Garanti Karantina - Murat Menteş

Garanti Karantina - Murat Menteş

Garanti Karantina - Murat Menteş

09.09.2013 - Bilal Can
Garanti Karantina - Murat Menteş

Şiir vardır insanı gerçeğe ulaştırır, şiir vardır gerçeği insana ulaştırır. Şiir vardır ne gerçeği ne de insanı birşeylere ulaştırır. Şiir vardır insanı da gerçeği de birşeylere ulaştırır. Murat Menteş şiiri bu bahsedilen şeyler arasında hiçbir yerdedir. Bunu Kuzgunun Gölgesi'nde eserini okuduktan sonra bir heves girdiğimiz Garanti Karantina kitabıyla daha belirgin bir biçimde gözlemleyebiliriz. İlk eseri "Kuzgunun Gölgesi" isimli eseri tam bir şiir kitabıyken "Garanti Karantina" şiir şeklinde yazılmış metinlerden ibaret olan ve fakat altı çizilebilecek cümlelerle örülmüş bir şairin ölüm kitabı olarak kitaplığımızda yer edinen hazin bir kitap.

Garanti Karantina Murat Menteş’in beklenen kitabı olarak şiir kitapları arasında yerini aldı. Sel Yayınları arasından çıkan kitap Murat Menteş okuyucuları için önemli. Kitap Menteş’in bu güne kadar ara ara yazdığı şiirlerin toplamı olarak hazırlanmış. Yine kendine özgü dili ve kurgusuyla insanı ara ara dumura uğratacak şekilde hazırlanan şiirleriyle Murat Menteş’in şiir yanını sorgulatan bir kitap. Şairlik ve şiir bağdaşımında ele alınması gerekli eser, Menteş'in artık bir şairden çok romancı olduğunun göstergesi. "Garanti Karanti" isimli eseri de şiire son bir saygı duruşu gibi belirginleşiyor bende.

”Avarece girdim riske, konjoktüre çektim rest,
asayişi bullak oldum, filinta gibi nakavt;
legal forsum cıvıyor, gönlüme santral şart
Dikkat dikkat, her aşık otodidakt!”

Garanti Karantina şiirinin ilk mısrası olan bu bölümle başlıyor kitap ve aynı hızla devam ediyor. Ara ara burda ne demiş acaba yazan kişi diyerek sorgularken yine o vurucu cümleleriyle okuyucuya gerçek nedir, insan nedir, gerçek ve insan arasındaki fark nedir gibi şiir üzerinden soruları düşünmeye sevk eden bir kitap. Tartışmalara girmeden, yazılan şiirler üzerinden hareketle: Murat Menteş şiirinde çok şey söylemiş, söylediklerini bildiğimiz yoğun bilgiyle süslemiş, içine serpiştirdiği ironiyle daha bir güzelleştirmiş. Fakat bu durum onu git gide şiirden uzaklaştırmıştır.

”Bir ömürlük adrenalini tek gecede yaktık.
Afrika aleyhimize delil olarak kullanılacak.”

Kitap devinimleri sağlayacak bir şekilde. Bir okumayla kendini ele vermeyen, bir kaç kere hatta defalarca okunduktan sonra yazılan şiirler üzerine birşeyler söyleme gücünü kendinizde hissedebilirsiniz. Ancak söylediğiniz yine eksik kalacaktır. Çünkü bu şiirleri yakalamk biraz zor gözüküyor. Şiirlerini ördüğü kelimeleriyle, anlatım tarzıyla Murat Menteş hep aykırı olabilen yazarlardandır. İlk Şiir kitabı olan Garanti Karanti kitabı takipçilerini sevindirse de şiir üzerine uzun uzadıya bir tartışmayı da getirecek gibi.

Şiirinde ara ara halk şiiri şekillerini de kullanan Menteş söyleyişine bir güzellik katmak için kafiyelerden de yararlanmış. Aliterasyon denilebilecek şekilde hazırlanan şiirleri de mevcut özellikle ” on tazılı ambiyans ” şiirinde ”z” harfinin kullanılması yazarın ”z” harfine bir tutkunluğu olarak anlamlandırılabilir.

”Mazot rezervimizle zombiler ölçüşemez,
tazımtırak limuzin haddizatında dizel
[dövizin zembereği faizle zaptedilmez]
zonklayan pazularım benzin zammıyla güzel.”

"Yukardaki şiirde ne anlatıyor?" cümlesini kendisine soran tek kişi siz değilsiniz bundan emin olabilirsiniz.

Kitaba çizimleriyle katkıda bulunan Murat Yılmaz da kitabı zenginleştirmiş. Murat Menteş bu kitabıyla da yine okuyucuları şaşırtmayı başarabildi. Böylelikle bir şairin -en azından ilk eserinde şairdi- ölümü de gözler önüne serildi.

Bilal Can - 09.09.2013

,

3220

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2012 yılından beri Kitaphaber.com.tr nin editörlüğünü, 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin