Güzellik Uykusu - İbrahim Tenekeci

Güzellik Uykusu - İbrahim Tenekeci

Güzellik Uykusu - İbrahim Tenekeci

17.02.2011 - Bilal Can
Güzellik Uykusu - İbrahim Tenekeci
Kaylulesini yapmış bir şair gözlerini dünyaya açtığında renkli bir hayat görür. O renkl hayattan kendi hayat hikayesini diline doladığında suçsuzdur o. Bu belki de ayıp olmayan bir yanıgılgı içinde sözüne dünyanın rengini katmıştır. ”şairin suçsuz yanılgısı şiiri doğurdu” Özel’İn Şiir Okuma Klavuzunda belirttiği gibi.

Neden İbrahim Tenekeci Şiirinden bahsederken İsmet Özel bahsini geçirdim! Çünkü Tenekeci kendim olmasaydım İsmet Özel olurdum demiştir. Bu da onun İsmet Özel’i kendi kahramanı olarak görmesinden kaynaklanıyor. Bu kahramanlık şiirin seçkisinde yüreğini binbir kelimeye değdirip aşkı yazan ve dilinde Allah lafzını eksik etmeyen bir şaire yakışır nitelikte.

İbrahim Tekeneci uzun zamandır şiir yazıyor. Yazdığı şiirlerin okuyucud tarifsiz tadlar bıraktığı kesin. Okunurluğu yüksek olan bir şair olarak İbrahim Tenekeci hayatının edebiyat ile kazanan ve şiirle kendi sesini incelten bir yapıya sahip.

Güzellik uykusu şairin şiir kitaplarından biri. Daha önce Ağır Misafir ve Uçuş Denemeleri kitaplarını tanıttığımız şair bu kitabıyla okuyucularda şiir tadının nasıl olduğunu kanıtlar nitelikte.

”Dünya küçük demişlerdi, nerdesin!”

Vurucu cümleler ve yaşanılan hayattan uzak olmayan konularıyla İbrahim Tenekeci şiirleri bir arayışın göstergesi niteliğinde. Bu daha önce elinde olan bir şeyi yitiren bir adamın arayışı gibi değil, iyinin ve güzelliği daha çok isteğinden kaynaklanan bir arayış. Belki de bir ölümsüzlük arayışı. Bir arayış ki ölümü içinde olan ama ölümsüzlük yolunda yoruyan bir adamın arayışı.

Şairin ölümden bahsetmesi aslında ölümün başka bir rengini de gösterir nitelikte. O ölümü kara, soğuk bir şekilde anmaz. Ölüm bir ölümsüzlük niyetlenmesi. Bu öyle bir niyet ki ölümü bile incitmeden söylenir. ‘‘ dümen bile kıramam rota incir diye”


”çocuklar yarı yolda bırakır bizi Tanrım
kendine gel diyorsun, gelsem olmaz mı sana.’‘

Hep bir gidiş arzusuyla yanan kalp bu isteğine ulaştığında visaline erdiğinde ancak sukunete erer. Bu visale ermek de ancak aşkla olur. Aşkı büyük olan bu visali en iyi yapar.

”kendimi de koyam ayağımın altına
yine de yetişemiyorum ey aşk
omzunun hizasına”

Güzellik Uykusu
İbrahim Tenekeci
Profil Yayınları Bilal Can - 17.02.2011

,

3261

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin