Fanzin Dergiler Soruşturması 4 - Kırtıpil

Fanzin Dergiler Soruşturması 4 - Kırtıpil

Fanzin Dergiler Soruşturması 4 - Kırtıpil

29.05.2013 - Bilal Can
Fanzin Dergiler Soruşturması 4 - Kırtıpil

Kendinizi kendi ifadenizle okuyucularımıza tanıtır mısınız? Siz kimsiniz?

Kırtıpil'in ana kadrosunda beş kişi yer alıyor ve hepimiz Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyiz. Bundan önce üniversiteye bağlı olarak çıkarılan Aşiyan isimli derginin yayın kurulunda yer alıyorduk ve sonrasında okuldan bağımsız, daha özgür bir dergi çıkarmaya karar verdik.

Fanzin kelimesi sizin için ne ifade ediyor?

Fanzinlerin, edebiyat canlı tutma konusunda oldukça mühim bir yer tuttuğu inkâr edilemez bir gerçek. Biz de fanzinlere bu açıdan yaklaşmayı tercih ediyoruz, edebiyatın akıncıları olarak.

Underground bir edebiyattan söz edecek olursak fanzinler bunun neresinde?

Fanzinlerin underground edebiyatın temeli olduğunu söylemek abartılı bir tabir olacaktır ama hiç duraksamadan onların, underground edebiyat için bir okul niteliği taşıdığını söyleyebiliriz. Bu türde kendine yer etmiş hemen her yazarın bir fanzin macerası olmuştur mutlaka; ister bizzat dahil olsun ister yalnızca okuyucu olsun.

Günümüz edebiyatını ve edebiyatçılığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Genelde bu tarz sorularda ümitsiz konuşmak gerekir ancak şu an harika yazarlar harika şeyler üretiyor. Şu anda edebiyatın mevcut problemi, sınırlı bir kitleye ulaşıyor olması. Asıl sıkıntı yaratım sürecinde değil, yayılma sürecinde ortaya çıkıyor. Bir şekilde bu problemin üstesinden gelinmediği sürece edebiyat verimli fakat sınırlı bir kaynak olarak kalacaktır.

Bir fanzin dergi olarak, derginiz hangi derdin sonucu ortaya çıktı?

Öncelikle belirtmek gerekir ki Kırtıpil bir fanzin statüsünü taşımıyor, resmi bir dergiyiz. Dergiyi çıkarmaya karar vermemizin sebebi ise yalnızca birlikte yapmaktan çok keyif aldığımız bir şeyi paylaşma isteğiydi.

Derginiz neyi amaçlıyor?

Her şeyden önce temel bir manifesto belirlemek bize pek mantıklı gelmiyor, çünkü bu derginin bünyesinde bir şekilde yer alan herkesin farklı amaçları, farklı hedefleri var. Hal böyleyken ortak bir amaç gösterebilmek çok zor. Önceki soruda verdiğimiz cevabı tekrarlarsak derginin tek amacının birlikte oluşturduğumuz ve oluştururken tahminimizin çok daha ötesinde bir zevk aldığımız bu işi edebiyatla bir şekilde ilgilenen başka insanlarla paylaşmak olduğunu söyleyebiliriz.

Türk Edebiyatı genel olarak bir dergi edebiyatı olarak gözüküyor. Her ne kadar bu artık kırılmış olsa da bu gün dergiciliğin edebiyatımızdaki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dergiciliğin artık pek de bir yeri kaldığını düşünmüyoruz. Bu noktada herhangi bir derginin ortaya çıkıp da daha önceden olduğu gibi edebiyat tarihini değiştirebilmesi, hem dergilerin hedef kitlesi sınırlı olduğundan hem de hâlihazırda var olan edebi çeşitlilik içinde tek bir edebi düşünceyi benimseyip savunmanın zorluğundan, çok mümkün gözükmüyor. Dergicilik sadece kısıtlı bir alanda, kendi kendilerini eğlendirmeyi amaç edinmiş bir grup insanın işi artık.

Sosyal medyanın ve her geçen gün artan dergiler nedeniyle "aynılaşan eserler" görmeye başladık. Fanzinler size göre yeni bir soluk, yeni bir nefes, yeni bir akımı başlatabilir mi?

Maalesef fanzinler bu güçten yoksun, çünkü açıkçası büyük ölçüde maddi zorluklar ve biraz da nihai amaçlarının bu olmaması nedeniyle hiçbir fanzin bu kadar büyük bir yükün altına girip sorumluluk alarak istikrarlı bir şekilde edebiyata yeni bir soluk getirmeye çalışmayacaktır. Senelerdir tüm zorluklara rağmen yayın hayatına devam eden oldukça başarılı fanzinler var tabii ama onların amacı yeni bir akım başlatmak değil, olmamalı da zaten.

Ne tür eserler yayınlıyorsunuz? Çıkardığınız sayılar hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Daha çok önceden işlenmemiş, ilgimizi çeken ve edebiyatın sınırlarını genişletebileceğine ve daha çok insanın bilip farkına varması gerektiğine inandığımız konulara ağırlık veriyoruz. Dergide akademik yazılara ağırlık verdiğimiz bir dosya bölümü, nispeten daha sosyal konular içeren araştırma bölümü ve bunların yanında hikâye, şiir, deneme ve incelemeler yer alıyor. Daha önce Oulipo akımı, çeviri edebiyat, sokak edebiyatı ve hipermetin gibi dosya konularına sahip sayılar çıkardık. Kurgusal eserlerde ise özellikle böyle bir şart aramamamıza rağmen deneysel yazılar büyük bir yer kaplıyor.

Çay parasını, ekmek parasını, sigara parasını toplayıp çıkartılan fanzinlerbir çok sorunla karşılaşıyorlar. Bunların başında da bana göre dağıtım problemi. Siz daha başka hangi sorunlarla karşılaşıyorsunuz? Derginizi nasıl etrafa yayıyorsunuz?

Sizin de belirttiğiniz gibi en büyük sıkıntı dağıtım. Bunun yanında dergiyi çıkarmak için gerekli parayı toplayabilmek de oldukça zor. Yayınevleri çoğunlukla reklam vermeyi tercih etmiyor ve diğer kurumlar da gerek bir edebiyat dergisinde yer almaları mantıksız olacağından gerekse ulaşabildiğimiz kitle sınırlı olduğundan reklam vermek istemiyor.

Derginizi nerelerde bulabiliriz?

Kırtıpil'e Kadıköy'deki Mephisto, Penguen ve İmge kitabevlerinden; Taksim'deki Pandora, Mephisto ve RobinsonCrusoe'dan; Cağaloğlu'nda yer alan İz Yayınları Genel Merkezi'nden; Fatih'teki Ağaç Kitabevi'nden; Üsküdar'daki Kurt Gazete Bayii ve Kaknüs Yayınevi'nden; Rumeli Hisarüstü'nde de Boğaziçi Üniversitesi Güney Meydan Gazete Bayisi ve Pandora'dan ulaşabilirsiniz. Ayrıca RobinsonCrusoe ve İmge Yayınevi'nin internet siteleri ve Kitabyurdu üzerinden de dergimizi satın alabilirsiniz. Ayrıca Kırtıpil yakın zamanda İzmir'deki Yakın Kitabevi ve Ankara'daki Cer Modern Mağaza, İhtiyar Kitap Cafe, KurtubaKitap&Kahve, Birleşik Kitabevi, Ardıç Kitap Kafe, Kitapça Sanat ve Edebiyat Evi, Tayfa Kitap Kafe ve Ezgi Kitabevi'ndeki yerini de aldı.

Parası olmayanlara dergileri bedava veriyor musunuz?

Çok sık olmamakla birlikte zaman zaman karşılaştığımız insanlara tanıtım amaçlı dergi veriyoruz. Mail atarak dergi yollamamızı rica edenlere de yolladığımız oldu ancak bunu alışkanlık haline getirmemeye çalışıyoruz.

İletişim adresi: Görüş ve öneriler için "iletisim@kirtipil.com" ve "www.kirtipil.com"a, yazılarınız için de "yazi@kirtipil.com"a mail atabilirsiniz.

Diğer Fanzin Dergiler Soruşturması

http://www.kitaphaber.com.tr/fanzin-dergiler-sorusturmasi-3-k1313.html

http://www.kitaphaber.com.tr/fanzin-dergiler-sorusturmasi-2-k1310.html

http://www.kitaphaber.com.tr/fanzin-dergiler-sorusturmasi-1-k1296.html

Bilal Can - 29.05.2013

,

3162

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin