Entelektüellerin de Hurafesi mi Olur İmiş Demeyin!, Edebiyat, Mustafa ATALAY

Entelektüellerin de Hurafesi mi Olur İmiş Demeyin! yazısını ve Mustafa ATALAY yazılarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsini

Entelektüellerin de Hurafesi mi Olur İmiş Demeyin!

13.04.2015 10:00 - Mustafa ATALAY
Entelektüellerin de Hurafesi mi Olur İmiş Demeyin!

Entelektüel nedir? Zekâsını, düşünme yeteneğini, mesleği veya şahsi amaçlarına ulaşmak amacıyla erişmekte kullanan kişi demektir. Yine entelektüel kelimesinin kökeni Latince intellectus (anlamak) sözcüğüne dayanır. Bu tanıma göre anlamak temel kavramımızdır. Anlayan insan olabilmenin yolu analitik düşünme yetisini harekete geçirmekte gizlidir. Arif olmakla âlim olmak aynı şey değildir. Fakat entelektüel olmak hem arif hem de âlim olma yoludur. Bunu fark edemediğimizde hurafelere boğulmamız içten bile değildir.

 “Entelektüellerin Hurafeleri” İbrahim Paşalı imzasıyla mükemmel bir kapak tasarımıyla okuyuculara sunuluyor. Hurafelere ilk sert tokatı kitabın kapağının attığını belirtmeliyim. Bu arada hurafe kavramını da es geçmeyelim. Huruf harfler demektir. Kavram belirli safhalardan geçtikten sonra genel olarak boş inanç şeklinde tanımlayacağımız hurafe kavramına evrilmiştir. Bu boşa değildir. Zira harflerin düzgün kullanılmadığı her cümle insanı bir hurafenin kıyısına getirebilmektedir. Kitabımız ortak zeminini, yaşanmış ve yaşanmaya devam eden olay ve olguların izdüşümünden almaktadır. Bir biri ardınca sıralanan denemeler başlık olarak farklı görünse de, kendi içinde anlamsal bir tutarlılığa sahiptir. Akıcı bir dile sahip eserde, kavramların gölgede kalan kısımlarıyla bize seslenen yazar durduğu noktadan dünyayı kucaklamaya çalışmaktadır. Bunu kimi zaman sevgiyle yaparken kimi zaman hayal kırıklığıyla birlikte yapmaya çalışır.

 Entelektüellerin hurafelerinin gizli fakat halkın hurafelerinin açık olduğunu belirten yazar, bizleri gizli olan hurafelere karşı uyarır. Açık hurafelerin ağaçlara bağlanan çaputlar gibi göz önünde olduğunu oysa gizli hurafelerin mürekkeplerin karanlıklarındaki saklı yönünün bulunduğunu hatırlatır. Entelektüelim diye övünen güruha kendilerini okuyabilme fırsatı sunan yazar, aslında kavramları yerli yerince kullanmaktan aciz, burnundan kıl aldırmaz ve sınır tanımaz bir düşünce dünyasına ışık tutar. “Dünyanın etrafında dönüp durduğu hakikat hep aynıydı.” diyerek aslında hakikati farklı algılayan zihinlerdeki problemleri çözümler. Eserimiz donuk bir bakışla ilk anda bir eleştiri kitabı olarak görünür. Fakat salt eleştiri yapmaktan da kaçınmaktadır. Bir anlama çabasıdır aslında eser. Halkı yönlendirme görevi üstlenen fakat kendilerini yönlendirmekten aciz insanları anlama çabası.

 Yazar kavramları oldukça önemser. Zira kavramların işgal edilmesini entelektüel emperyalizm olarak görmektedir. Bu yüzden bildiğimizi sandığımız kavramları açıklamaktan kaçınmaz. Bazı kavramları kullanan entelektüellerin, kullandıkları kavramın anlamından bihaber olduklarını da gözler önüne serer. Entelektüellerin kahramanlık hikâyelerine: “insan olmaya çalışan herkes kahramandır” diye cevap veren yazarımız, varlığın temel kodlarının fıtratımızda gizli olduğuna dikkat çeker. Bir insana güvenmekle bir hayatın başlayabileceğine vurgu yaparak hayatı anlamlandırma çabamıza katkıda bulunmak ister. Son olarak eserimizin sayfalarca şerhe ihtiyaç duyulacak başlık ve girizgâhları ile zihnimizde yeni bir ufuk ve heyecan kırıntılarına ulaşabilecek çapta olduğunu belirtmek isteriz.

Entelektüellerin Hurafeleri

İbrahim Paşalı

Profil Yayınları

210 sayfa

 

 


Yazar: Mustafa ATALAY - Yayın Tarihi: 13.04.2015 10:00 - Güncelleme Tarihi: 07.12.2015 16:45

,

3133

Mustafa ATALAY Hakkında

Mustafa ATALAY

Bir gölün kıyısında 88 yılının Temmuz sıcağında hayata gözlerini açtı. Eğitiminin büyük bölümünü burada geçirdi. Bir denizin kıyısında 2007-2012 yılları arası Üniversite eğitimiyle birlikte hayat eğitimi de aldı.

Bir gölün kıyısına döndüğü yaşamını, 2012 Ağustos'undan bu yana 'Lale'lerle bezeli düşüncelerle 'Eczane'sinde devam ettiriyor.

Okuyor, yazıyor, çalışıyor ve başka alanlarda eğitimine devam ediyor.

Daha önce Üniversite bünyesinde çıkarılan Sentez Dergisi'nin editörlük ve yazı işleri sorumluluğu görevlerini üstlendi. Kardelen Derneği Bülteni'nin editörlüğünü yaptı. Dernek ve Vakıf bültenlerinde ara ara göründü, Alıntılar Mektebi'nde talebe oldu, Yolcu Dergisi'nde nefeslendi, on5yirmi5.com'da uzun bir serencamı oldu. Kitaphaber.com.tr'yi ise evi gibi görüyor...

Facebook: mvatalay
Twitter: @atalaymstfa
Blog: http://aynsinkaf.blogspot.com.tr

Mustafa ATALAY ismine kayıtlı 99 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin