Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi, Kara Tahta, Kitaphaber

Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi yazısını ve tüm Kitaphaber yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi

16.01.2016 10:00 - Kitaphaber
Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan "Edebiyat Müze Kütüphaneleri Projesi" kapsamında daha önce hizmete açılan Ankara Mehmet Akif Ersoy, Adana Karacaoğlan, İstanbul Ahmet Hamdi Tanpınar, Diyarbakır Ahmed Arif ve Erzurum Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanelerinden sonra 6'ncısı olarak Kütahya da Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi açılmıştır.

Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesinde kütüphane hizmeti yanında mesai saatlerine bağlı kalınmaksızın edebiyat, sanat, kültür, tarih, felsefe gibi konularda söyleşi, bilimsel toplantı, kültürel faaliyet düzenlenmektedir. Bu kapsamda, Kütahya Belediyesi tarafından süresiz ve bedelsiz olarak Bakanlıkça tahsis edilen eski Yüksek Kahve binasının, Bakanlık ve Kütahya Belediyesi işbirliği ile teşhir ve tanzim uygulaması yapılmıştır. Bina İki katlı olup bahçesi ile birlikte toplamda 287 m2 dir. Aslına uygun olarak restore edilen ve çevre düzenlemesi yaptırılan Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi'nin açılış töreni, 07 Mayıs 2013 Salı günü gerçekleştirilmiştir.

Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesinde; Türk ve Dünya edebiyatından Kütahyalı yazarlara ve şairlere ait bir seçki ve edebiyat kuramına ilişkin yaklaşık 5.000 kitap, edebiyat ve sanat konulu 83 süreli yayın yer almaktadır. Ayrıca Kütahyalı yazar ve şairlere ait yazma eserlerin tıpkıbasımları ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türk Edebiyatının Dışa Açılımı (TEDA) çalışmaları çerçevesinde, başka dillerde yayımlanan tüm eserler yine bu kütüphanede okuyucuların yararına sunulmaktadır. Bununla birlikte okuyucularımızn faydalanmaları için 2 adet dizüstü bilgisayar, wireless ve fotokopi makinesi bulundurulmaktadır.

Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi Pazar ve Pazartesi günleri haricinde 10:00 ile 19.00 saatleri arasında okuyuculara hizmet vermektedir.

Adres: Maruf, Samanpazarı Cd. No:5, 43050 Kütahya Merkez/Kütahya


Yazar: Kitaphaber - Yayın Tarihi: 16.01.2016 10:00 - Güncelleme Tarihi: 21.11.2021 06:37

,

1863

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Kitaphaber adına bazen yeni çıkan bir kitabı tanıtırken bazen bizden bir şeyler paylaşırken ve bazen de alıntı ve yeni çıkanlar kullanıcı isimleriyle paylaşmayı tercih etmediğimiz veya hangi profil altında paylaşmanın uygun olduğunu bilemediğimiz içerikleri bu kullanıcı profiliyle paylaşıyoruz. Bir dönem kitaphaber adına yaptığımız söyleşileri de bu isimle paylaştığımız olmuştur.

Kitaphaber ismine kayıtlı 107 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin