Giderken Söylenmiştir - İbrahim Tenekeci

Giderken Söylenmiştir - İbrahim Tenekeci

Giderken Söylenmiştir - İbrahim Tenekeci

02.02.2011 - Nihat İLHAN
Giderken Söylenmiştir - İbrahim Tenekeci
Bakın ne diyorum, dünya
sekerek yürüyor, gözümden düştü ya.

Şair İbrahim Tenekeci yine sözcükleri koşturuyor “Giderken Söylenmiştir” adlı kitabında. Kelimelerle söyleşi yapıyor. Onlarla manayı bir bütün haline getirerek düzenliyor hayatın alfabesi olan şiiri. Kalemi eline aldığında insanların içyüzünü yazmayı bilen İbrahim Tenekeci, okuyucularını dış yüzeysellikten de kurtarıyor. Düşünceyle yoğrulmuş ilginç sözcüklerini bir kuğu gibi hayatın akan suları üzerinde tutmayı iyi bilen Tenekeci tam bir sanat ustası, söz ustası. Kendi denemesinden aldığım bir kısımda da belirttiği gibi şiir maddenin şekline eğilerek değil, mananın derinliğine bakılarak yazılır. Kendisi de bunun öncülerinden sadece bir tanesi ve zaman şairlerinden kendisini ayıran özelliği de bu oluyor. Kendini boşluğa salmış bir adam gibi kendisi. Yere inene kadar bütün havayı solumuş ve ölüme giden yolda bütün harfleri, sırları ele alarak kaleme yansıtıyor.

Herkes bir parçamı alıyor hatıra diye
Çöpçü çöpümü, dünya vaktimi ve ölüm beni

Ruhsal erdemlerini büyük bir titizlilikle kağıda yansıtmayı bilen Şair, ruhunuzu da hayran bırakıyor kendisine. Yazdığı cümlelerden oluk oluk aşk akıyor. Meseleyi ele alırken onun dış yüzünü değil, iç yüzünü kapsayarak yazıyor. Dış güzelliğe asılı kalmış bir nesil olan bizim birde iç erdemleri tattığımızda paylaştığımız duygu ne doruklara varıyor. Bize, bize ait olmayan bir bakışla hayatı ifade etmeyi öğretiyor. Cümleleri boşluktan arınmış ve rüzgara tutulmuş bir şekilde savruluyor kağıda. Kalplerimize esenlik geldiğinde, bizim olanı buluyoruz bize ait olmayıp. Şair ruhunu anlatıyor resme, biz onu şiir alıp okuyoruz.

Toprağım ben, dünyanın kök saldığı
ancak uyurken rabbime nazım geçer.

Kendisini ifade etmekte kullandığı cümleleri, boylu boyunca bir aşk diye uzanıp bizi kalbimizden vuruyor. Bir nefes alıp vermek gibi yakın oluyor can kuşumuza. Ağlamayı bilen, gülmeyi anlayan, şifayı Allah’ tan bilen gönüllere musluk oluyor, su damlalarını iri iri akıttığı. Cümlelerinin aşkı anlatması, dışı değil içe yönelmesi okuyucuyu daha bir kitaba bağlıyor ve manasının anlaşılması içinde birkaç kez gözden geçirilmesi gerekiyor. Kaleminin nazını topak topak sayfalara yansıtmasını iyi biliyor. Okuyucu doğal olarak bu kitaba yöneliyor ve özellikle de kitap bir kere ele alındığında bir daha bırakılamıyor.

Şiirin can damarını kendi iliklerine monte etmiş olan Tenekeci, kendisine hayran çeken cümlelerini bu kitapta da sürdürüyor. Takipçilerine de kitabını alıp ısrarla birkaç kez okumak düşüyor. Günümüzün en iyi şairlerinden biri olan İbrahim Tenekeci, diğer kitaplarında ki gibi bu kitabında da düşünceyi okuyucuya veriyor. Gerisi okuyucuya kalmış, onu alıp almamak yine okuyanın hislerine bağlı bir durum olarak konumunu koruyor.

Yük olmamayım dünyaya diye
yalnızca adını yazabilen
biri olmak isterdim.
-ibrahim!..

Giderken Söylenmiştir - İbrahim Tenekeci - Profil Yayınları Nihat İLHAN - 02.02.2011

,

3729

Nihat İLHAN Hakkında

Nihat İLHAN

14 Eylül 1991 Bursa/Yenişehir doğumlu. Halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Muhasebe Bölümünde okumaya devam ediyor.

Nihat İLHAN ismine kayıtlı 36 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin