Ebuzer - Ali Şeriati, Düşünce, Misafir Köşesi

Ebuzer - Ali Şeriati yazısını ve Misafir Köşesi yazılarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Ebuzer - Ali Şeriati

07.04.2011 11:17 - Misafir Köşesi
Ebuzer - Ali Şeriati

Amine Özden, Kitaphaber için kaleme aldı.

Değerlerimizin değersizleşti(rildi)ği bir dünyaya yüzyıllar önce izler bırakmış, her zaman ve zeminde istifini bozmadan hakkı haykıran ve ömrünü hak davaya adamış bir kahraman… Ebuzer…

Ali Şeriati'nin bu eseri muhakkak okunması gereken başlıcalardan… Söylem ve eylem bütünlüğüne en bariz şekliyle şahit olduğumuz Ebuzer'in hayatında tanıklık ettiğimiz her hadise, okuyucunun üzerinde canlılığını uzun süre kaybetmeyecek büyük etkiler bırakıyor. İçinde bulunduğu mevcut şirk düzenini sorgulamaya başladığı günden itibaren tâ ki ölümüne kadar süren bir şehadet... Kitabın roman üslubunda kaleme alınmış olması ise okuyucu üzerinde hem kalıcı bir etki bırakıyor, hemde okurken Asrı Saadet'te mevcut olan o "Sahabe İklimi"ne dahil olmayı sağlıyor.

Eser Ali Şeriati'nin de önsözünde ifade ettiği üzere Mısırlı yazar Abdülhamid Cevdet es-Sahhâr'a ait olup, Ali Şeriati tarafından çevrilmiş, ancak çeviri esnasında yaptığı yorumlar, düzeltmeler, sonucunda derleme bir eser haline gelmiştir.

Kitabın başlangıcında müşrik olan Ebuzer'in içinde bulunduğu kabileye dair birkaç kesitten sonra onun merakına, hoşnutsuzluğuna tanık oluyoruz. Sonrasında ise İslam ile müşerref olması ve hayatının sonuna kadar süregelen uzun soluklu bir tevhid mücadelesi…

İslam ile teşrif olmasının ardından, bu kez müminin en önemli görevi olan tebliğ görevini yerine getiren sorumluluğunun bilincinde bir Ebuzer görüyoruz. Sahip olduğu cesaret, heyecan ve idealleri bir arada toplamış olan bu muhteşem insanın Allah Rasulü'nün vefatına kadar ilerlemiş oldukları yol istikametinde sürdürdüğü hayatını okudukça yaşama fırsatı veriyor kitap bizlere.

Kitabın bir yerinde dönemin en önemli sorunlarından biri olan kavmiyetçilik tabusuna karşı direnen Ebuzer'le karşılaşıyoruz. Diğer bir yerinde şirk düzenlerini alaşağı edebilmek için asla hiçbir şeyden korkmayan ve cesurca hakikati haykıran, bu uğurda canını ortaya koyabilen bir Ebuzer görüyoruz. Sonra bir başka yerinde, takvayı zirvede yaşayan bir sahabeye rastlıyoruz. Daha sonra toplumdaki zengin-fakir uçurumuna itiraz yükselten ve bu uğurda hiçbir şeyden çekinmeyen Ebuzer'le karşılaşıyoruz. Aslında onun yaşadığı toplumda kendi sorunlarımızla burun buruna geliyoruz da diyebiliriz.

Tüketim alışkanlıklarımızın had safhalara ulaştığı, israf kavramının anlamını sorgulamaktan vazgeçtiğimiz ve İslam'ı namaz, oruç gibi birkaç ritüel, anlamını bilmediğimiz boş hareketlerden ibaret saydığımız bugünlerde içinde bulunduğumuz durumu öncelikle kendi kalplerimizde sorgulamak adına kritik bir kitap…

Eserde yazarın Ehli Sünnet bakış açısına ters düşen bazı yorumları olsa da kitaba bir bütün gözüyle bakmayı ve alabileceğimizin en iyisini alabilmek için çaba sarf etmemiz gerektiği düşüncesindeyim.

Ebuzer okunmalı, okutulmalı… Zira bu ümmetin daha nice Ebuzerlere ihtiyacı var.

Ebuzer
Ali Şeriati
Fecr Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 07.04.2011 11:17 - Güncelleme Tarihi: 22.11.2021 19:26

,

4220

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 620 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin