Esma Dergisi 40. Sayısı Yayımlandı

Esma Dergisi 40. Sayısı Yayımlandı

Esma Dergisi 40. Sayısı Yayımlandı

16.04.2016 - Kitaphaber
Esma Dergisi 40. Sayısı Yayımlandı

Senai Demirci’nin yönetimindeki Esma dergisi sessiz sedasız 40. sayısına ulaştı. Yeryüzünde esma-i hüsnanın hayatın içinde okunması için çabaladıklarını söyleyen Senai Demirci, aylık esma dergisinin çıkış amacını şöyle özetliyor: “Esma bizim ‘Ademoğulları’ olarak tarihimizin başlama sebebidir. Babamız Adem'in[as]'adam' olma sürecidir. ‘Biz Adem'e esmayı talim ettik/öğrettik’ diye haber verir Allah. Demek ki Ademoğlu/kızı olan herkese bir miras tavsiye ediyor Rabbimiz. Adam olmanın yolu esmayı öğrenmekten geçiyor. Gelin görün ki, esma öğrenim konusu olmaktan çıkmış. Hayattan koparılmış. Oysa her eşya, canlı ya da cansız onlarca esmanın tecelli yeridir. Biz de bir esma dergimiz olsun ama hayatın esma olduğunu, esmanın hayat olduğunu bize anlatsın diye yola çıktık. Esmayı duvarlara asılan bir nostalji, hastalık tedavisinde kullanılan bir tablet gibi görmekten kurtulmak için yola çıktık. Sözün Özü: ‘Moda derginiz vardı, yemek dergisi de çıkardınız, spor derginiz de oldu, hani sizin esma derginiz?’ diye sorulunca hesap günü, ümmet-i Muhammed adına cevap vermeyi ümit ediyorum: ‘Evet, bir esma dergimiz oldu.’”

“Tam olarak bir edebiyat dergisi değiliz” diye vurguluyor Senai Demirci. “Ama dinî dergi şablonuna da mahkum olmak istemiyoruz. Konuların hepsinin hayattan seçildiğini belirtiyor. “Bazen mevsime göre, bazen döneme göre. Mesela, baharda öldükten sonra dirilmeyi konu edindik. Kış aylarında kar'lı esma tefekkürleri yazılmasına öncülük ettik Kutlu Doğum günlerinde, ‘Esmanın insan hali Peygamber’ dedik.. Ramazana da ‘oruç gözlü esmalar’ gündemiyle çıktık. Kriterimiz yok aslında. Çünkü neye baksak, hangi konuya eğilsek, rengarenk esma görebiliyoruz.”

Esma-i Hüsna üzerine, sıra dışı çalışmalarıyla tanınan Demirci, esmanın Kur’ân ve kâinat kitabının alfabesi olduğunu ifade ediyor. “Çünkü eşya, esmanın hatırına vardır. Aslolan esmadır, eşya esma tecelli etsin diye var edilmiştir. Böyle olunca, eşyaya bakışımız kadar önceliklidir esma. Ve esma bizim baba mesleğimizdir, din adamlarının, ilahiyatçıların profesyonel uğraşı değil, tasavvuf ehlinin hobisi değil. 'Ademoğlu' olan herkesin görevidir esmayı hissetmek, anlamlarını fark etmek. Bu yüzden hayatın içinde cıvıldaşan bir esma gündemi oluşturmak istiyoruz. Kar tanesinde esma, yağmur damlasında esma, esnafın terazisinde esma,, otoyolda esma, öğrencinin bakışında esma, ceninin büyümesinde esma, renklerin dağılışında esma...”

Derginin içeriğini sorduğumuzda hayli geniş başlıklarla karşılaşıyoruz:

“Merkez'de kapak konumuz var.... Ağırlıklı olarak sayfaları kapak konusuna ayırıyoruz. Bu güne kadar Suda Akan Esmaları, Baharla Konuşan Esmaları, Vaktin Kalbine B/akan Esmaları, Peygamberimizin Duruşunda Okunan Esmaları, Mevlana'nın Sırlarını Fısıldadığı Esmaları yazdık. En son selfie çekiminin açığa vurduğu esmaları yazdık. Dergi'de Söz Ağacı diye gündem derlemeleri var, Kur'an'da Esma Okumaları, Esma Mektupları, Esma Anlatıları, Esma Seyri, Esma Öyküleri, Esma Şiirleri gibi bölümler var. Bazen esmalı bir kitap ya da eser tanıtımı oluyor. Ara sıra yazarlardan ‘benim esmalarım’ söyleşileri yapıyoruz. Her sayıya mutlaka bir film tanıtımı koymaya çalışıyoruz; görselliği esmaya yoruyoruz.

Gelelim, hayati soruya. Dergiyi okumak isteyenler nasıl ulaşabilirler?

“Abonelik sistemi tek çözümümüz. Bayilere dağıtım yapamıyoruz şimdilik. Dergimizin sahibi Muhammet Özdemir, şahsi telefonunu abone işlemlerine ayırdı. Adını soyadını yazıp bir SMS gönderene dönüyor ve detayları bizzat konuşuyor. 0532 2269757 Son bir aydır, berhaber.com sitesi üzerinden online PDF aboneliği seçeneği de sunuyoruz.”

Derginin gündemini twitter.com/esmadergi adresinden izlemek mümkün…

Kitaphaber - 16.04.2016

,

1912

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini bu profilden paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin