Eleştirel Söyleşiler

Eleştirel Söyleşiler

Eleştirel Söyleşiler

01.02.2016 - Ayşe BAĞCA
Eleştirel Söyleşiler

Her kitabın bir değeri vardır muhakkak, fakat uzun yılların uğraşı ve emeğine karşın henüz tazecik çıkmış, daha uzun yıllar da değerini ve işlevini koruyacak çok güzel bir kitap var elimizde. Mehmet Can Doğan’ın çeşitli şair ve yazarlarla yapmış olduğu söyleşilerinden derlemiş olduğu “Cümle Yayınları’ndan çıkan “Eleştirel Söyleşiler”… Cümle Yayınları söyleşi, hatırat, biyografi tarzından eserlere ağırlık veren bir yayınevi olarak çok yeni bir yayınevi. Ülkemizdeki yayıncılık sektörü için bir örnek teşkil edecek bir durumla okurun karşısına çıkmaktadır. Bu da “konsept yayıncılık” olarak belirli türden eserler üzerinden hareketle yayın çizgisini belirlemiş olmasıdır.

Şiir, felsefe, roman, edebiyat tarihi gibi konuların çok geniş bir isim evreniyle, farklı seslerin yankısını duyarak gerçekleştirilmiş bu söyleşiler bahsi geçen kişiler konusunda bize fikir ve düşüncelerini daha iyi anlama imkânı sunuyor.

Kitapta yer alan önsöz niteliğinde yazılan “söyleşilerin tortusunda ön söz” isimli kısım bize Mehmet Can Doğan’ın söyleşileri yaptığı dönemleri hoş hatıralar şeklinde fotoğraflayıp zihnimizin bir köşesine asıyor. Yaşadığı güçlükleri, ilginç diyalogları, söyleşi yaparken dikkate alınması gereken hususları, bunun yanı sıra bir yazarın kişiler üzerinden içten ve kararlı edebiyat araştırmalarına şahit oluyoruz.

Kullandığı “eleştirel” kavramına da açıklık getiren yazar;” “eleştirel” sözcüğünü, söyleştiğim kişilerle derinliğine bir konuşmayı işaret eder /etsin düşüncesiyle seçtim. Yukarıda da belirttiğim gibi, bu söyleşiler, bir yazınınmalzemesiyle şekillendiği için tutum olarak eleştirel bir ufku da gözetiyor diye düşünüyorum.” Ve kendince kazanımlarına dikkat çekerek ;“Söyleşi yaptığım isimler, eserleriyle tanıdıklarımdı; sonra bazılarıyla arkadaş, bazılarıyla dost oldum. Keşke daha fazla söyleşi yapsaydım.”

On dört enfes söyleşinin yanı sıra kitabın sonlarına doğru bir anket gerçekleştirilmiş: ”Yayımlanacak bir antolojide hangi şiirinizin yer almasını isterdiniz?” bu soru, kimi rahmetli olmuş pek çok tanınmış şairin ilginç cevaplarıyla farklı bir yer buluyor kendine. Tek soru tek cevap şeklinde oluşturulmuş bölümde ise yine hoş bir atmosfer çıkıyor ortaya.

Kitabın geneline bakacak olursak, kütüphanemizin kıymetli bir yerinde tutup ara ara karıştırıp zihnimizi tazeleyeceğimiz bir yeri var. Kitabın içinde yer alan bütün söyleşiler de gayet sıcak ve samimi fakat benim okumaktan en çok zevk duyduğum,Abdurrahim Karakoç söyleşisi oldu. Kalem erbabının ustalardan hisseler alabileceği çok güzel bir kitap olmuş.

Emeğine ve ellerine sağlık sayın Mehmet Can Doğan…

Eleştirel Söyleşiler

Mehmet Can DOĞAN

Cümle Yayınları

Ayşe BAĞCA - 01.02.2016

,

2470

Ayşe BAĞCA Hakkında

Ayşe BAĞCA

1983 Haziran ayında doğdu. Zaman içerisinde çeşitli dergi ve edebiyat sitelerinde yazdı. Kitaphaber'le yoluna devam ediyor. 

Ayşe BAĞCA ismine kayıtlı 40 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin