Esinti - Süleyman Bozdoğan

Esinti - Süleyman Bozdoğan

Esinti - Süleyman Bozdoğan

20.02.2011 - Nihat İLHAN
Esinti - Süleyman Bozdoğan
Süleyman Bozdoğan, Anadolu'nun sıcak kırlarında ve yeşilliğinde yetişen bir isim. Eğitim-öğrenimini bitirdikten sonra yıllarca atandığı okullarda -askeri- öğretmenlik yapmıştır. Uzun zamanlar boyunca biriktirdiği şiirlerini ilk olarak 'Esinti' adlı bu eserinde toplamış, bunun dışında da 'Koza' adlı bir öykü kitabı yayınlayarak -'Esinti' adlı bu kitabından sonra çıkartılan- Girdap isimli bir şiir kitabı daha vücut bulmuştur.

Öncelikle Şairin, şiir yaşantısında Üstat Necip Fazıl Kısakürek'ten etkilendiğini ve esinlediğini görüyoruz. Şiirleri onun şiir anlayışında yoğrulan bir şiir tarzını benimsiyor ve sorgulama tekniğiyle kendini arayan ve anlamlayan bir adam olarak karşımıza çıkıyor Süleyman Bozdoğan.

Kullandığı 'sorgu'lama tekniğiyle okuyucusuna fark ettirmek istediği bir 'Allah'ın Ayetleri' durumu var. Yetiştiği coğrafyalarında etkisiyle her şeyin Allah'ın bir ayeti olduğunu ve bunların insanlar tarafından algılanması gerektiğini vurguluyor aslında.

"Çıkardım ruhumu serdim dereye
Ey büyük sevgili, ey sonsuz kudret
Benim yolculuğum daha nereye!"

Kendisini ve kendi sonunu tamamlamak isteyen bir şair. Şiirlerini kısa dörtlükler yahut da beyitler şeklinde yazıyor. Kitabın adı da 'Esinti' derken iki anlamı kavramakta. Biri; zarif kırların hafif yellemesi, diğeri de bu yelin eşliğinde kıvılcımlanan şairlik, yani ilham perisi, yani şiirdir.

Şairin şiirlerine baktığımızda bir tanesi 1962 yılına ait olmakla birlikte, diğer şiirlerinin 2001-2007 yılları arasında yazıldığını görüyoruz. Bazı istisnalar haricinde diğer şiirlerinin tümünün nerede ve hangi tarihte yazıldığı altında belirtilmiş.

Kendisinin de muhafazakar ve İslamcı bir şair olduğunu görüyoruz. Necip Fazıl'ın şiir anlayışıyla yoğrulması düşüncelerinin uyuşmasından ileri gelmekte olabilir. İmgelemeleri ve anlatımı bozkırlar, ağaçlar, rüzgar ve kısacası tabiatla ilgili. Süleyman Bozdoğan şiirleri bu yanıyla doğanın ibretkar halini gösteren bir tarzı içermektedir.

Gezgin Yayınlarından çıkan bu kitap yüz üç sayfa uzunluğunda ve 1944 yılı doğumlu bu şairin 2001 ve 2007 yılları arasında yazdığı şiirlerini barındırmakta. Anadolu coğrafyasının şiirle buluşmasına tanık oluyorsunuz 'Esinti'de.

Süleyman Bozdoğan
Esinti
Gezgin Yayınları
Nihat İLHAN - 20.02.2011

,

3183

Nihat İLHAN Hakkında

Nihat İLHAN

14 Eylül 1991 Bursa/Yenişehir doğumlu. Halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Muhasebe Bölümünde okumaya devam ediyor.

Nihat İLHAN ismine kayıtlı 36 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin