Fayrap Dergisi 61. Sayı Yayınlandı, Dergi, Yeni Çıkanlar

Fayrap Dergisi 61. Sayı Yayınlandı yazısını ve tüm Yeni Çıkanlar yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Fayrap Dergisi 61. Sayı Yayınlandı

16.06.2014 11:03 - Yeni Çıkanlar
Fayrap Dergisi 61. Sayı Yayınlandı

Popülist edebiyat dergisi Fayrap, Haziran sayısıyla yoluna devam ediyor. Derginin bu sayısında Amerikalı yazar Amy Hempel'ın Hasat adlı hikâyesi ironik ve özgün tarzıyla dikkat çekiyor.

Bu sayıda dergi, okurlarını çok sayıda şiirle karşılıyor: Muhammed Sarı'dan "İstikametler", Elyesa Koytak'tan "Nefs-i Levvame", Ceylan Öztürk'ten "Rorschach Kayıtları", Murat Küçükçifçi'den "Kadınlar ve Çocuklar", Sadık Koç'tan "Yara Bandı" ve Mahir Yücel'den "Dünya ya". Ayrıca dergi, Mustafa Can Özdemir, Zehra Aktaş, İbrahim Demir ve Umut Durmuşoğlu'nun şiirlerini ilk defa ağırlayarak yeni şairlere fırsat tanımaya devam ediyor.

Hakan Arslanbenzer, yeni çıkan şiir kitaplarını konu edindiği Mülahazat Defteri'ne bu sayıda da devam ediyor: İsmail Kılıçarslan'ın kitabı "Gelecek ve Diğer Meseleler"'in yanısıra, Barış Özgür, İsmail Aslan, Yeprem Türk bu sayıda değerlendirilen isimler.

Sadık Koç'un yazısı, İtibar dergisinde yayımlanan atölye hikayelerini mercek altına alıyor. Ömer Yalçınova, "Siyasi roman, şiddet, kutsal ve nazar" başlıklı yazısında Reha Çamuroğlu'nun romanlarını zaafları ve artılarıyla eleştiriden geçiriyor.

Derginin bu sayısında, "Apaçi Gençlik" adlı kitabıyla yoğun ilgi gören sosyolog Ömer Miraç Yaman'la yapılmış bir söyleşi var. Abdullah Güner'in gerçekleştirdiği söyleşi, "apaçi" olarak anılan gençlerin hayatlarına dair ilk elden somut gerçekler sunuyor.

Dergide bu ay üç düşünce yazısı okuru bekliyor: Murat Küçükçifçi bu sayıda mezhepler tarihçisi Yusuf Ziya Yörükan'ın göz ardı edilen ilmi gayretlerini ve yorumlarını konu ediniyor, yaşadığı ve yazdığı dönem bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Esma Güneş'in yazısı, tarihçi Zafer Toprak'ın "Türkiye'de Popülizm" kitabını merkeze alarak popülizmin 2. Meşrutiyet devrindeki kaynaklarını soruşturuyor. Son olarak Sadık Koç, Nurettin Yıldız'ın köşe yazılarına ve sohbetlerine değiniyor.


Yazar: Yeni Çıkanlar - Yayın Tarihi: 16.06.2014 11:03 - Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 21:41

,

2260

Yeni Çıkanlar Hakkında

Yeni Çıkanlar

Yeni Çıkan kitaplar ve dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Yeni Çıkanlar ismine kayıtlı 858 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin