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2012 yılından beri Kitaphaber.com.tr nin editörlüğünü, 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin