Ebuzer - Hakan Albayrak

Ebuzer - Hakan Albayrak

Ebuzer - Hakan Albayrak

15.02.2011 - Bilal Can
Ebuzer - Hakan Albayrak

Hakan albayrak’ın eşsiz kitabı olan Ebuzer, filmi çekilip sinemalarda gösterime girmesi gereken kitaptır. Çokça söylendi çokça sözlendi. Çokça insanın hayalini süsledi belki de bu fikir.

Yazılan doğru söze ne hacet, Ebuzer asil bir duruşun simgesi olarak unutulmayacak kitaplar arasında yerini aldı. Yazanın şiddetli cümle kurgusu, cümlelerin katışıksız duygular beslemesi, asil bir yüreğin fırtınalarını ve bu hengâmede çölleri ayaklaması, bir seyyah olup vatandan vatana göçen bir duruş ile karşımızda beliriyor Ebuzer.

Hakan Albayrak’ın hızlı ya da kendi tabiriyle çabukromanıdır. Elinize aldığınız andan itibaren bırakmaya kıyamadığınız kitabın sayfaları az olmasına karşın hakkında yazılan yazılar sayfalar dolusudur. 72. sayfada son bulmasına rağmen hayatımızda hiçbir zaman son bulmayacaktır Ebuzer.

Kitap bir çok yazan, çizen, söyleyen, çalan, gönül veren insana ithafen yazılmıştır.

Bavyera yapımı antik sepetli motosikletiyle ordan oraya uçan bir kahraman gibidir Ebuzer’in Ebuzer hali.

”Ebu Zerr’den izler taşıyan mazbut bir Müslümandı. Evita’nın tabiriyle ”gömleksiz”, halkımızın tabiriyle ”baldırıçıplak”’tı. Cebindeki para üç-beş kuruşu geçmezdi hiç. Onu da ecmain’in karnını doyurmaya harcardı.”

Gökhan Özcan’ın tabiriyle ” bir yandan içimize sıkıntılar düşüren karmaşanın röntgenini çekerken, bir yandan da bağlısı olduğumuz insani damarın, yani malcolm’ın, imam’ın, aliya’nın ve öteki mübarek yolcuların ‘yol’una dair umut verici kıvılcımlar çaktıran roman.” ‘dır Ebuzer.

Kahraman olarak Ebuzer: Karşımıza bir Hakan Albayrak şekli ile gözüküyor. Bir nevi biyografi romanı sayacağımız bu eser küçük ama çok büyük ses getirmiştir.

”her şey rüzgara bakıyor ağabey
bakma esrar çekip mayıştıklarına
bir gün var ya bu mağripli çocuklar
bir gün yakacaklar parisi”

evet ağabey o mağripli çocuklar bir gün geldi ve yaktılar parisi.

Yazana teşekkür ediyoruz.

Bilal Can - 15.02.2011

,

2761

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2012 yılından beri Kitaphaber.com.tr nin editörlüğünü, 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin