Eylül Ayı İtibariyle Çıkan Kitaplar

Eylül Ayı İtibariyle Çıkan Kitaplar

Eylül Ayı İtibariyle Çıkan Kitaplar

10.09.2012 - Fatmanur Demir
Eylül Ayı İtibariyle Çıkan Kitaplar
1. Yedinci Gün – İhsan Oktay Anar – İletişim Yayın

Çizgilerin kürelere, zamanın sonsuzluğa, sonsuzlukların da hayâllere dönüştüğü bir hikâyedir bu. Sıradan insanların sıra dışılığı, bilinen hikâyelerin düşlere dönüşümü, zaafların asîlleşmesi, erdemlerin ardındaki günâhkârlık tüm içtenliğiyle akacak zihinlere.

2. Suriye’de El Var – Alptekin Dursunoğlu – Önsöz Yayın

Titizlikle hazırlanmış son derece kapsamlı, belge ve bilgiye dayalı bu kitap "Arap baharı" ile şekillenen Ortadoğu'yu Suriye merkezli anlatıyor. Özellikle Ankara'nın dış politikadaki yeni paradigmasının neden ve nasıl çöktüğünü bu kitabı okuyarak görmek mümkün. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "komşularla sıfır" ve "oyun kurucu ülke" kavramlarıyla formüle ettiği bu stratejinin Suriye'de geldiği nokta, tarihe, Cumhuriyet'in dış politika sicilinde hasar verici eksilerden biri olarak geçecek.

3. Deneme Bir İki – Fadime Özkan – Okur kitaplığı

İsyanları intihara yakın, çünkü ‘kendini imha’ iması taşıyor. Yaşadıkları sokakları, kullandıkları arabaları ateşe veriyor bu çocuklar. Başka türlü fark edilmeyen varlıklarını görünür kılmaya çalışıyorlar. İçinden çıkamadıkları çemberi tutuşturarak kendilerine reva görülen hayatın yaşanmaz, bahşedilen yaşam alanlarının çekilmez olduğunu alevden bir çığlıkla duyuruyorlar. Bakın buradayız diyorlar, buradayız ve hiç memnun değiliz.

4. Ben Asyalı Bir Ozan – Metin Önal Mengüşoğlu – Okur Kitaplığı

Benim tarihim orda başlar
Hiç okşanmamış yanağında bir çocuğun
Ve yama üstüne yamalar konmuş
Babamın ceketinden bozulan pantolonun

5.Olduğu Kadar – Feyyaz Yiğit – Okuyan Us Yayın

Öyle güçlü bir zırh ki “olduğu kadar”. Her zaman ve her şeye, gerekli veya gereksiz söyleyiver gitsin. Kendi kendine durduğun yerde arka arkaya beş bin kere söyle istersen. Tanıdığım veya tanımadığım herkes biliyorum ki olduğu kadarıyla yetiniyor. Dünya çirkin bir yer olsun istiyorsan “olduğu kadar” çirkindir. Birisini çok mutlu etmek istersen eğer “olduğu kadar” mutlu edebilirsin onu. Olduğu kadarı seni rahatsız ediyorsa, ona yine olduğu kadar itiraz edebilirsin.

6. Sürgünde Yeşeren Vatan Kırım – Kemal Çapraz – Ötüken Neşriyat

Vatan sevgisi, sürgünde yeşertildi. Zaman zaman hikâye oldu çocuklara anlatıldı, zaman zaman türkü oldu dilden dile dolaştı. Bu türkü Bizim Türkümüz Oya oya, dantel dantel örülen, nakış nakış süslenen türkümüz Güzelliği adıyla başlayıp yer yer şiir gibi bir üslupla devam eden bu eserin bir özelliği de Kırıma giren ilk Türk gazetecisi Kemal Çaprazın kaleminden çıkmış olması Kırım Türklerinin çektiği çileler, sıkıntılar; beslediği umutlar; olaylar karşısında yılmayan, yıkılmayan Türkün azmi hemen her sayfada karşımıza çıkıyor Onlarla sevinip onlarla üzülüyor; onlarla gülüyor, onlarla birlikte dertleniyor ve Türklüğün geleceğine bir başka bakıyorsunuz.

7. Kürtçe Eğitim Sorunu – Mehmet Bedri Gültekin – Kaynak Yayın
Kürtçe eğitim mümkün mü?


Kürtler için Türkçenin günlük yaşamdaki yeri?
Irak’ın kuzeyinde Kürtçe neden yasaklanıyor?
PKK neden Türkçe yazışıyor, sorguluyor, talimat veriyor?

8. Gül Ayetleri – Serkan Ozan Özağaç – Granada Kitap


Yeryüzünde ozanca oturmayı peşinen seçmiş ya da kader olarak kabullenmiş bütün o gül kavmi/kabilesi şairlerine geçerken selam vermeyi de ihmal etmiyor. Dünyada oluşun, bütün bu sıkıntılı bekleyişin, varlığın tecellilerine dair bir dua olarak da okunabileceğini ima ediyor bize.

9. Ölümün Soğuk Nefesi – Christina Henry – Tual Yayın

Bir ölüm meleği olarak, Madeline Black 'in görevi taze ölüleri 'Kapı'ya götürüp öbür dünyaya geçmelerini sağlamak. Peki ya onlar gitmek istemezse? "Henry yeni nesil için iddialı olacağını bize gösteriyor. Hayal dünyasının geniş arka planı, bol aksiyonlu senaryo ile oldukça iyi uyum sağlıyor ve tatmin edici sonu okuyucularının bir sonraki kitabı heyecanla beklemesini garanti ediyor.

10. Hiçbir Şey Anlatmayan Hikayelerin İkincisi – Güray Süngü – Okur Kitaplığı

Biliyorum bundan sonrasını.
Acısının sebebi hayata yenik düşecek ve unutulup gidecek ama içindeki ağıl acı hep kalacak orada, kalbinin tam ortasında ve yüzünde, en anlamlı bakışında.
Bu yüzden belki meczup ya da hasta diyecekler ona.
Acısı dinsin diye ilaçlar verecekler.
Ama dinmeyecek acı.
Sadece ilaçların ve zamanın etkisiyle geçmiş gibi yaparak yaşama yetisi kazandıracak ruhuna.

Hayat böyle sürecek bundan sonra.

11. Marksizm ve Edebiyat Eleştirisi – Terry Eagleton – İletişim Yayınları

Terry Marksist edebiyat eleştirisinin zengin içeriğini, sanat eserini nasıl açıkladığıyla ilgili değişimci ve öncü niteliğini anlatıyor. Kısa ve tok, ne söylediğini iyi bilen bir kitap var elimizde. Sadece eleştiri geleneğini değil, bugün için Marksist eleştirinin anlamını açıklayan bir çalışma. Edebiyatı biçim, siyaset, ideoloji, bilinç ve endüstri ürünü olarak inceleyen güçlü bir Eagleton yorumu.

12. Türkiye’de Dindarlık – Recep Şentürk/Kurtuluş Cengiz/Önder Küçükkural/Bahattin Akşit – İletişim Yayınları
Bu ülkede dinin sosyal ‘anlamı’ nedir, insanlar dine nasıl bakıyorlar? Dindarlığın ölçüsü ne, nasıl algılanıyor? Dine bakış, insanların gündelik davranışlarını, sosyal ilişkilerini, birbirlerine bakışlarını nasıl etkiliyor? Muhafazakârlığın, dindarlığın, laikliğin sınırları nerelerden geçiyor? Fatmanur Demir - 10.09.2012

,

2803

Fatmanur Demir Hakkında

Fatmanur Demir

Zamanının çoğunu hizmete ve kalem-kağıda vermeye çalışan biri... Yazıyı ihtiyaçtan öte bir sevda, kalemi de İnce belli yarim olarak adlandıran ve zamanın cihadının da kalemle yapılması gerektiğini düşünen bir mücahide...

Yorumlar
  • Ali 2012.11.08 05:17

    Siyah Elmas(Hz. Bilal), Sergül Vural, Mola kitap

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin