Güvercin Gerdanlığı - İbn Hazm, Edebiyat, Misafir Köşesi

Güvercin Gerdanlığı - İbn Hazm yazısını ve tüm Misafir Köşesi yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Güvercin Gerdanlığı - İbn Hazm

17.06.2011 12:02 - Misafir Köşesi
Güvercin Gerdanlığı - İbn Hazm

Sercana Yüce, Kitaphaber için kaleme aldı.

Mahmut Kanık tarafından çevirisi yapılan bu eseri sizlere tanıtırken şunu belitmek isterim ki, kitap birebir tercümeden ibaret bulunmamakta. Mehmet Kanık bu kitabı çevirmekteki amacını "Takdim" bölümünde bize şöyle açıklıyor: "Belli başlı dünya dillerine çevrilen bu şaheser, ne yazık ki Türkçe'ye henüz çevrilmemişti. Eseri çevirmeye, eser ve yazarı üzerine bir çalışma yapmaya karar verdim." Çevirmenin de belittiği gibi bu kitap Güvercin Gerdanlığı kitabının incelemesi mahiyetinde. Zaten kitabın ilk kısmında da Güvercin Gerdanlığı'nın mahiyeti, içeriği, boyutları sunuluyor. Ama en çok Edebi açıdan değerlendirme yapılıyor.

Kitabın ilk bölümünün ilk kısmında İbn Hazm'ın Güvercin Gerdanlığı kitabı hakkında incelemeler, içeriği, eserin önemi ve edebi değeri sunulurken ikinci kısımda kitabın tercümesi bulunuyor.Diğer bölümün ilk kısmında Endülüs Edebiyatı, ikinci kısmında ise İbn Hazm ve edebi kişiliği ele alınıyor. Ben daha çok Güvercin Gerdanlığı kitabının kendi metninden yapılan tecüme kısmına ağırlık vermek istiyorum.

Bu bölümde de çeşitli alt başlıklar bulunuyor Aşk'ın Mahiyeti, Aşkın Belirtileri, Düşünde Sevenler, Sözle ima etme, Muhalefet, Gözetleyici, Kavuşma ve bunun gibi birçok başlık bulunuyor. İbn Hazm'ın dilinin kuvvetli olduğunu bilinmekte ki bunu okurken çok net hissedebiliyorsunuz. Ayrıca bunda tercüme olmasını göz önünde bulundurarak kayıpları olduğunu düşünürsek öz dilinde çok daha derin anlamlar taşıyacağını düşünebiliriz. Alt başlık olarak belirttiğimiz kısımlar genel olarak önce İbn Hazm'ın hayat tecrübelerine dayandırarak tanımlar sunuyor daha sonra o kavramla ilgili yazdığı dizeleri okuyucuya sunuyor. Yani hem anı hem şiir kitabı niteliğini taşıyor bu özelliği ile. Genel olarak düşünecek olursak tür olarak inceleme, anı ve şiiri kapsayan bir Edebi kitap.

Tanımlar ve dizeler olduka etkileyici. Her insanın hayatı boyunca yaşayabileceği küçüklü büyüklü duygusal etkieşimlere bir tasvir yapılmış ve bunlara İlahi boyut kazandırılmış bu kitapta. Bunca güzel tasvirin içerisinden birini paylaşacak olursak "Ayrılık" kısmını seçmek isterim;

"Biliyoruz ki her birleşen, kaderin bir gerçeği olarak, bir gün mutlaka ayrılır; her yaklaşan bir gün uzaklaşmaya adaydır. Allah'ın insanlara ve ülkelere koyduğu şaşmaz ilahi kanun böyledir. Bu ilahi kural, Allah yeryüzünü üzerindekiyle birlikte miras bırakıncaya kadar böyle devam edecektirç O varislerin en hayırlısıdır." diyerek bir giriş yapılıyor ve ardından ayrılığın çeşitleri anlatılmaya başlıyor. Birçok ayrılık anlatılıp ardından bir kasideden alıntı sunuluyor. Bunlardan biri de şöyle; "Günlerden en ufak bir kavuşma umudu getirmeden geçerse, o zaman aşık günü gününe vedaların yenilenmesini isteyecektir.
'Önünde ışıkların, çiçeklerin secdeye kapandığı bir yüz bu!
Öyle tüm bir yüz ki ne eksiği var ne fazlası!
Bu bir ılıklık, kuşluk güneşi oğlak burcundayken!
Tatlı bir serinlik, güneş aslan burcundayken! '

İbn Hazm'ın en önemli eseri olan Güvercin Gerdanlığı, okunmaya değer bir kitap gerçekten. İnsanın kalbine dokunan tanımlar, kasideler içeren bu kitap eklentileriyle beraber düşünüldüğünde Endülüs Edebiyatı ve İbn Hazm hakkında bilgi edinmek isteyenler için de güzel bir kaynak. Türk Edebiyatı'na kazandırılmak istenerek yazılmış bu kitap. Ve okuyan herkesin hissedebileceği bir gerçek var ki; Mahmut Kanık bu esere çok değer vermiş ve ince eleyip sık dokuyarak yazmış. Size yalnızca tadını çıkararak okumak düşüyor.

Güvercin Gerdanlığı
İbn Hazm
Çeviren: Mahmut Kanık
İnsan Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 17.06.2011 12:02 - Güncelleme Tarihi: 24.11.2021 13:44

,

4724

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 173 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin