Felsefecinin Kedileri

Felsefecinin Kedileri

Felsefecinin Kedileri

23.04.2014 - Bilal Can
Felsefecinin Kedileri

Günlük hayatımızda koşuşturma içerisinde bir hipodromda koşarcasına giriştiğimiz hayatımız bize her zaman güzel ve dingin vakitler sunmaz. Sunulan zamanın iyiliği veya kötülü bizim kendi kendimize yaptıklarımız veya yapmadıklarımızla ölçülebilir.

Zamana uymak zamana göre hareket etmek, koşturmaca içerisinde bulunduğumuz dünyayı ve yaşadığımız ortamı kimi zaman göremememize neden olmakta etrafımızda olup biten tüm şeylere duyarsız hale getirmektedir.

Uzun cümleler kurmak için bile artık vaktimiz yok, zamanı en güzel biçimde değerlendirmek bu gün çok para kazanmakla birleşir ve ne kadar para kazanmışsam aslında o kadar çok güzel zaman geçirdim mantığı modern dünyanın materyalist düşüncesiyle açıklanabilir.

Maddenin hakim olduğu çağımızda maddeye bağımlılık hastalık seviyesine ulaşmış ve insanlar artık maddenin esiri olma durumuyla karşı karşıya kalmıştır.

Bu dünyanın sanki tek sahibi insanlarmış gibi davranmak diğer canlı ve bitkileri görmezden gelmek insanoğlunun artık maddeleşmiş yapısıyla ilgilidir. Oysaki diğer canlıların da yaşama hakkı vardır ve insanlar diğer canlıları koruyarak insan kalmanın o merhametli dünyasına girebilirler.

Kedilerin Felsefesi Filozofların Kedileri bana kediler üzerine düşünmeyi getirdi. Kediler üzerinden diğer canlıları, dünyayı, farklı ülkelerdeki insanların davranışları ve tutumlarını.

Eser bir felsefeci olan Federica Sgarbi tarafından kaleme alınmış. Kitap genel olarak bir barınakta sahibini bekleyen kedilerin ve kedilerin sahiplenilmesi için çaba gösteren Federica Sgarbi'nin kediler ile geçirdiği süreci aktarmaktadır.

Farklı bölümler altında farklı kedi isimleriyle birlikte açılan yeni konular, yeni bir hikaye gibi gelmekte ve her hikaye de bir filozofun kediler veya hayvanlar üzerine söylediği birkaç kelam ile sonlanmaktadır. Bu bakımdan filozofların kedilerini değil filozofların kediler veya hayvanlar üzerine düşüncelerini içerir. 

Hayatın günlük telaşından kaçıp kısa süreliğine bile olsa farklı alanlara girip kafanızı dağıtmak istiyorsanız Kedilerin Felsefesi Filozofların Kedileri sizi hayatın günlük telaşından kısa süreliğine kaçmak isteyenler için bir kitap olabilir.

Kedilerin Felsefesi Filozofların Kedileri
Federica Sgarbi
Çev: Nurt Taran
H2o Yayınları

Bilal Can - 23.04.2014

,

2503

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2012 yılından beri Kitaphaber.com.tr nin editörlüğünü, 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin