Gülnaz Eliaçık ile Kitaplar Üstüne Söyleşi, Söyleşi, Bilal CAN

Gülnaz Eliaçık ile Kitaplar Üstüne Söyleşi yazısını ve Bilal CAN yazılarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Gülnaz Eliaçık ile Kitaplar Üstüne Söyleşi

18.11.2011 11:04 - Bilal CAN
Gülnaz Eliaçık ile Kitaplar Üstüne Söyleşi

Kitaphaber.com.tr olarak kitaplarla ilgilenen bir grup kitap gönüllüsünün hayatlarında kitabın yeri ve önemine dair kısa kısa söyleştik. Yazarların kitaplara dair düşüncelerini enine boyuna araştırarak ortaya genel bir tablo çıkartmaya çalıştık.

Kendinizi kısaca tanıtırmısınız? Siz kimsiniz. İsminiz ne anlam ifade ediyor sizde. Siz bu hayatın neresindesiniz?

Seksenli yılların sonuna yetişmiş, doksanların çocuğu olmuş, iki binlerde yetişkinlik rolünü oynamaya çalışan bir dünyalıyım şimdilik.

Sekiz on yaşlarında sorsanız belki ismimle aramın nasıl olduğunu, memnuniyetsiz cümleler dizebilirdim size. Ne vakit annem Gül kokusunun Efendimiz (S.a.v)’in ten kokusuyla eş olduğunu söyledi o vakit sevdim ben ismimi. Gülün naz makamında yolcuğa devam ediyoruz şimdilik. Karşılıklı bir memnuniyet hesabıyla geçiniyoruz ismimle ben.

Şimdilik yaşamın konuk oyuncu koltuğundayım sanırım, asıl mekâna hazırlık aşamalarındayım kendimce…

Kitap okuma serüveniniz nasıl başladı? Özel bir hatırası var mı?

İlkokul sıralarıydı galiba, babamın gönüllü birkaç kitap aldığı zamanlar. Yazarlarını hatırlamıyorum ama Tarih dede ve Balon isimli iki kitabım vardı. Balon’u bilmem kaç kez okuduğumu hatırlıyorum. Ama asıl okumaya bağımlılık ortaokulda Türkçe dersi öğretmenimin yarı yıl tatilinde okumamız ve özetini çıkarmamız için verdiği bir romanla başladı. Ahmet Günbay Yıldız’ın bir romanıydı, o yaşlarda epey sarmıştı beni yazarın akıcı anlatımı. Bilmem kaç sayfa özet çıkarmıştım.

Sizce okuma yazmanın nesi olur?

Okuma yazmanın hem secdesi niteliğindedir hem de sadakası. Secde etmediğiniz, edemediğiniz Mevlâ’dan ne derece yardım umar kısmet beklerseniz, okuması olmayan yazmak serüveninde de o derece verim alabilirsiniz sanırım. Sadakasını veremediğiniz kazancın bereketi nasıl olmazsa okuması olmayan yazmanın da tadı buruk olur kanımca.

Kitap tanıtım yazma sebebiniz nedir? Kitaphaber ile nasıl tanıştınız?

Kitap değerlendirme yazıları kaleme almamın sebebi biraz bencilce sanırım! Okuduklarım üzerine daha nitelikli düşünebilmek ve yazmak eylemimi kalıcı bir merhaleye taşımak için yazıyorum. Son bir yıldır uğraştığım bu meşgalenin epeyce katkısı oldu bana özellikle olaylar karşısında nitelikli düşünmek adına.

Kitaphaber’in kurucularından Sabri Ünal’ın, kitaplar üzerine değerlendirme yazıları yazmak konusundaki önerisi ile tanıştım. İyi ki de tanışmışım diyorum şimdi. Bu nedenle bu güzel mekâna ettiği önderlik ve emekleri için kendisine teşekkür ediyorum.

Kitaphaber’in formatını nasıl buluyorsunuz? İşlevi konusunda neler söylemek istersiniz?

İçerik olarak güzel işler yaptığı inkâr edilemez bir gerçek. Formatın gidiş yönünü şu an için iyi bulmakla birlikte daha iyisini yapabileceği inancını taşıyorum. Okur kitlesinin vazgeçilmez mekânlarından biri olma yolunda da ilerlediğini düşünüyorum. Kitap haber’i matbu olarak da hanemizde ağırlamak adına hevesliyiz, ben içimde en azından bu inancı taşıyanlardanım. Gönüllülerinin gayreti ve sağlam kadrosu ile yakın zaman da daha çok ses getirmesi ümidindeyim.

Formatına yakın zamanda kaliteli bir e-dergi olarak da devam etmesi fikrindeyim.

Kişisel kütüphaneniz var mı? Kütüphanenizde kaç kitabınız var? Bu kitapların hepsi okunmuş mudur?

Yakın zamanda ufak çaplı bir kütüphane edindim kendime. Yüz elli civarında kitap var sanırım ve maalesef hepsi okunanlar kıyısında değil. Yoğun geçen iş yaşamı nedeniyle yavaş yavaş da olsa, ömrün yettiği müddetçe tabi, hepsini okuyup üzerine cümleler kurma hevesindeyim.

Kitap çalışmanız var mı? Yoksa neden yok? Varsa içerik nedir? Daha önce yayınlanan eser?

Şu an için bir kitap çalışmam yok. Hatta yakın zaman da böyle bir planım da yok. Çünkü henüz kendimi kitap çıkaracak potansiyelde görmüyorum. Yazarlık sıfatı kolayca alınan bir unvan değil hâlâ benim gözümde. Zor bir iş değil elbet maddi kısmını halledebilenler için kitap çıkartmak. Açıkçası raflarda tozlanarak eskiyen bir kitabım olmasındansa, hiç kitabımın olmaması daha iyi. Kitabın kıymetini bilen okurudur, ülkemiz şartlarındaki okur potansiyeli ve kitap satışları da ortada. Tüm bunlar böylesine nesnel olarak gözle görülürken, kitap çıkartmak çok akıllıca gelmiyor bana. Tabi zaman ne gösterir bilinmez. Şimdilik cümle ile kalem arazsındaki aracılık görevimden memnunum.

İnternet e-kitap okumaları matbu kitap basımını rafa kalkmasına sebep olabilir mi?

E-kitap okumayı denemiş biri olarak bunun yakın gelecekte olabileceğini düşünmüyorum. Evet, teknoloji hızla ilerliyor, her gün bir öncekinden daha fazla yenilik görüyoruz bilişim dünyasında ama okumak eylemini hayatında öylesine değil de benimseyerek almış biri için sayfa kokusu kadar kıymetli bir şey yoktur galiba. E-kitapların altını üstünü kanatırcasına çizemiyorsunuz mesela, sonra onları kütüphanenize koyma gibi bir lüksünüz de yok şayet sanal kütüphaneler furyasına düşmemişseniz. Bir de gün aşırı bir ekranın ardınca sayfa sayfa cümle izlemek göz sağlamlığı da ister galiba. E-kitabın ne sağlığa, ne duygulara hitap edeceği düşüncesinde değilim.Tercih edeni mutlaka olacaktır ama, çoğunluk yine matbudan yana kalacaktır.

Bütün eserlerini okuduğunuz yazar var mıdır?

Şu an için yok. Ama eserlerinin hepsini okumak derdiyle başladığım seriler var. Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Sezai Karakoç ve Ali Şeraiti gibi.

Hangi alanda uzmansınız? O alanda kitap tanıtım yazısı yazıyor musunuz?

Bu soru biraz zor geldi. Sordum kendime, herhangi bir uzmanlık alanı biçemedim kendime. Sanırım bir uzmanlık alanım yok. Önüme geleni okuma devrindeyim şimdilik. Okuma çizgisi olarak son bir yıldır fikri eserleri daha çok benimsiyorum ama.

Edebiyat ile ilişkiniz nasıl? Hangi edebiyat ekolüne kendinizi yakın görüyorsunuz?

Edepli edebiyat her vakit başımın tacıdır benim. Bu nedenle kendi içindeki muhtevasıyla edebinden ödün vermeyen her türlü ilişki içine girebiliyoruz edebiyatın katmanlarıyla. Kimi zaman şiiriyle, şarkısıyla, kimi zaman filmiyle tiyatrosuyla uzun süredir varlığını hayatımdan eksik etmeyen bir olgu edebiyat. Ama illaki yazmak, illaki okumak en çok gezindiğim katmanları. Şu an için kendime benimsediğim bir ekol yok, ama şiirsel söylemleri seviyorum nesirde. Şiir yazamamanın kusuru olsa gerek bu da.

Dünya edebiyatında özelde takip ettiğiniz bir yazar veya tarz var mı?

Dünya edebiyatında birkaç klasik dışında ilgilenmedim açıkçası. Öncelikle kendi coğrafyamın güzelliklerini ve duygularını yaşayan ve eserlerinde de yaşatan isimlerin cümlelerini fethetmek derdindeyim. Ömür yeterse sıra dünya edebiyatına da gelir kim bilir. Ama itiraf edeyim, Raskolnikov’u severim, önce suçu kendisine mübah kılan tavrı, sonrada kendi iç kavgalarıyla suçunun cezasını kesişi hep çekici gelmiştir bana. Klasik namına okuduklarımdan bir odur aklımda kalan.


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 18.11.2011 11:04 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2021 00:44

,

3610

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021.
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 294 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 4 kitap bulunmaktadır.

Yorumlar
 • Erol Afşin 2011.11.18 19:16

  Gülnaz hanımın söyleşisini zevkle okudum. Özellikle okumak, yazmanın nesi olur sorusuna vermiş olduğu cevap ilgimi çekti. Başarılarının daim olması dileklerimle.

 • Gülnaz Eliaçık 2011.11.18 22:05

  Teşekkür ederim Erol Bey, ayırdığınız vakte bereket.

 • Hasip Çifci 2011.11.18 22:56

  hasip bunu beğendi..

  Allah kelamını ve kalemini eksik eylemesin..

 • Gülnaz Eliaçık 2011.11.19 10:11

  Amin Hasip Hocam, Mevlâ dualarınızı cümlelerim üzerinden hiç eksik etmez inşallah.
  Beğeniniz için çok teşekkür ederim.

 • Büşra Nur Karaarslan 2011.11.26 09:43

  keyifle okudum Gülnaz'cım:) Allah kalemini bırakmasın hiç:))

 • Gülnaz Eliaçık 2011.11.26 15:15

  Sağolasın Büşra Nur'um. Amin,Mevlâ hiçbirimizin kalemini bırakmasın inşallah, her daim O'nu anımsatan cümleler kurdursun bizlere.

  Senin söyleşini de merakla bekliyorum ayrıca :)

 • Nuray Alper 2011.11.30 17:17

  GülNaz Hanım baştan sona coşkuyla, merak ve aşkla okudum; istifadeler ettim. içten, samimi, vurucu bir söyleşi. okuma sevdanıza ve okumanın size kazandırdığı derin ummanın büyüklüğüne bir nebze vâkıf bulunanlardan olmak hasebiyle bu söyleşide beni en çok büründüğünüz tevâzu örtüsü etkiledi. (Allah nazarlardan saklasın) bilhassa kitap çıkarma noktasındaki yaklaşım ve tespitleriniz bir hayli düşündürdü. herkesin dikkatle okuması ve tefekkür etmesi gereken bir röportaj olduğunun haklı bilinciyle;
  gözlerinize kuvvet ve kaleminize bereket...
  ben yine de bir gün sizin kelimelerinizden örülü sahifelerde gezinecek olmanın umudunu bırakıyorum satırlarınız altına. okuma aşkını bir inşirah gibi göğüslerine yerleştireceğiniz kalabalıkların da kitabınızı tenhâ bir bahar sabahı gibi bekleyeceklerine inanıyor, biliyorumteşekkür ederim bu verimli söyleşi içinsonsuz sevgilerimle

 • Gülnaz Eliaçık 2011.11.30 18:41

  Gönlü güzellik deminde yaratılmış, arzın pervazında saklanan bir sevda mukaddimesini içime cümle hasretiyle sokmuş can içre bir can, güzelden ötesini görememekle farz kılınmış gözleriniz. Bir nebze olsun kendimi anımsatabilen cümleleri aklınızda bırakmışsa verdiğim cevaplar şükrederim her vakit Mevlâya...

  Her daim kalbinizi kalbim üzerinde ağırlamak Nuray Hanım, çok teşekkür ediyorum ilginize ve sevginize. Kimbilir sayfalar dolusu cümleler kurabilme yetisine geldğim bir vakit, kalbim ellerinize bir kitap kapağında düşer belki...

  Selam ve muhabbetle...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin